Savjet: DSG - Passat B7

Savjet: DSG - Passat B7

Član
Pozdrav svima.
Buduci da za koji dan trebam prodati Passat B6 (mislim dobro poznatog na ovom forumu) , planiram kupiti B7 sa DSG mjenjacem.
Treba mi par savjeta posto automatika nisam nikad vozio.
Naisao sam na jedan primjerak B7 Passata sa 7+R DSG mjenjacem. Vecina ih je 6+R pa me zanima ima li neke razlike velike. Prijatelj ima ovog 7+R u Touranu i kako kaze kod njih nema servisa, kao zatvoreni su.
Isto tako, na sta obratiti pazdnju prilikom izbora takvih mjenjaca (osim naravno da fino salta, da ide kickdown itd...) ?
 
Član
Ne znam konkretno za DSG, ali te priče da nema servisa su za malu djecu, tačnije marketinške fore. Ulje obavezno mijenjati i filter ako je dostupan. To isto ulje ima na sebi rok trajanja, pa tako da se priča da nema servisa može okačiti mačku o rep.
 
Član
7+R je suho kvacilo i kazu da je to zatvoren sistem pod pritiskom koji ne treba "servisirati"... Koliko je to tacno/pametno, nisam siguran.
6+R je mokro kvacilo i trazi servis na svakih 60.000km. Licno, isao bih isao na 6+R jer sam prezadovoljan svojim.
Sto se tice kupovine, pogledaj da li je ulje (+filter i dihtung) mijenjano svakih 6o.oookm i obavezno trazi dokaze za svaku zamjenu. Pogledaj kakav je na startu tj. da li trza, trese kao i koliko mu treba da krene iz mjesta, onda da li ima lupkanja kad salta iz brzine u brzinu i obavezno probaj manuelno saltati kroz brzine. Naravno, kickdown probaj i radi cejfa i radi provjere :D
Takodjer, cuo sam za fazon da vozis u D nekih 40km/h, prebacis u N, nabijes obrtaje na otprilike 2500 i vratis u D. Ako odmah pronadje pravu brzinu, sve je ok, a ako mu treba vise od 2 sekunde batali ga :D
 
Član
E hvala puno na odgovorima.
Jel istina da kada je u D na nekoj uzbrdici ne smije krenuti nazad kada se kocnica pusti ?
Kontam za sta mu onda sluzi autohd funkcija koja upravo pomaze da auto ne ide nazad na uzbrdici.
Iz D u N i obratno moze u toku voznje da se prebaci bez dodira kocnice i slicno (mozda banalno pitanje ali jbg nemam iskustva s tim) ?
 
Član
Istina. Sva auta sa DSGom imaju taj Hill hold. On je namijenjen da sprijeci auto da krene unazad u trenutku dok prelazis sa kocnice na gas. Drzi kocnicu pritisnutu otprilike 2 sekunde.
Auto hold je namijenjen da drzi vozilo u mjestu (kako na ravnom tako i na uzbrdici) sve dok ne pritisnes gas - bila to sekunda ili minuta, nebitno..
Iz D u N mozes bez kocnice (i obratno) i mozes iz D u tiptronic/manuelni mod (i obratno), mozes iz D u S (i obratno) :D

Savjet: Lijevu nogu zavezi za nesto u toku voznje dok se ne naviknes da je nemas potrebe koristiti. :woot: Ja sam npr. pri prvom ozbiljnijem kocenju lijevom nogom zakucao kocnicu umjesto "kvacila" i nije bilo bas ugodno.. :oops: Uglavnom, slobodno pitaj.. I meni je prvi automatik bio poprilicno strasan kao sto se vidi iz prilozenog haha
Jos jedan savjet.. Kad parkiras na uzbrdici/nizbrdici.. Prvo podigni rucnu, pa tek onda mjenjac prebaci iz D u P polozaj.
 
Poslednja izmena:
Član
Nikada iz D u N u voznji.
To je smrt svakom automatu DSG u.
Zasto, Hanse? Mislim ja ne radim to, totalno je glupo i bespotrebno, ali ne mogu skontati niti jedan razlog zasto bi to bila smrt za mjenjac!?
Znam da to ljudi rade dok stoje na semaforu, iz nekog nepoznatnog razloga, ili prije nego sto ce stati na crveno svjetlo sto je posebno glupo jer ako trebas nesto brzo izbjeci - ne mozes.
 
Zato sto stvoris razlicite obrtaje od statora i rotora i tako se izlize obloga od kupplunga i onda ti brzna proklize.


66549
 
Član
Hans je apsolutno u pravu, ne kazem da ces se odmah nesto desiti, ali definitivno u voznji se ne prebaciva iz N u D, jer jebes mjenjac bespotrebno. Kad si na uzbrdici a mjenjac u D moze lagano ici unazad ako je bas velika uzbrdica, na malim ce ti stati u mjestu ili lagano ici naprijed. Sto se tice auto hold cim stanes on zadrzi cilindre i ne moze ici dalje dok ne dodas gas, nema ogranicenja da drzis 2 sekunde ili vise. A prebacivanje u N dok stojis na semaforu je apsolutno bespotrebno jer dsg automatski aktivira spojke, nisu to stariji tipova mjenjaca gdje mjenjac stalno bio aktivan.
 
Član
Imam Passata B7 sa DSGom a imao sam prije njega takodjer DSG Passat 6 oba 6 brzina i rikverc...Nikad vise ne bi kupio limuzinu ili karavana manuelca jedino neko vikend auto...a daily DSG obavezno...Ako je servisiran kako treba nemoj se bojati ni sekunde...Na vecoj uzbrdici hoce da se vrati nazad i kao sto je neko rekao kad parkiras na strani ili negdje u brdu prvo rucnu pa onda P da ne opterecivas mjenjac...Probaj manuelca passata b7 i DSG ako si u mogucnosti znaces odma sta ti govorim...kickdown a pogotovo S sport mode je nesto auuuf..U mene je 125kw i vjeruj mi bio sam skeptican na pocetku al nakon 2 dana vozanja nisam pozalio ni sekunde...Da ti docaram..negdje si na raskrsnici sreces lijevo...ispred tebe u sredini traka za ukljucivanje gdje morars da se ukljucis i iz nje se prebacis desno a guzva samo taka...Sa DSGom to odradis bez ikakvih problema..dok se jedna sekunda prostora otvori lagano krenes i pun gas ni trepno nisi sigurno si se ukljucio a ubrzanje da ne govorim ne vazno jeli 103kw ili 125kw..Manuelno biranje brzina takodje je zabavno al Sport mode kad vozis u 6stoj pa ubacis u S odma 2 brzine dole..Ma probaj sve ce ti bit jasno
 
Član
7+R je suho kvacilo i kazu da je to zatvoren sistem pod pritiskom koji ne treba "servisirati"... Koliko je to tacno/pametno, nisam siguran.
6+R je mokro kvacilo i trazi servis na svakih 60.000km. Licno, isao bih isao na 6+R jer sam prezadovoljan svojim.
Sto se tice kupovine, pogledaj da li je ulje (+filter i dihtung) mijenjano svakih 6o.oookm i obavezno trazi dokaze za svaku zamjenu. Pogledaj kakav je na startu tj. da li trza, trese kao i koliko mu treba da krene iz mjesta, onda da li ima lupkanja kad salta iz brzine u brzinu i obavezno probaj manuelno saltati kroz brzine. Naravno, kickdown probaj i radi cejfa i radi provjere :D
Takodjer, cuo sam za fazon da vozis u D nekih 40km/h, prebacis u N, nabijes obrtaje na otprilike 2500 i vratis u D. Ako odmah pronadje pravu brzinu, sve je ok, a ako mu treba vise od 2 sekunde batali ga :D
Istina..ja sam svoj tako testirao kad sam uzimao...odmah treba da pogodi na osnovu obrtaja u koju brzinu da ubaci
 
Član
E hvala puno na odgovorima.
@Matej19 znam o cemu govoris. I ja imam misljenje da je DSG gotiva voziti pogotovo nekome ko puno putuje i svaki dan ga vozi.
Manuelni mi je stvarno vise smor nekako. Kontstantno moras biti skoncentrisan na mjenjac i razmisljati kad ces ubaciti u koju brzinu.
Vidjet cemo kako cu se snaci i kakav dojam ce mi ostaviti DSG.
U opticaju je i jedan 4motion DSG ali otom potom.
Sutra planiram probati par modela pa javljam utiske.
 
Top