Savjeti za zimsku vožnju

Savjeti za zimsku vožnju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Ovi će vam savjeti pomoći da se pobrinete za svoju sigurnost i sigurnost svojih suputnika tijekom cijele zime

1. Pripremite svoj automobil na zimu.
Dolijte odgovarajuću količinu sredstva protiv zamrzavanja u rashladnu tekućinu motora. Vaš će auto biti zaštićen od smrzavanja i korozije. Pregledajte automobilski akumulator da provjerite ima li dovoljno snage za pokretanje motora u hladnim zimskim danima. Pregledajte kočnice. Ako ne djeluju pravilno, vaš auto pri kočenju može zanositi u jednu stranu. U autu čuvajte pribor za izuzetne situacije. Džepna svjetiljka, deka, pijesak ili sol i strugalo za led obavezni su u svakom autu. Pregledajte sustav za grijanje i odmrzavanje. Uz njih će vam biti udobno i vaše vjetrobransko staklo neće imati leda i kondenziranu vlagu. Zamijenite ulje. Ulje za zimske uvjete omogućuje lakše pokretanje motora. Upotrebljavajte odgovarajuću tekućinu za vjetrobransko staklo. Otopina antifriza zajedno s pravim brisačima učinit će vaše vjetrobransko staklo uvijek čistim.

2. Zadržite prianjanje s cestom.
Odgovarajuće smanjite brzinu prije nego što skrenete u zavoj da spriječite zanošenje na vanjsku ili unutarnju stranu zavoja. Papučicu kočnice pritišćite jednakomjerno, a ne u intervalima. Ako vaš automobil ima antiblokadni sustav ABS, sustav će zaustaviti vaš automobil bez sklizanja.

3. Mislite unaprijed!
Odvojite nešto više vremena za vožnju do svoga cilja. Vozite s dvostrukom sigurnosnom udaljenošću. Dodatna udaljenost između vas i vozila koje je pred vama osigurat će vam dovoljno vremena da se sigurno zaustavite. Neka vam automobil bude čist. Redovito ispiranje čistom vodom smanjuje koroziju koju uzrokuju kemikalije, sol i pijesak što se upotrebljavaju za odstranjivanje leda na cestama. Pazite na mostove i nadvožnjake. Led se na tim površinama obično češće javlja te zato odgovarajuće prilagodite vožnju. Gledajte i dopustite da i drugi vide vas. Pobrinite se za dobru vidljivost tako da vam svjetla budu upaljena, a vjetrobransko staklo očišćeno. Morate znati kako postupiti ako ostanete zarobljeni na ledu ili snijegu. Neka se kotači ne vrte velikom brzinom na mjestu. Odstranite snijeg oko guma i lagano zaljuljajte svoj automobil naprijed i natrag.

4. Zadržite udaljenost do automobila ispred sebe.
Kod vožnje po mokrom vremenu izbjegavajte naglu uporabu svih upravljačkih sustava vozila – upravljača te kvačila, kočnice i gasa – i imajte u vidu činjenicu da su po takvom vremenu češće pogreške i izuzetno stanje. Kada započnete vožnju po kiši, vaše su cipele mokre i lakše će skliznuti s papučica. Obrišite cipele po gumenom tepihu ili po podnoj oblozi automobila prije nego što upalite motor. Svi bi vozači morali redovito provjeravati djeluju li pravilno njihova prednja i stražnja svjetla, kočnička svjetla i žmigavci. Na mokrim cestama kočenje traje približno tri puta dulje nego na suhima. Budući da je za kočenje potrebna veća udaljenost, važno je da ne vozite odmah iza automobila ispred sebe. Neka između vas i vozila ispred vas uvijek bude udaljenost nešto duža od dviju dužina automobila.

5. Nemojte zaboraviti da je pogon na četiri kotača zapravo samo poboljšani pogon na dva kotača.
Što se tiče torzijske sile, sve četiri gume djelomično su povezane preko prijenosnika snage, ali se snaga motora u cijelosti prenosi samo na dvije gume. Kad vozite s pogonom na sva četiri kotača po cestama punima snijega i leda, vozilo se ne može zaustavljati mnogo bolje nego vozilo s pogonom na samo dva kotača.

6. Prije terenske vožnje pokušajte unaprijed predvidjeti uslove vožnje.
Duboki nanosi puhastog snijega često skrivaju štore, skale, drveče i zaplate leda. U početku zime običajno lakše se probijamo kroz snijeg nego pri kraju zime, kad je preostali snijeg posljedica sneženja u više navrata. Takav snijeg uobičajno ima među mekanim slojevima i poneki tvrdi sloj, koji može pouzročiti probleme.

7. Budite svjesni opasnosti da se pod vašim vozilom s pogonom na četiri kotača kod terenske vožnje (izvan cesta) nakuplja snijeg.
Taj snijeg može čvrsto smrznuti vaš motor, pa i onda kad on radi. S druge strane, štetu možete izazvati i onda ako taj snijeg pokušate odstraniti udarcima. Pazite da područje motora bude čisto i provjeravajte temperaturu motornoga ulja, ulja u mjenjaču i drugih važnih tekućina. Pazite da se komadi leda i stvrdnutoga snijega ne zakvače ispod vozila i ne prekinu kočničke cijevi. Kada vozite preko plitke lokve s vodom, obratite pozornost na led u njoj i na opasnost da vam se smrznu kočnice. Ako je moguće, na putu sve vrijeme ne gasite motor.

8. Svoje vozilo s pogonom na četiri kotača temeljito pripremite na zimu!
Pregledajte rezervoar rashladne tekućine i po potrebi dolijte tekućinu. Pregledajte gumene cijevi i zamijenite ih ako su u lošem stanju. Zamijenite sve popucale ili ukrućene remene. Provjerite i po potrebi zamijenite motorno ulje. Pregledajte ulje za mjenjač i druge tekućine. Odstranite svu vlagu koja se nakupila jer se može smrznuti i izazvati poteškoće. Provjerite tlak zraka u gumama (također i u rezervnoj!). Provjerite tekućinu za čišćenje vjetrobranskoga stakla. Pregledajte ima li ispušni sustav rupe ili pukotine – ispušni plinovi dvaput su opasniji kad su svi prozori čvrsto zatvoreni!

9. Pripremite najpotpuniju moguću zbirku pribora za izuzetne situacije, osobito za terenske vožnje.
Tu zbirku čuvajte u čvrstom spremniku (u teškoj vreći ili kovčegu). Neka između ostaloga sadržava: signalne rakete, vunene deke, kablove za pokretanje motora, raznu suhu hranu, malo kuhalo, paketiće s jušnim koncentratom, lonce za kuhanje i pribor za jelo, debele čarape, šešir, rukavice s jednim prstom, lijekove, lance za gume, lopatu za snijeg, svijeću, upaljač i šibice, signalnu svjetiljku i radio s dobrim baterijama, nešto za čitanje dok čekate pomoć. Nemojte zaboraviti lijekove i najvažniji osobni pribor.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top