Seat Ibiza 2.0 16v abf problem TPS ( Throttle position sensor )

Seat Ibiza 2.0 16v abf problem TPS ( Throttle position sensor )

Član
Pozdrav ... Evo ovako kao sto sam i naveo gore u naslovu , imam problem sa TPS. motor je 2.0 16v ABF oznaka kompjutera BE . znaci prvo sam mislio da taj senzor ne radi pa sam zamjenio sa drugom medjutim desava se da nije do tog senzora kvar , nego problem je instalacija ili kompjuter ... vozio sam kod dosta elektricara kazu instalacija nije losa znaci kablovi su svi dobri ... desava se da taj senzor proradi vremenom pa opet ne radi i sve tako ... skontao sam kada ne radi uzmem dok je upaljeno auto skinem + klemu sa akumlatora sacekam nekoliko min i vratim i tps proradi ... znaci kada ne radi auto nece da vuce u malim obrtajima nema snage nikako , gusi se ... a posle na vecim obrtajima ide i svi kazu dobro ide ali ja znam da nije to to ... jedan majstor mi rece da je do kompjutera ECU da on pravi taj problem ... kaze zaglupio ti kompjuter . da li je moguce da moze zaglupiti kompjuter ...
Molim pomoc ako je neko imao ovakam problem .. pozdrav .. i ps koja potrosnja treba da pise na bordkompjuteru kod ABF-a , koliko min i koliko max moze da ide
 
Ajmo redom,dali je to orginalni motor u autu s orginalnom instalacijom?dali si provjeravao pritisak goriva,dali si vratio svoj orginal senzor,dali si uopce gledao ina li nov tps kupit?dali si pokuso zamjenit kompjuter s ispravnim da vidis dali je do njega,kakvi su ti kablovi od razvodne kape,kakve su ti svjecice... itd... itd... provjeravaj sve od navedenog I jos mali milion stvari....sve I da je neko imao isti provlem ne mora znacit da je isti kvar....
 
Član
Ja mislim da vi niste ni blizu kvara a bgm cisto sumnjam i da znate ulogu tps :D

E ovako menjao sam motoric ler gasa jer sam mislio da je do njega , desava mi se da mi obrtaji nekada ostanu na 1500.. kad ga upalim radi na 1000 i spadne na 800 kada bolje pogledam kazaljku obrtaja malo kao da se pomera gore dole ali ono malo skroz ... kada stisnem gas u leru obrtaji padaju normalno sve dok ne dodje na 1500 e tu malo zastane i polako pada do 800 ... kada iskopcam dzek od tps nekad radi a nekad ne , znaci kada radi i iskopcam motor malo kao digne obrtaje i vrati a kada mi ne radi taj tps i iskljucim dzek nista se ne desava ... pozz

Ajmo redom,dali je to orginalni motor u autu s orginalnom instalacijom?dali si provjeravao pritisak goriva,dali si vratio svoj orginal senzor,dali si uopce gledao ina li nov tps kupit?dali si pokuso zamjenit kompjuter s ispravnim da vidis dali je do njega,kakvi su ti kablovi od razvodne kape,kakve su ti svjecice... itd... itd... provjeravaj sve od navedenog I jos mali milion stvari....sve I da je neko imao isti provlem ne mora znacit da je isti kvar....

menjao sam gornji dio sam i prije mi je bio isti motor ali otisla glava ventili i to sam sve zamjeniuo i tada je isao extra i odjednom vremenom nece da ide kao prije ... ima 2 god kako sam to sredio oko motora ... imam i instalaciju rezenu i kompjuter drugi ali AE oznaka ... odnjeo sam kod rodjaka kompjuter da mi otkuljaca da nema kod kljuca i da ubacim njega da probam sa tim da uradim ... oba tps senzora ispravna ali nije do njega i majstor mi je sam rekao ... kablovi extra , svjecice mjenjao , razvodnu kapu i ostale sitnice te sve extra ... kompresija je bila 13.7 tako nesto ... motor je extra ne trosi ulje niti vodu sve vrh osim tog problema sto se gusi ... znaci jedan dan upalim atuo slabo skroz ide , drugi dan upalim vuce extra na malim obrtajima ... i primjetio sam kada je bas vruce gusi se bas a npr navece kada vozas ide extra ... pozz
 
Top