Skidanje katalizatora sa dvije lambda sonde

Skidanje katalizatora sa dvije lambda sonde

Član
Obzirom da imam dvije lambda sonde na autu, prije i poslije katalizatora, interesuje me da li neko zna smijem li skinuti katalizator (nije dobar-ima manju radnu temperaturu od potrebne i pali se lampica na tabli) na 2.0i motoru-Octavia, i ako ga skinem, hocu li imati povecanu potrosnju goriva, jer ovaj motor svakako srce ko lud?
 
Skineš li katalizator sonde će se raštimati tj. poremetiti će ti se vrijednosti u ECU što će ti rezultirati povećanom potrošnjom i nestabnilnim radom motora, prije svega što sonda prije i poslije bilježe temperature koje ECU koriste kao podatke koja količina se sipa na dizne za ubrizgavanje, ono što mi zovemo radna temperatura. Ako to skineš, postaje "protočno" bez velikih temperatura, što ti se može rezultirati da duže radi pod ćokom, tj. pije još više, i tamo negdje kad se ugrije opet sipa više. Sve u svemu, bolje naći novi bolji katalizator ili bilo kakav bolji samo prepravi nego da nema nikakav....
 
Član
Ovakvog odgovora sam se i plasio.
Gdje bas da potrefim na Euro 4 motor, koji sam ja baksuz.. a katalizator joj 3300 KM u ASA PSS (+ ugradnja) :icon_cry:
 
Član
Možda se treba još raspitati, možda postoje kakve varalice, ili vidi mogućnost polovnog katalizatora.
 
Idi varijantu polovnog katalizatora bitno je da je unutrašnjost ok kad pogledaš kroz njega, Katalizator jednostavno ili zvrči ili ne, tj. da li je izlupan unutar ili ne.
 
Super Moderator
tebi nesto nije uredu sa autom ako srce ko lud..imao sam ja auta s tim motorom i uopste nisu veliki potrosaci
 
Član
Mozda da se jos raspitas da li je neko radio na skodilaku ?? Kod mene na saxu imaju isto 2 sonde,1 prije na grani i druga iza kata (koja provjerava ispravnost katalizatora).Neki dan skinuo katalizator,stavio cijev,auto se ponasa isto kao prije,nema nikakvih problema....
:icon_rolleyes:
 
Član
kod mene je isto bio problem,zacepio se katalizator,motor euro 4 ,2.0,jednostvano ga odrezao,ubacio cijev inox ,sto se tice potrosnje i paljenja lampica nisam imao problema,sve je ostalo isto kao i prije :icon_rolleyes:
 
Član
dinozzo je napisao(la):
kod mene je isto bio problem,zacepio se katalizator,motor euro 4 ,2.0,jednostvano ga odrezao,ubacio cijev inox ,sto se tice potrosnje i paljenja lampica nisam imao problema,sve je ostalo isto kao i prije :icon_rolleyes:

a vjerovatno je isti motor i u škodi
 
BHT Ovisnik
u mene je turbak isto sa 2 sonde, i kupio sam sebi protocni, te sam pricao s likom sto mi je prodao, inace Beljo,zna ga raja sa dbro jakom mk2 g60, i on mi rece da slobodno skinem katalizator i napravim varalicu,kao dođe 50ak maraka, moze je napraviti svaki bolji majstor sto pravi auspuhe,valjda se napravi nesto u obliku slova L i bude sve uredu,uglavnom kaze to tako urade
 
Član
Hvala za ove komentare.
@Allroad: Po gradu jedno 15-16, a na otvorenom 7 (bez klime).
@Dzeniii: Ne znam drug "stvarnu" kilometrazu, samo "napisanu", ali znam da je mijenjano nesto od izduvnog sistema sa slupanog polovnjaka, ali ne znam tacno i sta (ne od strane mene).
 
Član
ako samo skines katalizator onda ce se dosta toga ''pojebati''

kupovina tako skupog katalizatora nedolazi u obzir...

mislim da mozes skinuti katalizator i za neki sitan novac ( u usporedbi sa kupovinog novog kata) kod SM-a remapom rijestiti sve nuspojave i probleme i dobit jaci i iskoristiviji motor.

LP

Suki
 
Član
-Suki- je napisao(la):
ako samo skines katalizator onda ce se dosta toga ''pojebati''

kupovina tako skupog katalizatora nedolazi u obzir...

mislim da mozes skinuti katalizator i za neki sitan novac ( u usporedbi sa kupovinog novog kata) kod SM-a remapom rijestiti sve nuspojave i probleme i dobit jaci i iskoristiviji motor.

LP

Suki

To je upravo ono cega se plasim, jer ta sonda "poslije katalizatora", po meni, moze da poludi i pravi komplikacije, ali nisam zelio ostati samo na "licnom misljenju".
Juce sam bio u ASA PSS i na aparatu smo istestirali CAT i ponistili gresku. Oni kazu da je CAT odradio svoje. Sada cekam da vidim kako ce da se ponasa, jer mu je falilo nekih 50-ak stepeni da prodje na testu. Bio bih srecnik kada bi bilo dovoljno jos par duzih voznji na auto putu da eventualno "procisti" naslage (pod uslovom da se nije sasuo).
Hvala za info ;)
 
Top