Seat ibiza 2004 1.2 12v nenormalna potrosnja ulja

Seat ibiza 2004 1.2 12v nenormalna potrosnja ulja

Član
Posjedujem Seat Ibizu 2004-ta godina, motor 1.2 12v ( 3 klipa) presao oko 120 000km, auto je uvezen iz njemacke, medjutim na putu iz njemacke osjetim da motor mijenja zvuk,te pogledam na mjeracu i vidim da nema kapi ulja...te na najblizoj benzinskoj uzmem neko najjeftinije ulje za dizele jer su ostala bila preskupa.....tako dodjem kuci i kupim 4 l ulja i naspem koliko je potrebno...te malo po malo kad pratim ulja sve vise i vise nestaje...s vremenom mi sve vise i vise trosi ulja, te se upalila ona lampica za motor...znaci auto popije 1 litar ulja na 1000km to je nenormalno sipam 5w30 ulje,te sam probao i gusce 10w40 te nista bolje nije ( barem da ublazim potrosnjuj) odem u servis novijih auta te nisu znali o cemu se radi te mi radnik kaze da ce nazvati dok on to pronadje na internetu sta kao moze biti,zove sledeci dan i kaze da je to noviji motor u kojeg se ne mijenjaju karike i kaze da su otisle karike i da je popravka 4 000km , tacnije mora se uzeti taj polu motor nov koji kosta toliko para....ja zacudjen ostao nisam lud da pristanem na to a auto platio 2000eur..e sad kontajuci kako on kaze da su motoru otisle karike,jer to nije moguce auto ima 47kw s obzirom da je 3 klipa on ima dosta dobru snagu ...uopste nisam osjetio da mu je manja snaga nego sto sam ga dovezao...vuce i starta brzo to sam gledao,karike kad odu zna se da auto izgubi kompresiju te da nema snage...pa opet nesto kontam da je tu samo moguce da su gumice ventila jer kad sam izgubio ulje vjerovatno sam tako i vozio ko zna koliko km te su sprzene gumice i ostale krute te nemaju svoju funkciju...neko mi i kaze da je dihtung glave al ne vjerujem opet bih i trosio vode i ne bih auto radilo normalno...te kome god mehanicaru da odem ne smije da otvori auto i da pogleda boji se,kao noviji model auta pa nece da pipa..a nasao sam drugi motor isti ovakav sa papirima covjek mi sa ugradnjom daje za 1500km..opet se tu bojim bacit cu i tu pare i dok to odradim treba mi jos para za atest i ostalo...cak kontam da pogledam te gumice ventila znao bih njih zamjenuti bez skidanja glave...jedini problem ne znam kako da ja znam da su otisle da dzaba ne vadim opruge ventila ako su ok..sta vi mislite ima li ko pametan savjet :)) to mi je jedina sansa da probam...
 
Član
Mogu biti karije jako lose a da ti ne osjetis da si izgubio snagu, nece ni tresti ni nista ako su priblizno ravnomijerno na sva tri klipa potrosene, moze nekada malo ler varirati zbog losih karika, tako da te to ne buni, karike dali su lose mozes vidjeti, jednostavno izmjeri kompresiju, gumice ventila mozes zamijeniti bez obrizra kakve su jer su jeftine, takodje dali ti nazad pusi plav dim, morao bi pusiti plav dim pogotovo na vecim obrtajima ako ti trosi toliko ulja a na paljenju bi trebao biti fin oblak dima nazad pogotovo na jutarnjem paljenju. Ako se tebi palila lampica od ulja crvena i ti vozio, taj motor nazalost nece dugo ici ako ne zamijenis letece lezajeve jer to ti je znak da si ostao bez pritiska ulja i tada ti se pocinje motor na suho okretati ( zamisli nek si vozio na 2000rpm to znaci da se u jednoj minuti radilica orenula 2000 puta na suho pa ti vidi koliko traje to sto si ti vozio i vidi koliiko se na suho okrenula puta i koliko je to stetno za lezajeve) i tu najvise i prvo stradaju leteci lezajevi na radilici, ja bih ti preporucio da i njih zamijenis ako si vozio najmanje 2-3km sa upaljenom lampicom ulja, jer ako ih ne zamijenis moze lako biti da ti prolupa motor i napravi ti stetu da moras mijenjati i klipnjace i radilicu, a to je jako skupo u odnosu na letece lezajeve koliko kostaju. To je moja preporuka sad ti vidi dalje jer sa letecim lezajevima se nije igrati i oni se jako lako ostete ako ostanes bez ulja u motoru.
 
Član
brate ja to auto vozim sa upaljenom lampicom (check engine) vec 1 mjesec,ali je fazon sto non stop pratim ulje u motoru nikad nije bilo da nestane pa da vozim,uglavnom lampica je upaljena al ulje je uvijek na nivou jest da ode kanta od 4l mjesecno al stacu kad mi auto treba...mehanicari nece da ga prime,tako da cu ga ja pod svoju odgovornost,dosta se razumijem pa polako jest da ima elektronike puno al cu prvo kompresiju izmjeriti,pa onda pomijenajti gumice....pa kako bude kazala kompresija vidjet ce mo...lakse je i jeftinije pomijenajti gumice i karike nego dat na taj motor 1500km i pitanje je kakav je on..malo jeste zahtjevno ali sta cu..
 
Član
a ne rece jeli dimi plav dim nazad i na paljelju dali baci oblacic dima, jer ako toliko trosi ulja trebao bi nazas da dimi plav dim i to fino.
 
Član
Ujutru kad ga palim, na leru nema dima uopste ni do nekih 2 000ob, posle nenormalno izbacuje plav dim i ima jak miris na sagorijevanje...a da ne kazem kakav je kad je pod opterecajem...znaci kad ga bacim u vece obrtaje i pudala bih vidio da je dim bas bas plav.....
 
4l mjesecno :icon_eek: pa gdje mu ode toliko ulje... kao sto kaze RS Turbo, mora dimiti pozadi i to dobro na ovu kolicinu potrosnje ulja... pocni od gumica pa vidi sta ce biti... potrosnja ulja bi se trebala smanjiti sigurno sad koliko vidjeces... ako i dalje trosio puno, onda su ti karike potrosene i boga pitaj jel on presao samo 120k ;)
 
Član
on moze komotno ako su se raspale gumice toliko ulja samo kroz gumice da pojede, imao sam i takvih pacijenata, izmeri kompresiju i vidi kakva je, ako je dobra onda samo zamijeni gumice ventila, kad budes mijenjao, sa onih ventila, tacnije cilindra s kojeg budes skidao, klip gurni gore skroz u gornju tacku da ti ne propadnu ventili u cilindar kad skines feder sa njih. Niposto nemoj voziti kad se uplaji lampica ulja ooodmah gasi auto i u strani dovoljno je kilometar da odvozis sa upaljenom lampicom (bez ulja) da ostetis letece lezajeve.
 
Član
Ti trocilindraši inače nisu nešto izdržljivi. Zbog male snage se pri vanjskoj vožnji često forsiraju. Tako velika potrošnja može biti i od gumica ventila, no možda će biti potrebna generalka. Znati ćeš poslije zamijene gumica.
 
Član
a jebiga ode mu ulje sve u dim,nenormalno cadinja..da presao je samo 120 000 km..e sad sumanjm da je cak taj kvar bio i kod proslog valsnika u njemackoj i vjerovatno ga se rijesio na vrijeme dok nije pokazivao neke znake potrosnje,inace je bilo prije firmino vozilo,sigurno ni vozac nije nikad gledao ulje i pitaj boga i ko je vodio racuna o njemu...ma kupit cu alat za mjerenje kompresije i izmjeriti svejedno mi treba..a osmislio sam ja kako cu to za skidanje federa sa ventila..umjesto svjecice zavrnem dio koji cu istokarit i na kraju jednostavno stavit ventil kao na auto gumi pa ga samo preko pistolja nabijem zrakom.....a do sad nikako nije upaljena lampica za ulje nego samo za servis motora..tako da nije meni tesko promijenuti te gumice ventila nego mi je veci problem sto sam ja radio sa starijim autima i sad kad sam skinuo onaj filter zraka sa motora i kad sam vidio na poklopcu motora da iamju 32 inbus sarafa ne znamn sta da odvrnem a svi su isti...sad ne smijem neki da odvrnem bojim se pomjerit cu bregastu i ostalo...
 
Član
nece ti tako to moci drzati pritisak i ventil, to ti odmah pada u vodu. Ventil se mora od klip odbociti jer cim alatom gurnes oprugu ti ces i malo ventil gurnuti a i kako god okrenes zrak ti nece moci drzati jer ce proci izmedju karika i klipa i otici dole u karter, to ce polako samo da prodje. Dignes klip u gornu najvisu tacku i jednostavno kad budes pritiskao prugu ventil ce da se osloni od klip i onda ces moci da skines sigurace sa ventila da bi opruga sisla i to je to. Moras takodje znati kako staviti gumicu da je nebi ostetio.
 
Član
iglavnom da ne gubis vrijeme to sto si mislio sa zrakom da drzi ventil to ti nece moci, smao klipov ovo ili da se skida glava :D
 
Top