Senzori pritiska u gumama

Senzori pritiska u gumama

Nisam primjetio da imamo ovu temu na forumu.
Dakle ovdje cemo pisati i razmjenjivati iskustva o navedenim senzorima..

Pa da pocnemo:
1.Dali se senzori mogu skidati i prebacivati sa jedne na drugu felgu,da li se mogu prebaciti sa manje na vecu felgu i obrnuto?

2.Dali postoje senzori za odredjenu marku vozila,odredjen model ili su univerzalni?

Sad bi nam dobro dosao AldinShpura :(
 
Član
Koliko znam, skidati se mogu i prebacivati ali onda se moraju kalibrirati. Takođe sam čuo da je kod pojedinih marki ta kalibracija opasna po život. :D Mora se duvati do 5 bari navodno.

Čisto sumnjam da su univezalni, svaka marka to ganja svoje, kao i sve ostale dijelove, da se ne bi jeftino dolazilo do tih njih.
 
Neki nisu skupi dok neki kostaju ko sama felga,peugeotovi se cini mi se pusu na cca 5 bari I nemogu se sjetit kolko su al su skupi dok su renaultovi 60 ak km
 
Član
Na kojem principu rade "automatski" senzori pritiska, jer kod mene su obicni ventili na felgama a ipak mi upali lampicu kada u nekoj gumi padne pritisak ili nakon mjenjanja felgi takodje upali lampicu koju ja ugasim na dugme u kabini
 
Član
Rade na prinicipu abs i drugih senzora gdje u sustini ti memorises pritisak guma a to sve pamti "steuergerat" ...

Sto se tice senzora znam da su osjetiljivi kad prilikom montiranja guma , tako da lako se moze destiti da se odvali ....a skup je
 
Član
Sad ste me skroz zbunili sa ovim "automatskim"
Kakve sad vrste postoje uopste???

Neka vozila mjere pritisak koristeci abs senzore I slicne. Znaci da u felgi nema onih senzora nego je obicni ventil. Takva vozila ti obicno prikazu samo da li ti je ispuhana guma. (predpostavljam da mjere rotacijsku masu)

Dok vozila koja imaju senzor u felgi. Oni dosta preciznije mjere pritisak u gumama. Obicno sa ovakvim senzorima ti na tabli/ bordu mozes ocitati pritisak svake gume. (ovi senzori zaista mjere pritisak )
 
Eh pa to nisam znao,jbt da ne otvori temu ne bih ni znao da ja ustvari nemam te senzore :turbo:
Upravo sam i na Njemackom forumu potvrdio da moje auto ima obicne ventile.
Dakle bas kao sto ste rekli abs senzori ocitavaju brzinu kretanja svakog tocka pojedinacno,cim se jedan okrece sporije on ce to oznaciti kao gubitak pritiska u gumi i izbacit gresku.Mada je tu moguca i neka druga dijagnoza kao npr. blokiran tocak zbog problema sa kocnicom.
Sve u svemu meni je drago sto nemam ove senzore :D
 
Član
u sustini i da imas te senzore ili da ih ubacis sa nekog drugog auta koji ima vec taj sistem i da te feluge stavis na svoje auto , nemas nikakvu funkciju na njima ...

Kako god nije lose ,ali po meni je jako osjetljivo
 
Član
I senzori koji su u felgama, naravno, rade na baterije, tako da zavisno koliko se voza auto, traju između 5-10 godina.
 
u sustini i da imas te senzore ili da ih ubacis sa nekog drugog auta koji ima vec taj sistem i da te feluge stavis na svoje auto , nemas nikakvu funkciju na njima ...

Kako god nije lose ,ali po meni je jako osjetljivo

Pa logicno da je tako,ali kazem lakse mi je sad razmisljat o promjeni felgi,jer nemam dodatnog troska na senzore ;)

@mara- ja sam cuo da su senzori neupotrebljivi nakon par godina bez obzira na bateriju,kazem ne mogu potvrdit 100% ali na vise mjesta sam to procitao :bookworm:
 
Član
U mom iskustvu nije tako. Auto mi je sad 10 godina staro, kupio ga sa 6, i još uvijek mi javi kada padne pritisak. Na 2.4 duvam, tako piše, i kad mi javi, provjerim, bude 2.2. Vjerovatno su baterije još ispravne jer preko zime imam čelične felge pa se ne troše.
 
Član
U mom slucaju vrlo osjetljiva,nepotrebna i skupa stvar,i naravno deaktivirana.
Nakon sto sam kupio auto pocelo me odma zajebavat,na pocetku me prepadalo a kasnije nerviralo.
Vozim auto normalno i samo zapisti prazna zadnja desna guma,stanem provjerim ono guma normalna. Ugasim-upalim auto vozim dalje sve uredu.
Nakon nekog vremena zapisti prazna prednja lijeva opet stanem vidim sve normalno.
Predjem preko sahte pisti prazna guma.
Jbm ti gumu i senzor,odem kod majstora i deaktiviram ih skroz,tako da nemam vise problema.
A prije deaktiviranja sam gledao u servisu cijenu senzora,zaboravio sam ali mislim da je 180km bio komad.
 
Top