Savjeti oko kupovine auta

Savjeti oko kupovine auta

Član
pa dobro pretežno če biti vožnja u gradu, al et naprimjer ako odem iz sarajeva u mostar i nazad hočel me tad benzinac oderat ili mogu za 30-40KM preči taj put kao što bi me za dizela toliko ispalo?

i to kad se kupuje auto naravno planiram ga odvest na pregled, e sad jel mi najbolje kod ovlaštenog servisera i koliko to košta ili mogu kod nekog automehaničara da mi i on pregleda?
 
Član
Zavisi koliko ti je teška noga :D,realno ako ima neka razlika i nije toliko velika,sve ima svoje prednosti i mane.Bolje gledaj što očuvaniji model nego da te brine potrošnja,jer nijedan od njih neće trošiti preko 5-6l kombinovane.Eto ja sam Punta uspio spustit na 3.8l otvorene :D
 
Član
Benzinac ti pravi razliku samo u loko voznji, loko voznja se moze povecati i za duplo u odnosu na otvorenu i kombinovanu voznju.
Moras racunati i na to da iako dizel trosi manje, ali je u startu skuplji, tako ako neces prelaziti mjesecno neku veliku relacij, razlika u cijeni izmedu dizela i benzinca, ti se osjeti kroz gorive otprilike nakon 2 godine.Tako da i to uzmes u obzir.
 
Član
Ne pratim cesto ove teme ali vidim da se u svakoj uveliko pise o gorivu. Moje misljenje je da gorivo dodje najjeftinija stavka. Kakve veze ima sto ce auto trosit malo ako ce non stop bit na servisu. To sam naucio na svojoj kozi, platio sam bruku para za auto koji trosi malo, dok sam ga doveo u savrseno stanje kostao me bruku novaca i opet je pitanje kad ce sta riknut. Srecom nemam vise tih nedoumica ali vam kazem da je gorivo najmanji problem,.vise treba gledat odrzavanje auta, redovne servise radit,imat dobre gume i ostalo sto treba. Ovi sto ganjaju neka 3-4 litra potrosnje samo smetaju na putu
 
Čitam i rasprava teče trivijalnim stvarima, tebi je najbolje uzajmiš još koju hiljadu i uzmi imaš na piku Audi A8 2.8 v6 i vozi se ko kralj i boli te K**** koliko troši. Prije svega nema lošeg vozila već samo loš vlasnik, cijena goriva je ista sada za oba, a dizel skuplji u startu recimo za Fiat Punto razlike i do 2.000 km, i onda nađeš neki 1.2 s plinom i vozaš se ko kralj!

Fiatovi motori 1.2 i 1.6 su extra, Pežo isto tako, ili da ne nabrajam uzmi pouzdan auto od nekog i nećeš imati problema, izbjegavaj troklipce, i to je to. Mi ovdje možemo raspravljati do daljnjeg a ti ćeš otići i kupiti auto koji ti se svidi i nećeš uopće toliko gledati kakav jer, iz iskustva ti kažem, što bi mi rekli ima ono nešto i to je taj. Tako da..
 
Ne pratim cesto ove teme ali vidim da se u svakoj uveliko pise o gorivu. Moje misljenje je da gorivo dodje najjeftinija stavka. Kakve veze ima sto ce auto trosit malo ako ce non stop bit na servisu. To sam naucio na svojoj kozi, platio sam bruku para za auto koji trosi malo, dok sam ga doveo u savrseno stanje kostao me bruku novaca i opet je pitanje kad ce sta riknut. Srecom nemam vise tih nedoumica ali vam kazem da je gorivo najmanji problem,.vise treba gledat odrzavanje auta, redovne servise radit,imat dobre gume i ostalo sto treba. Ovi sto ganjaju neka 3-4 litra potrosnje samo smetaju na putu
Zema...potpisujem svaku riječ!
 

dnk

Član
Pozz ...

ne bih da otvaram novu temu jer je moj problem skoro identican ... radi se o kupovini auta i nedoumici ... rijec je o 3 auta ... da mi neko iz iskustva predlozi koja je opcija najbolja ...

1. Audi A3 2004. god 2.0 TDI ili 1.9 TDI
2. Golf 5 2004. god ( isti motor kao i kod Audija )
3. Alfa Romeo GT 1.9 JTD 150 KS 2005 god.

Prijedlog ... i hvala ...
 
Član
Stvar je ukusa ko sta voli, ovisi i o stanju auta. Jja bih kupio audi 1.9 tdi, na drugom mjestu bi bila Alfa a golfa ne bih uposte kupio.
 
Član
eh hvala na savjetima, i evo nešto gledam tražim pomalo haman svaki dan ono čisto da se informišem, al et jedno mi se auto svidjelo baš

riječ je o alfi romeo 147, eh sad
vidim ima vako od 4000-5000 KM 2001-2002 godište JTD 1,9 našo sam baš dvije tri takve baš mi se svidjele (bar na slikama :D)
onda isto tako ima 1,6 plin (pretpostavljam bili benzinci)
i na kraju ima isto dobrih 2002 godišta 1,6 benzin (večinom twin spark)

e sad ako bi se odlucio za ovo auto, isplatil se, imal te razlike u cijeni dijelova, odrzavanja, registracije i sl.? ako ko ima najbolje bi bilo iz iskustva da mi kaze i ono koliko ga "sluša"
isto tako kolika je potrošnja na kojoj imal kakve velike razlike :D

hvala unaprijed
 
Svi koji pitate za neki savjet u vezi kupovine auta nikada nećete dobiti 100% pouzdan odgovor. I u potpunim odgovorima iz prve ruke od vlasnika određenog auta ne možeš znati šta te čeka kad kupiš isti takav auto od nekoga drugog, jer auti imaju propisan vijek trajanja od par godina ili dok traje garancija da se ne kvari, a ovo što se mi (obična raja) krpimo sa polovnjacima i tješimo da je nešto dobro i pouzdano a staro 10-15 godina imamo samo sreću da naletimo na dobro održavano auto dok je bilo novo.
Ne mora biti ovako kako sam napisao ali ipak se događa :D
 
Top