Slovenci će vinjete naplaćivati prema visini automobila

Slovenci će vinjete naplaćivati prema visini automobila

Putovanja.ba
Administrator
dars%202013.jpg


Vozači koji od 1. oktobra budu putovali u Sloveniju, za sedmodnevnu vinjetu će, umjesto 10,50 eura, morati da plate 15 eura. Slovenačka vlada je odobrila osjetno povećanje cijena vinjeta, ali i uvođenje novog razreda vinjete koji nema ni jedna zemlja u Europi.

Najveća novost je novi vinjetni razred koji uključuje mjerenje visine automobila iznad prve osovine. Dakle, da bi platili najnižu cijenu vinjete visina od podloge preko sredine prvog točka do najviše tačke haube automobila mora biti do 1,3 metra kako bi vinjetu za sedam dana platitili “samo” 15 eura. Ukoliko je visina viša od 1,3 metra, tu istu vinjetu platićete 40 eura, piše Jutarnji.hr.

Iz DARS -a, upravitelja slovenačkih autoputeva, nonšalantno su vozačima poručili da prije nego što kupe vinjetu izmjere visinu svog automobila. Jer, od visine automobila zavisi koliku ćete putarinu platiti. Do sada nigdje u Evropi visina automobila nije mjerilo za određivanje iznosa putarine već njegova težina.

Namjera slovenačkih vlasti je jasna – da vlasnici monovolumena i džipova plaćaju višu cijenu putarine. Slovenački novinari su od DARS-a zatražili objašnjenje na koji će način provjeravati visinu automobila a odgovoreno im je da će u budućnosti nabaviti posebne uređaje za to.

Ova odluka slovenačke vlade je izazvala bijes slovenačkog Auto kluba čiji su predstavnici izjavili da je nemoguće tačno izmeriti traženu visinu jer samo mali pomak u lijevo ili desno prilikom mjerenja daje drugačije vrijednosti. Osim toga, traženi podatak o visini automobila nije naveden u tehničkoj specifikaciji automobila od strane proizvođača. Postoji podatak o ukupnoj visini vozila, ali ovaj specifični podatak nije naveden.

Slovenija je tako odlučila da postane jedinstvena po načinu određivanja visine putarine.
 
Član
dars%202013.jpg


Vozači koji od 1. oktobra budu putovali u Sloveniju, za sedmodnevnu vinjetu će, umjesto 10,50 eura, morati da plate 15 eura. Slovenačka vlada je odobrila osjetno povećanje cijena vinjeta, ali i uvođenje novog razreda vinjete koji nema ni jedna zemlja u Europi.

Sedmodnevna vinjeta od davnina kosta 15e, otkud taj podatak za 10,5?
Austrija koja je za sloveniju pojam u svakom pogledu ima cijenu 10-o dnevne vinjete od 8 eur....o_O
 
Putovanja.ba
Administrator
Ispravljam se, upravu si, 15 eura je bila. Vidiš i ja sad kad razmislim šta ovo oni pišu o_O
 
Član
Pocetkom avgusta sam isao tamo pa sam kupio mjesecnu i bila je 30e , mozda je 7dnevna pojeftinila jer znam da je bila 15e
 
Top