Sjedala koja bude pospanog vozača

Sjedala koja bude pospanog vozača

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

MyX

Član


Japanski su istraživači izašli s idejom o automobilskom sjedalu koje može „vidjeti“ hoće li možda osoba koja sjedi na njoj uskoro zaspati.  

Tehnologija koja život znači, a još je uvijek u obliku prototipa, u budućnosti će možda dolaziti kao obavezna oprema svakog automobila i tako stati na kraj nesrećama uzrokovanim vozačevim spavanjem za upravljačem.

Sjedalo sadrži nekolicinu senzora koji su u mogućnosti detektirati promjenu pulsa i disanja, odnosno simptoma koji se uvijek javljaju kod pospane osobe. Za razliku od prijašnjih koncepcija, koje su zahtijevale vozačevu vezanost za niz elektroda i ostalog hardvera, posljednja se verzija sastoji od samo nekoliko senzora ugrađenih u samo sjedalo. Izumitelji tvrde da sjedalo funkcionira učinkovito čak i kada vozač nosi debeo sloj odjeće.

Još je jedino preostalo instalirati nekakvu vrstu mehanizma koja bi konačno probudila zaspalog vozača. U bliskoj budućnosti bit će testiran sustav alarma, a dolazak izuma na tržište navodno možemo očekivati u slijedećih pet godina.
 
Član
ovo dusu dalo za amere cesto spavaju pa auto putu nisu im vise dovoljne linije sto tresu na cesti ovo bi bilo najbolje
 
Član
ja sam cuo nesto slicno radi na sistemu kamera koje prate udaljenost izmedju linija i na vozila u istoj traci i cini mi se da je taj sistem razvo Volvo
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top