Sportski filter

Sportski filter

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
kada neko spomene "filter" prva glupa stvar koje se sjetim jeste "gljiva" a druga normalna i korisna stvar jeste BMC CDA AirBox... to je "filter" s kojime se dr "filteri" ne mogu mjeriti, bar kada su u pitanju automobili za koje BMC pravi namjenski AirBox-ve
 
Član
kod mene je trenutno bmc "gljiva" al ide sad typhoon kit od kn
kad sam kupovo "gljivu"nije bilo knove na stanju
 
Član
@alen_p

ovo je za 2.0 20V.. taj je i u tebe i galeta ako se ne varam !?
06L-Fiat_Coupe_2.0_20V.jpg


a da ga uzimas kostao bi te cca 500-600 km
 
Početnik
Dijalekt je napisao(la):
Planiram stavljati sportski filter, zanima me tacno sta dobivam sa njim sto se tice preformansi motora i zvuka i naravno potrosnja.
Isplati li se stavljati?


povrsno receno - vise zraka = vise snage.
otezan protok radi filtera/starog i prljavog filtera = manja snaga, slabiji odaziv
auto je najjaci kad ga nema

zamjenom standardnog filtera, sa K&N filterom istih dimenzija na isto mjesto dobitak moze biti nijansa koju sumljam da se moze nesto osjetiti. dobitak je veci ako je stari filter bio prljav. K&N je dobar, i sigurno je nesto protocniji i kvalitetniji od obicnog, i dobro je to sto ga ne moras mjenjati nego ga peres.

gljiva - tu mozes nesto i dobiti, ali i izgubiti. uglavnom, problem je uvjek isti - gljivu mozes izbaciti vani, ona tada uzima svjez i hladniji zrak i auto je jaci, ali problem je kuda provuci crijevo vani, onda ne mozes voziti a da ona stalno viri vani osim na utrci, i najgore od svega - kiša i voda (pod tim si rizikom naravno kad ti je gljiva vani).
ako je postavis ispod haube, najvjerovatnije je da ce sisati vruc zrak oko motora i tu gubis. i to nije dobro za motor.

zvuk bi logicno trebao biti jaci. ali ja sam ih mjenjo i nisam da budem iskren primjetio neke razlike u zvuku, mozda se kod nekih i vise odrazi, nemam pojma

potrosnja dali ce rasti zavisi do tipa motora, do njegovog nacina registrovanja i mjerenja protoka, temperature, i jos nekih stavki oko usisanog zraka. po mom misljenju potrosnja bi logicno trebala mozda porasti malo, ali naravno ne osjetno.

moj savjet je da se koristi K&N zamjenski filter i to je to, ako vec mislis uzimati K&N
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top