spajanje H1 farova sa duplim sjenilima umjesto H4 farova

spajanje H1 farova sa duplim sjenilima umjesto H4 farova

Član
Kupio sam za Fiat Punta sa H4 farovima nove farove sa H1 sijalicama znaci odvojeno sjenilo za dugo i odvojeno sjenilo za kratko....E buduci da je kod mene bio H4 far koji ima samo jedno sjenilo,sad kad ubacim ove H1 farove necu moci kad upalim duga svjetla imati istovremeno upaljeno i kratko jer se kratka svjetla automatski gase kad se upale duga....(OSIM NA BLICANJU)... kako najednostavnije to prespojit da kad upalim duga svjetla da svjetle i kratka jer steta mi je da mi se ugase xenoni kad upalim duga? Hocu ekstra vidljivost..... sam bog zna da mi treba :icon_smile:
 
Član
Jednostavno, ugradi relej pored svakog fara koji će se aktivirati kada uključiš duga svjetla, a taj relej će onda davati direktnu struju sa akumulatora na kratko svjetlo i riješen problem. Na releju spojiš + od žice dugog svjetla na jedan pol od špule, a minus uzmi sa šasije i spoji na drugi pol špule. Sa akumulatora dovedeš žicu na prvi kontakt (30) koji prespaja, a sa drugog kontakta (31) spajaš na + žicu od kratkog svjetla. Možda da staviš jednu jaču diodu na + dovod iz instalacije da se ne vraća impuls nazad u auto čisto radi kompjutera i oznaka na instrument tabli, da se nešto ne zblesira.
 
Član
zviz je napisao(la):
Jednostavno, ugradi relej pored svakog fara koji će se aktivirati kada uključiš duga svjetla, a taj relej će onda davati direktnu struju sa akumulatora na kratko svjetlo i riješen problem. Na releju spojiš + od žice dugog svjetla na jedan pol od špule, a minus uzmi sa šasije i spoji na drugi pol špule. Sa akumulatora dovedeš žicu na prvi kontakt (30) koji prespaja, a sa drugog kontakta (31) spajaš na + žicu od kratkog svjetla. Možda da staviš jednu jaču diodu na + dovod iz instalacije da se ne vraća impuls nazad u auto čisto radi kompjutera i oznaka na instrument tabli, da se nešto ne zblesira.

svaka cast na objasnjenju!, Znam ja za taj nacin.....ali cuo sam da ima neki drugi nacin,npr. da se serijski relej prespoji i cik-cak i gotovo ...da sve te kablove ne prespajam jer ne znam kako bi relej xenona to trpio da u desetinki,stotinki sekunde se ugasi i odmah upali ?Jel mu moze to smetat ili NE? I ako nema drugog nacina i budem ovako spajao de mi pojasni na kakvu diodu mislis,sta je ona zapravo jer davno sam bio na satima osnova elektrotehnike a i na njima sam vecinom spavao :lol:
 
Član
e dobro tako cu i uradit al nisam znao da ide i ta dioda tako da odgadjam danas ugradnju,do sutra dok zbavim to malo cudo.... :icon_smile:
 
Član
Veceras ( nocas ) sve spajano i farovi i xenoni i releji i sve fino polako postepeno uradjeno al ne vrijedi kad upalim duga ugase se kratka svjetla,konto da je do releja,promjenim relej i opet nista a nazalost sve sam spojio po PS-u jer nije prvi put da cackam po autu sto se tice struje.... :icon_rolleyes:
 
Član
Pa očigledno da nisi spojio sve kako treba, provjeri da li ti uopšte cakne relej kada prebaciš na duga svjetla i da li si spojio odlaz sa releja na + od sijalice kratkog svjetla? Nema šta drugo biti, mislim, može biti još nekih gluposti, ali to prvo vidi, jer ako si sve spojio onda je nemoguće da ne radi.
 
Član
imali smo dva releja i kada spojimo na onaj prvi on skljoca ali gase se kratka kada se upale duga a na ovom drugom releju svjetle svjetla cim se spoji na relej a nije bio upaljen kontakt a ni svjetla bas smo spojili kako je trebalo
 
Član
evo sheme kako treba spojiti

fp73hv.jpg
 
Član
e emire ti si njemu vec poslao sliku i mi smo preko te spajali i jbg nece gase se kratka kada upale duga e sada neznam dali je ovo to ta slika
 
Član
ma sve je spojeno po semi,potpuno isto osim sto smo jedan relej koristili da pali obadva fara,al ne vjerujem da tu moze biti problem....mozda obadva releja nisu bila ispravna ali cim sam vidio da pregorijevaju osiguraci svjetala,reko sam DOSTA !!! jos zapalit auto radi gluposti ... :)
 
Član
kupljen bolji relej i sve radi!!! ALI ja malo bolje pogleda i imam sta vidit redne stezaljke kojima sam spajao 3A diodu skroz se stopila, fino kupim bakelitne stezaljke i 2 diode ali od 6A jer svaka sijalica vuce oko 4.5A i sad sve radi kako treba ...malo se dioda grije al za trecinu kako se grijala ona od 3A jos su tu bakelitne stezaljke,jer obicne ne mogu tu struju trpit! tako da se ode provozat iako sam testiro 20-30min sve radilo pod dugim . hvala Emiru na pomoci! :)
 
Top