Skuteri

Skuteri

Član
Želio bih nekoliko informacija o skuterima.Jeste da sam zakasnio za ovu sezonu,ali razmišljam o sljedećoj, i da li se isplati itd.Neznam ništa o njima pa imam sljedeća pitanja:

-sa vozačkom B kategorije mogu voziti skuter od *.* ccm3?
-šta bi mi trebalo za skuter od 150 ccm3?
-registracija skutera(cijena,vremenski period...)?
-potrošnja?
-Uvoz,mislim,ima li kakvih pravila godište uvoza itd?

Takodjer nisam više momčić,pa ako neko ima sličnih iskustava.Želim da vidim da li mi se isplati uzeti isti za put do posla i ovako po gradu.

Pozdrav svima
 
Član
Sa "B" kategorijom kako ja znam moze se voziti samo do 50ccm ..sve preko mora se polagati..ak imas vec polozeno "B" jos doplatis 200ili 300km i polozzis to,,al nisam siguran..Potrosnja od 150ccm je oko 2-3l .aa za Uvoz i to neznam niss..mozda neko drugi ness kaze?
 
Sa B kategorijom, mozes voziti skuter do 50 ccm
Za skuter od 150 ccm moras polagati A kategoriju
Registracija za nov skuter od 150 ccm, ti varira oko 250-300 KM, napominjem ako je nov skuter i prva registracija, placa se i porez na luksuz, i na kraju skupo ispane (pisem iz iskustva)
Potrosnja, zavisi kako vozis, kakve su relacije, primjer u mene je bio 150 ccm, 6 kw i trosio je po gradu nekih 2,5-3 litre na 100 km, naravno normalne voznje, bez gasanja pretjeranog, i da napomenem imam nekih 60 kg :p
Uvoz za motore nema granice sto se starosne dobi tice, mozes uvoziti bilo koje godiste!

Sto se isplativosti tice, ako ganjas samo za posla, moj ti je savjet do 50 ccm, radi registracije (mozes trajno registrovat) i godisnje samo policu osiguranja obnavljas, malo trosi, odrzavanje caba haha...
 
Član
nisam bas siguran da moze s B kategorijom se voziti skuter do 50ccm
da li je zakon stupio na snagu
a moj ti je savjet za posla 50cc i miran redovno sipas dobro ulje i sitnice
registracija je oko 190KM i trajna je
jos jedan savjet izbjegaji kineze itd
uzmi runnera ili tako nesto
 
Član
s1ck je napisao(la):
nisam bas siguran da moze s B kategorijom se voziti skuter do 50ccm
da li je zakon stupio na snagu
a moj ti je savjet za posla 50cc i miran redovno sipas dobro ulje i sitnice
registracija je oko 190KM i trajna je
jos jedan savjet izbjegaji kineze itd
uzmi runnera ili tako nesto

ma moze se voziti,taj zakon je odavno ..bili su samo mjenjali da se moze sa "B" voziti do 125 ccm pa su opet vratili na 50 ccm
 
Super Moderator
ja mislim da se sada sa B moze voziti do 125ccm i to cim napunis 16 godina
potrosnja zavisi od voznje a skuter od 50ccm (vecina ih je dvotaktni) trosi cak i vise od ovih jacih sa 4t masinama
ja sam dosta vremena vozio novog runnera 125 i neki prosjek potrosnje bio mi je 5 litara ali navrcem ja to koliko i ide.. po gradu kako god da vozis trosi puno
moja voznja po gradu je lagana skroz a uzme 5 i vise litara
na otvorenoj cesti sam ga jednom testirao nasuo pun i presao 103km vozio sam pretezno brzo i kad sam dosipao ulio sam samo 3,34 litra ali znaci otvorena cesta nema stajanja i to
odrzavanje je skroz drugacije izmedju 2t i 4t motora... 2t moras stalno sipati ulje i kratkotrajniji su dosta, dok 4t odrzavas kao i auto, mjenjaj ulje svake 3-4 000km i ''nema mu smrti''
obavezno ih ujutro pusti bar minut da odrade sami pa tek onda kreni voziti polako dok se jos malo ugriju, posebno 2t masine njih nemoj cepati nikako dok su hladne ;)
I prilikom kupovine gledaj da je motor dobro zagrijan i vruc i tek onda ga isprobaj ;)
 
Član
I ja isto mislim da se sad sa "B" kategorijom moze do 125ccm ,,aa umene jaran ima keeway speed 150ccm ..i bas ga pitam za potrosnju kaze ma oko 3l ..jos uvijek vozi oko 80km/h i preko.,a moze ici 120km/h
 
Super Moderator
akka je napisao(la):
I ja isto mislim da se sad sa "B" kategorijom moze do 125ccm ,,aa umene jaran ima keeway speed 150ccm ..i bas ga pitam za potrosnju kaze ma oko 3l ..jos uvijek vozi oko 80km/h i preko.,a moze ici 120km/h

moze malo sutra, laze :D
ti keeway i trose malo, tako ovi isto pricaju sto ih voze al brate 150 kubika i 5-6kW ne moze ni trosit puno a vala ni ne ide
kod mene je gilera 124ccm a 11kW i ona nekako navuce 120, a da taj keeway navuce 120...................


To za vozacku sad:
Prije je bilo sa 16 godina da mozes polagati one testove i vozati skuter do 50 kubika, a sada sa 14 godina mozes te testove polagati i voziti skuter/motor do 50 kubika, a kad napunis 16 onda mozes do 125 kubika
sa 18 mozes milion kubika :D
 
Član
al to nije skuter,ev o kojem se motoru radi,postavicu slike..i unjega mescini ima 11kw ili 15kw..neznam tacno,a i nesta ga je jos ojaco..i Moze sigurno 120km/h..jer bio sam svjedok ja i on na motru idemo 100km/H
 

Prilozi

  • motor.JPG
    motor.JPG
    48 KB · Pregleda: 3
Super Moderator
Eh ako je sa mjenjacem onda vjerovatno moze jer ja sam mislio da vozi skuter
Jel dvotaktni ili cetverotaktni ? puno mi nesto kw za keeway-a cetverotaktnog :D
 
Član
allroad je napisao(la):
Eh ako je sa mjenjacem onda vjerovatno moze jer ja sam mislio da vozi skuter
Jel dvotaktni ili cetverotaktni ? puno mi nesto kw za keeway-a cetverotaktnog :D

ima 15 kw i cetverotaktni
 
Član
yosma je napisao(la):
A ko zna 100% ovo za kubikazu sa b kategorijom.

Jaran mi je bas trazio po zakonima i nasaoo da se moze voziti sa "B" 125ccm,jer je i on htio da kupuje motor a nezna dokolko se moze voziti sa "B" i naso do 125ccm
 
Top