Savjet pri kupovini.

Savjet pri kupovini.

Član
Neki dan sam prodao auto (Audi A4 1995.), pa sam kontao uzimati nesto drugo. Svasta mi je padalo na pamet, a klase auta su potpuno razlicite. Volio bih kada bi mi neko, ko se razumije i ima iskustva, nesto rekao o svakom pojedinacno, prijedlog da li da se uzme ili da se ne dirne prstima.

Alfa Romeo 147 1.9jtd 85kW 2003. 110000km
Alfa Romeo 147 1.6ts 77kW 2001. 55000km
Volvo S40 1.6 80kW 2000.
Peugeot 307 1.6 81kW, 2001.
Laguna 1.8 88kW 2001.
Astra 1.7dti, 2.0dti ili neki od benzinaca 1.6, 1.8 oko 2000. godine

Najvise me interesuje misljenje o ovoj Alfi 1.9jtd, citao sam na par foruma da je hvale, ali sam nasao i podatke da ima nekakve "mane" oko ovjesa pa se na svakih 10-15tkm moraju mijenjati nekakve cetkice ili sta vec. Kakva je sto se tice potrosnje, odrzavanja, kvarova, dijelova, cijene odrzavanja itd.

Sta biste vi uzeli od ovoga s obzirom da su cijene od 7 do 9 hiljada i da su vozila u dobrom stanju i sva sa klimom i ostalom, izmedju ostalog i el. opremom?
 
Član
Porediš auta različite klase, no nebitno.

Puga i volva sam vozio s tim motorima, užasno su tromi. Alfa sa 1.6 motorom nije neki trkač, a i dosta je žedna. Astra bi bila najrealniji izbor, i najbolje bi prošao. 1.7 je isuzuov motor, jako dobar. Ni 2.0 nije loš, iako bih prije uzeo benzinca, 1.6 je taman. Laguna nije pretjerano priznata kao pouzdan auto.

No alfa je alfa. jtd motori su jako dobri, održavanje u okvirima klase...No kao za svako novije auto nije jeftino.

Imaju aluminijski ovijes, koji je osjetljiv, pogotovo strada na našim cestama.. Obavezno pregledaj podvozje i auto prije kupovine.

U svakom slučaju, za alfu jtd sve preporuke;)
 
Član
I ja u ovoj konkurenciji glasam za alfu, samo ova 2001 ako je presla 55000km....to su price za malu decu.Ali nebitno nadjes neku u sto boljem stanju i uz dobro odrzavanje puno ce te sluziti, i pre bih uzeo 1.6 imaju sa fabrickim plinom za male pare, a odrzavanje jeftinije nego kod jtd-a ;)
 
Član
Tako sam to nekako i zamisljao. Ovu 1.9jtd cu vjerovatno sutra ici pogledati i eventualno pazariti ako bude kako treba. Sto jest jest, auto kuca je i daju garanciju na 3 ili 6 mjeseci, nisam siguran.

Sto se tice ove 1.6, sigurno je presla 55000km, auto je vozala zena samo po gradu po novom travniku, nikad cigara u njemu nije zapaljena sto se i vidi i osjeti.

Mislio sam da ce biti tipovanja na Puga ili Lagunu, ali sam se ocito prevario kad se oni fakticki u ova dva dosadasnja posta i ne spominju. Pug je relativno jeftin, mogao bi se mozda uzeti cak i ispod 8000.
 
Član
Ako si ubedjen da je presla 55000 kupuj je odmah!;) A pug ti nije neki izbor 1.6, ili 2.0 ili 2.0hdi, to je za svaku pohvalu.
 
Član
Pa zamalo da to i nisam uradio, pa mi izleti ova 1.9 jtd koja je mladja 2 godine, doduse presla 50000km vise, ali za iste pare i ne mogu nikako da napravim pametan potez.
 
Član
A koliko para je u pitanju:icon_question:

Nisam pametan :D Najbolje je kad bi mogao oba auta u ovlasceni servis pa koji je bolji, mada je gotovo sigurno bolji benzinac, jel taj dizel sa auto placa?
 
Član
1.9 jtd je iz auto kuce i daje se odredjena garancija na njega. Nije bilo kakva kuca, oni su prodavali i Cayenne i slicno.
 
Član
Jedino sto ti mogu reci ako kupujes auto da ga ne menjas uskoro idi u servis, a kakva god da je auto kuca taj auto je iz odredjenog razloga kupljen u inostranstvu za male pare, ili je mnogo presao ili je bio u losem stanju ili je udaran ili sl....moj savet benzinac!
 
Iz iskustva bih ti rekao Volva, ali problem je taj 1.6 u S40 nije nimalo stedljiv, a ne ide bas najbolje, u startu povuce dobro ali onda vec sve slabije, taj auto sa 2.0T ili 1.9D motorom je odlican, dobro lezi u krivinama, udoban je nazad bas nije najkomforniji, ali sitnije osobe (tipa mene:icon_biggrin:) nemaju problema, ja sam normalno sjedio nazad.
Pored Volva dobar ti je i 147 JTD, imam jednog u familiji 115CV, super je auto ide dobro, vuce, potrosnja je prihvatljiva i izdrzljiv je motor, jedino sto Alfe nisu bas zahvalne na nasim cestama, ali ako redovno se odrzava i ako izbjegavas rupe ne bi trebalo biti vecih problema.;)
 
Član
mogu ti reci sto se tice pezoa 307 1.6, imao taj auto s tim motorom, 110ks, fino vuce, nije skup za odrzavanje, strasno udoban, potrosnja 10tak litara gradske, otvorene 8, ima osjetjivo podvozje za nase ceste... u svakom slucaju sretno
 
Član
Uzeo sam danas ovu Alfu 1.6 benzin, auto je apoteka, ima sve moguce papire od kad je kupljen u fabrici pa do sada, racune i servisne zabiljeske od dana kada je proizveden pa do 2010. godine, evidencija o kilometrima na svakom servisu, garantovanih 59000 je presla. Cigara nije zapaljena u njoj, u pepeljari stoji sića jedno 5 maraka po 10-20 feninga. Citav dan je vozikam, prezadovoljan sam za sada, a za kasnije cemo vidjeti.
 
Top