Savjeti, iskustva Scenic RX 4

Savjeti, iskustva Scenic RX 4

Pozdrav svim forumašima, dugo me nije bilo ovdje...

Tražim savjete, iskustva i informacije o slijedećem... Razmišljam o kupovini automobila Renault Scenic RX 4 (off-road verzija Scenica).

Radi se o Scenicu proizvedenom 2001. godine, sa 1.9 dizelskim motorom sa 75 kW, sa pređenih oko 140,000 km. Motor je koliko ja znam dCi, common-rail.

Zanima me najviše od svega pouzdanost tog automobila, posebno njegovog pogona na sve točkove, koliko često se isti kvari, koji su najčešći kvarovi i koliko jeste ili nije jednostavno servisirati takvo vozilo, na šta bi se trebala obratiti posebna pažnja pri kupovini polovnog Scenica RX 4...

Dalje, interesuje me na koji način je riješen pogon na sve točkove na Scenicu, a pretpostavljam da se radi o Haldex-u.

Svi koji imaju iskustva sa navedenim vozilom, i koji bi mogli dati kvalitetne sugestije, unaprijed Vam se zahvaljujem na pomoći.
 
Član
ne znam za pogon,al s motorom neces imat problema...ocekuj litar-dva vecu potrosnju zbog pogona...mislim,od uobicajene potrosnje tog motora...ja imam zelju za tim skenikom,al eto:icon_smile:
cijena odrzavanja je skuplja nego u obicnog skenika,a googlao sam i nisam naisao na neke bitnije probleme s pogonom...
 
Član
Na RX-u odlaze nosači kardana koje zahvaljujući čudotvornoj konstrukciji ne možeš zamjeniti već ide komplet kardan cca 2500 KM.
motor je dobar al ako je starijeg godišta treba češće mjenjati remen jer ga brzo deformira... a sve u svemu meni je auto zanimljiv mada je rijedak pa ga ja nebih baš zbog toga uzimao morati ćeš kupovati sve novo jer je malo polovnjaka
 
Član
@george: kod nas je tako sa svim terencima i autima koji su tipa ovog rx-a...izuzetak su japanci 80-tih godina,pajero,patrol i sl...za ovo ostalo je tesko naci polovan dio;)
 
Član
a jebi ga neznam prestali su ga proizvodit 2003 davno je to bilo očito je bio promašaj nije našao svoje mjesto na tržištu
 
George je napisao(la):
Na RX-u odlaze nosači kardana koje zahvaljujući čudotvornoj konstrukciji ne možeš zamjeniti već ide komplet kardan cca 2500 KM.
motor je dobar al ako je starijeg godišta treba češće mjenjati remen jer ga brzo deformira...

Za motor sam uvjeren da je dobar, jer imam Renaultov motor u V40-ci i nemam primjedbi. Zaista.

Renault je poznat po cudesnim konstrukcijama, s ciljem valjda da se pri servisu zamijeni što više toga.

Ma auto mi je zanimljiv iz razloga što se može naći primjerak sa dobrom opremom i u dobrom stanju relativno povoljno, a i odgovarao bi mi zbog pogona na sve točkove...

Jesu, prestali su proizvoditi, možda da razviju Koleos.
 
Član
Capofamiglia je napisao(la):
George je napisao(la):
Na RX-u odlaze nosači kardana koje zahvaljujući čudotvornoj konstrukciji ne možeš zamjeniti već ide komplet kardan cca 2500 KM.
motor je dobar al ako je starijeg godišta treba češće mjenjati remen jer ga brzo deformira...

Za motor sam uvjeren da je dobar, jer imam Renaultov motor u V40-ci i nemam primjedbi. Zaista.

Renault je poznat po cudesnim konstrukcijama, s ciljem valjda da se pri servisu zamijeni što više toga.

Ma auto mi je zanimljiv iz razloga što se može naći primjerak sa dobrom opremom i u dobrom stanju relativno povoljno, a i odgovarao bi mi zbog pogona na sve točkove...

Jesu, prestali su proizvoditi, možda da razviju Koleos.



pa ako ti treba zbog pogona onda uzmi kangoo 4x4 neznam kako se zove al je extra auto ;)
 
Početnik
taj motor imam sad u svom Meganeu,i onako dosta solidan motor,boljke im se znaju turbina,a pri toj kilometazi msm da neces imat problema,moj je presao 170 000 i turbina je ok..potrosnja mu je bolja strana ja sam 450km autoputa potrosio oko 50 l nafte a bilo je dizanja i do 170km/h..sve u svemu ja sam ZA,dobra su to vozila
 
Član
Ne, Ne I Ne. ovaj auto ne uzimaj ni pod razno, Scenic je ekstra auto, moj stari je imao prvu generaciju, a sad ima drugu, i nikad nikakvih problema, motor 1.9 dci, znaci nepoderiv. On je takodje razmisljao da uzme taj 4X4 scenic jer stalno ide u ribolov, ali nakon sto je pricao sa jednim od najboljih majstora za renault u drzavi (Edvin iz sarajeva) rekao mu je da ne uzima to auto jer ima dosta problema bas s tim pogonom, kaze "bolje ti je da ti ni ne pocinjem nabrajat sta se sve moze zakomplikovat s tim renolovim 4X4 pogonom i koliko ces para potrosit da ga sredis". ako ti treba auto samo zbog 4X4 i da nije skupo, uzmi ladu nivu i deri.
 
Član
xxfmanxx je napisao(la):
Ne, Ne I Ne. ovaj auto ne uzimaj ni pod razno, Scenic je ekstra auto, moj stari je imao prvu generaciju, a sad ima drugu, i nikad nikakvih problema, motor 1.9 dci, znaci nepoderiv. On je takodje razmisljao da uzme taj 4X4 scenic jer stalno ide u ribolov, ali nakon sto je pricao sa jednim od najboljih majstora za renault u drzavi (Edvin iz sarajeva) rekao mu je da ne uzima to auto jer ima dosta problema bas s tim pogonom, kaze "bolje ti je da ti ni ne pocinjem nabrajat sta se sve moze zakomplikovat s tim renolovim 4X4 pogonom i koliko ces para potrosit da ga sredis". ako ti treba auto samo zbog 4X4 i da nije skupo, uzmi ladu nivu i deri.

opet čovijeku nisi konkretno odgovorio koji su problemi :icon_rolleyes: svaki automobil tog tipa, ono što kažu pudlica glumi vučijaka je mono volumen, je suv, je djip, je i limuzina ti imaju isto takve probleme sa podvozjem i pogonom, nisu se prodavali toliko dugo pa čak ni prodavali da bi opstao neki kažu da je samo onaj iz 99 imao probleme s diferencijalom a kao poslije su to riješili... riješili su govno prestali su ga proizvodit 2003 godine i do danas ga više nema. ima senic ali nema dostupan u 4x4 pogonu... izbacili su koleos ali to je skroz druga platforma tako da je to druga i skuplja priča kažu da je dobar ja neznam. jarane sačekaj još malo pa kakva polovna dustera kupi to je druga priča a malo rapa i već ih ima više na cesti nego tih rx4
 
Član
Kao sto je vec navedeno, ovi dizelski motori su pouzdani, uz adekvatno odrzavanje mogu doziveti puno kilometara, dizeli u RX-u su malo redji, vecina dostupnih na trzistu su benzinci, tako da je konkretno taj automobil bas dobar izbor.
Podvozje je razvijano u saradnji sa austrijskim Steyrom, tako da renome grupacije sa Daimlerom moze biti garancija kvaliteta. Uz minimalne modifikacije, delovi pasuju sa Pucha (G klase), Cherooke-a i Sprintera.

Da mi je potreban automobil vecih gabarita, definitvno bi kupio ovu opciju o kojoj razmatras, naravno, ovo navodim iz perspektive osobe ogranicenog budzeta.
 
Početnik
edoze je napisao(la):
Lija je napisao(la):
.potrosnja mu je bolja strana ja sam 450km autoputa potrosio oko 50 l nafte a bilo je dizanja i do 170km/h.

preko 11 litara ti trosio? 1,9dci?

zajebao sam se u pisanju :lol: po bordu trosio je 5-5.5l normalne voznje a pri 170 pokazuje oko 7-7,5 kako kad,a ono gore zajeb teski:lol:
 
Istraživao sam i ja malo i došao do informacija da je pogon mehanički, viskozni kuplung koji je za Renault razvio upravo austrijski Steyr Daimler Puch, što je po meni dobra vijest.

U svakom slučaju, bolje je nego da ima elektronsku kontrolu pogona, mehanika je po meni ipak mehanika.

Nije da mi auto isključivo treba za offroad, treba mi nešto u čemu se može voziti udobno u gradu, na otvorenoj cesti, a da može i skrenuti sa asfalta ako zatreba, ništa ekstremno, a mislim da je upravo ovo rješenje, registracija neće biti mnogo skuplja nego za Volvo, mislim ni održavanje motora. Motor je zadovoljavajuće snage za moje potrebe, a dizel pa neće gutati gorivo.

Uglavnom, auto mi se dopada.

Obzirom na gabarite budžeta kojim raspolažem misilm da bi to mogla biti dobra kupovina, pogotovo što ima relativno malo kilometara na satu.

Hvala svima, za vikend idem pogledati, pa možda i bude pazara.
 
Top