Seat Ibiza mk1 VR6 RWD + NITRO + SM CHIP - Komentari projekta

Seat Ibiza mk1 VR6 RWD + NITRO + SM CHIP - Komentari projekta

Početnik
RE: Seat Ibiza VR6 RWD Projekt / KOMENTARI

prije da je ova prva opcija po meni...zamor materijala,veliki shoot nagli porast obrtaja,snage svega...;) ali sve ce sto popravit,nek je glava na ramenima :D
 
Član
RE: Seat Ibiza VR6 RWD Projekt / KOMENTARI

SM chip tuning je napisao(la):
Postoje dvije stvari zobg koji je mogao da pukne motor kod tebe:

1. je da klip jednostavno nije mogao da izdrzi snagu od 350 ks i da je mehanicki doslo do zamora materijala koji je na kraju jednostavno pukao kao ledenica

2. da nisi pustio nitro prilikom saltanja ili da si ranije pustio gas od nitro dugmeta i da je detonacija u momentu razbila klipove,jer na snagu nitra od 150 ks niti jedan milimetar nema prostora za gresku

Knocka nije bilo pod nitrom od 150 ks jer sam slusao 4 puta,takodje AFR je bio i vise nego bogat sto se i vidi po klipovima jer im nije falilio goriva.

E sad da li je prva ili druga opcija :icon_question:

Ma uglavnom nije to nista sto se ne moze napraviti.

Ja bi rekao da je opcija 2 posto fabricki VR motor sasvim sigurno moze izgurati tu snagu a isto tako mi je nelogicno da na 4 klipa bude zamor materijala :icon_question:
Isto tako Edo, ne vidim svrhu lupanja tolikih shotova bez adekvatnog kontrolera posto, kao sto i Srdjan kaze, kod takvih shotova nema prostora za gresku a ako je napravis, skupo je platis. Radije smanji na neku normalnu dozu nitra pa kad budes imao para za neki kontroler, onda ga odvrni ;)
 
Početnik
RE: Seat Ibiza VR6 RWD Projekt / KOMENTARI

al opet nejverujem da nije pustao nitro jbg nije on DJETE neko..zna kako i sta treba...al ja mislim da je PUKO KVAR :D
 
Član
RE: Seat Ibiza VR6 RWD Projekt / KOMENTARI

e pa to sa shootom od 150 ks nije tako tesko da se "zaboravis" da pustis nitro,uzbudjenje,stres,ubrzanje,veoma lako se greske prave.
Tako grijese i oni koji voze na nitro godinama i veoma je lako da se tako pogrijesi.

Ja isto mislim da motor moze da izdrzi to ali opcija 2 je veoma moguca jer nije on prvi koji je to napravio a gledao sam i tu voznju kad je motor prodimio tako da ima tu svega...to je veoma opasno i sa 50 ks moze motor tako da se pokvari zato ce on napraviti ono sto sam mu objasnio i vise se to nece desavati ;)

Ja sam vozio auto sa punom bocom i 4-5 puta sam prvo ja pucao nitro i stimao paljenje i AFR i sve je bilo OK i to svaki put sam ga drzao 3-4 brzina,poslije mene je sjeo EDO i njega auto nije volio i odmah je na prvoj voznji prodimio :D
 
Član
RE: Seat Ibiza VR6 RWD Projekt / KOMENTARI

Pa mislim da je Edi trebalo te stvari objasniti prije?? Adekvatne svjećice??? Zašto je auto uopće išlo na mapiranje kad svjećice nisu adekvatne?? Ili bilo šta drugo?

Lako je nešto objašnjavati kad motor već pukne... Ko će, kad se motor raspadne znati i dokazati zbog čega se to dogodilo? Zamor materijala? Ma kako da ne.

Stavi drugi motor i nadaj se da se neće raspasti? Najbolje rješenje :icon_evil:.
 
Član
RE: Seat Ibiza VR6 RWD Projekt / KOMENTARI

"Koliko" znam pustio sam nitro prije gasa ali eto svasta je moguce.. Sto se tice svjecica ja sam greskom kupio PLATINIUM i kad sam vec dosao kod Srdjana saznao sam da one ni u kom slucaju ne mogu i onda je auto islo sa obicnim 4-krakim svjecama..

Sutra je novi motor tu pa ce biti bolje, valjda :D
 
Član
RE: Seat Ibiza VR6 RWD Projekt / KOMENTARI

edo_16v je napisao(la):
"Koliko" znam pustio sam nitro prije gasa ali eto svasta je moguce.. Sto se tice svjecica ja sam greskom kupio PLATINIUM i kad sam vec dosao kod Srdjana saznao sam da one ni u kom slucaju ne mogu i onda je auto islo sa obicnim 4-krakim svjecama..

Sutra je novi motor tu pa ce biti bolje, valjda :D

Normala daj gas i pomoli se :icon_eek:

BTW moj ti je savjet prijateljski da odeš i kupiš leteće ležajeve od Golfa R32, rastaviš motor i staviš ih. SIGURNO ti serijski neće izdržati, taj VR je u našem kecu spaljen bar 5 puta i to uvijek isti kvar - leteći ležajevi. Pogotovo sa tom bolničkom bocom nitra. Da ne kažeš da te nisam na vrijeme savjetovao ;)
 
Član
RE: Seat Ibiza VR6 RWD Projekt / KOMENTARI

motor nije pukao zbog svjecica jer su sve ok i nijedna nije izgorela ili se odlomila a nije bilo ni missfirea...
nije pukao ni zbog letecih lezajeva...
nije pukao ni zbog siromasne smjese...
nije pukao ni zbog preranog paljenja...
nije pukao ni zbog pustanja nitra poslije gasa...
nije pukao ni zbog zamora materijala...

pa zasto su onda pukli klipovi ???

Neko objasnjenje mora da bude,ja sam rekao zasto ja mislim da je pukao,ako neko drugi zna u cemu je problem bio bih mu zahvalan da nam kaze.

Logicki gledao klipovi su pukli od "nekakvog" udara,ako taj udar nije detonacija onda ostaje samo tork,odnosno zamor materijala koji nije mogao da izdrzi to naglo oslobadje tolikog momenta sa nitrom od 150 ks.Trece po meni nema.
Pitanje je takodje zasto nije pukao kad sam ga ja vozio na punu bocu sa najvecim pritiskom i najvecom snagom???
Ja sam slusao i gledao kad se EDO vraca i tad je motor dimio i cak i tada sam vidio da nije pusten nitro prije gasa jer u tom momentu prolazio kraj mene i gledao sam sve.

Napravice se to sve ali je jako bitno da se utvrdi zasto se to desilo,razlog mora biti...

Klipovi se nisu otopili nego su pukli,nikakav komad ih nije udario,klipnjace se nisu iskrivile znaci da udar(opterecenje) nije dugo trajao nego da je bio to momenat,odnosno djelic sekunde i da su tad klipovi popucali i to svi odjednom jer auto nije dimio ni grama kad je Edo krenuo da napravi krug a u povratku je bilo strasno dima.

Zato mene sve navodi da je motor detonirao u momentu mjenjanja brzine sa nitrom odnosno bez pustanja nitra ili kod kasnijeg pustanja nitra poslije gasa na kocenju sto je mnogo lakse za uraditi i mnogo vjerovatnije...
 
Član
RE: Seat Ibiza VR6 RWD Projekt / KOMENTARI

Ma sta ces mu sad bilo bilo, mozemo samo nagadjati..

Glava je potpuno zdrava,
svi lezajevi na radilici dobri,
radilica dobra,
sve klipnjace ok,
sve svjecice ok,
ali su prezivjeli samo vanjski klipovi lijevi krajnji i desni krajnji..

Da neko pogresno ne shvati, ja ne krivim Srdjana uopste ni za sta...
 
Član
RE: Seat Ibiza VR6 RWD Projekt / KOMENTARI

Nesto je tu jako cudno jer taj motor moze da nosi 350 ks i nebi trebao da pukne zbog toga.

AFR je bio miran i dosta bogat, knocka nije bilo niti u slusalicama niti je bilo na logu niti je ECU ocitavao knock,nije motor uletio u rpm limiter sa nitrom,sve je OK i sve je kako treba da bude a fale 4 klipa...

Razlog mora da postoji :icon_confused:
 
Član
RE: Seat Ibiza VR6 RWD Projekt / KOMENTARI

Razlog je detonacija a sto je doslo do detonacije nije tesko skontati...

lose gorivo bez oktan boostera, obicne "tople" svijecice i na to dodaj jos da su 3 ili 4 kraka bile nisam siguran...

jeste li mjenjali tj dosipali gorivo kad ste mapirali auto, kako je gorivo bilo, kakvo ste sipali ?

mapiranje na stranu tu nema pameti u ovom slucaju, srdjan je uradio svoj posao, ali mapirati na 150 ks motor bez da se neki uslovi ne obezbijede ne ide mi u glavu.

vjerujem da je doslo do detonacije .. klip nije stigao u GMT bilo je BOOM, par puta i eto nastalog problema.

pa majka mu stara, u "udzbeniku pise" da se na svako povecanje 50+ ks stavljaju 1-2 stepena hladnije svijece i minimalno par oktana bolje gorivo... na stranu zakretanje paljenja i ostalo...

taj motor guta nitra kao u prici ja ne vidim ni jednu drugu opciju tj mogucnost da se desi nesta osim ovoga gore sto sam ja napisao jer motor je bio "spremljen" u smislu mehanike za toliko snage.

trebali ste posebne svijece za to koristiti, ja sam rekao Edu . Iridium IK24 minimalno ili ZEX Nitro svijece sto sam mogao nabaviti. te obicne svijece su smece, krakovi su toliko ostri i kada se zagriju ne treba struja ni doci da se stvori iskra opasne su za detonaciju, jos na to dodaj dodatnu kolicinu goriva i na sve to nitro. nestabilna smjesa ...

mozemo mi pricati do ujutro sta i kako . bilo desilo se sada pametno i boze moj.

PEACE !
 
Član
RE: Seat Ibiza VR6 RWD Projekt / KOMENTARI

ljudi sta ste ocekivali od stock motora? tolika snaga ... naravno da se moralo nesta desit ... drug zelim ti puno srece u buducnosti oko auta i pogotovo motora :D
 
Član
RE: Seat Ibiza VR6 RWD Projekt / KOMENTARI

Gorivo je bilo 98 oktana i nije bilo booster a niti to nesto znaci,octan booster je samo marketing jer da bi imao efekta potrebno je pola-pola da ga ide a jedna bocica je 10 km pa racunaj koliko bi trebalo onda za 10l,uvjerio sam se davno da nista ti booteri neznace u tako maloj kolicini.

Edo je greskom donio platinium svjecice koje ne mogu ici sa nitrom i nisam to stavljao da moze vratiti i uzeti neke druge hladnije.

Obicne svjecice sa 4 kraka nisu uzrok ovome jer to nema nikakve veze sto svjecica ima vise krakova,to je lose u smislu da se svjecica mnogo vise grije i samim tim je podloga za knock i detonaciju povoljnija ali motor nije imao knocka i bez obzira sto je imao 4 kraka svjecice i lose gorivo.
Bimoto je prve 2 godine vozio na 4 kraka i sve do 200 ks po motoru radio je ok a poslije toga su pocele da se tope kad se snaga povecala preko 200 ks.
 
Član
RE: Seat Ibiza VR6 RWD Projekt / KOMENTARI

Nitko nikoga ne krivi nizašto, ali je smiješno da se motor tako raspadne, stavlja se drugi a nitko pojma nema šta je bilo prvome! Ajde neka raspao se nije prvi ni zadnji, ali ljudi pa nisu to motori od kosilice da se tako raspadnu, taj VR drži do 400 KS sa turbo setupom bez otvaranja motora kakav zamor materijala pa nisu klipovi od pudinga...

Mislim da je ovdje najbitnije da se utvrdi šta se ustvari dogodilo, pa ako je i bilo knockanja, detonacije, ili bilo čega neka je šta sad, drugi put se neće dogoditi i gotovo.

Ali ne možete tako mijenjati motore ko čarape a nitko nema pojma šta se događa.... :icon_eek:
 
Top