Slanje telefona postom u inostranstvo, mala pomoc, savjeti?

Slanje telefona postom u inostranstvo, mala pomoc, savjeti?

Član
Konkretno treba da posaljem telefon rodjaku u švabiju, a nemam iskustva niti sam kad sta slao preko granice. U posti su mi rekli da treba posebnim paketom i da podlijeze carini, te da moram uplatiti kojekakve troskove. Interesuje me procedura, kako to najlakse i najbezbolnije mogu obaviti? Da li se neko vec susretao sa ovim ili slicnim slucajem?
Hvala unaprijed :)
 
BHT Ovisnik
Cisto sumnjam da ti kao posiljatelj moras platiti... Nema logike. Ja sam na ebayu prodao nitendo disketu od 110$ u London. Otisao u postu kao da saljem u Sarajevo nesto, dao adresu, uzeo u njih paketic, kuci predhodno umotao u pjenastu foliju da se ne bi ostetilo. Platio kao preporucenu posiljku, 5km postarina i sve 5, nista nisu pitali. Carina i to je tek tamo njemu ako ce je biti... A sto rece ako je poznatiji grad gdje ima redovna linija, posaljes busom
 
Član
CoL3 5km poštarina za englesku???
Solomaher koje je vrijednosti mobitel? Ako je preko 200 km nemoj poštom. Oderat će ga na carini. Mada je i 200 km rizično ali pošto je od fizičke osobe moglo bi proć. Neznam kakvi su zakoni u njemačkoj
 
Član
DA to je cijena postarine za UK, preporucenom postom za London, slao sam par puta i izadje me paket od 150 grama 8km a za paket od 200 grama 11km preporucenom postom za London.

Sad sto se tice slanja mobitela, cisto sumnjam da ces ga moci poslati postom jer EU ne dozvoljava da se iz Bosne ista salje sto ima bateriju, u Bosnu moze uci sve ali iz Bosne u EU ne moze sve, ima tacno spisak sta moze a sta ne, sve sta sadrzi bateriju u sebi ili u paketu ne moze da udje u EU. Znaci mozes poslati mobitel ali bez baterije, ako bude sadrzavao bateriju u sebi ili u paketu mobitel ce biti vracen ili zapljenjen jer sve iz bosne sta ide ne smije da sadrzi bateriju. To ti kazem jer sam ja trebao slati mobitel i tako su mi rekli u posti kad su pregledali paket.

Najbolje je ovo sto je kolega rekao, sofer i autobus, da se covjeku nesto na kafu i to je to...
 
Legend
Kakva je procedura oko naplate, je li postoji opcija da postar ili ko vec dostavi posiljku naplati odmah istu ?
 
Član
Na sta je spala EU da rodbina iz Bosne salje telefone u EU. Prije bilo da oni iz EU snabdjevaju s telefonijom rodbinu ovamo. Sala. najlakse ti je na bus da saljes jer ce morati da plati carinu a kao sto rs turbo kolega rece da ne mogu uredjaji s baterijom pa ti pripazi da obojica ne ostanete bez mobilnog :)
 
Član
Znaci ostaje mi samo autobus, da se pokuša kako prebaciti, pogotovo to sa baterijom, nisam znao. Da, vrijednost je iznad 200KM pa mi se i nije svejedno da ga saljem, zato i pitam :D
 
Član
brate najbolje varijanta ti je da dodjes na autobusku, uhvatis vozaca das covjeku na kafu i on ti odnese telefon.... kazes tom kome saljes da ga pokupi na stanici u njemackoj i to je to...

ja tako dobijem pokvarene telefone iz njemacke, bez problema svaki put
 
Legend
ima li igdje neki pravilnik od PTT BiH i ista konkretno vezano za to slanje u EU za procitati tacne informacije , cijene ?
ja kad god u posti upitam to je toliko plitko da samo izmulja neki odgovor , veze nemaju... da ne znas ni ti sta bi rekao
 
Top