Rješavanje hrđe na Golf 4

Rješavanje hrđe na Golf 4

Pozdrav,

Uzeo sam Golf 4, 2000. godište. Uvezen iz Njemačke. Primjetio sam na zadnjoj haubi kako mu je malo izbila korozija sa unutarnje strane, a naprijed na prednjoj haubi (iznutra) ja malo više.. te imam pored desne prednje gume (kod praga) trun jedan nazire se.

Prijatelj koji se bavi popravkom auta, doduše Audi, nakon što ga je vidio, nasmijao mi se nakon što sam se zabrinuo zbog hrđe. Kad smo gledali pod kakav je, kaže mi.. moglo bi se jesti sa njega komotno, i stvarno, meni laiku od auta izgleda fino!

SUTRA planiram uslikati te detalje i postaviti na forum slike. Šta meni treba? - Da neko iskusan izdvoji vrijeme i napiše mi jedan fin komentar sa smjernicama šta kupiti od materijala (akooo može cijenu cirka, ako ne, nemora se zamarati) i ukratko redoslijed šta kako ide? Ja naravno ne planiram to raditi, već ovaj prijatelj. Možda se pitate "pa zašto sve to pitaš, ako imaš nekog što će ti raditi a zna te stvari ipak" - On nije lakirer, medjutim znam da je za njega ovo jednostavno, međutim JA ŽELIM vaše savjete prije svega u korištenju materijala i postupka da mu sugeriram, razumijete? te prvenstveno da u tom poslu iskoristimo sav mogući materijal - da ne štedim , odnosno da mi on ne štedi.. misleći, haj.. dovoljno je ovo!

iako sam se potrošio sada - opet ne žalim dati više 20-30 KM za materijal ali da to odradim tako da se ne pozna, ili ŠTO MANJE ..a... da više NIKAD ili bar za 10 godina na tom autu nema problema - na tim mjestima!

da napomenem, čitao sam dosta tema sada, međutim, smatram da je svaka tema priča za sebe, pa tako i ova, zato sam je i otvorio.

ps. sutra dolaze slike.
 

MTR

Član
Fino u Kladusu kod Amera i nek ti covjek odradi kako treba .

A ti pitas za savjet sta i kako a ne znas ni ti sta , pa ces to prenijet nekome ko nije lakirer i vas dvojica ce te to radit :icon_rolleyes::icon_rolleyes:
Ako se ne uradi kako treba imaces na tim mjestima opet problem i to u narednoj godini a ne za 10 kako kazes

treba ti :
brusni papir : 80/120/180/240/320/400/500
vodobrusni : 800/1000
krep traka za zastitu ( skuplja , da kad se skine ne ostavi sranje )
papir za zastitu u rolni
2K primer ( skuplje je bolje )
cement kit sa herterom
filer ( 4:1 ili 5:1 ) sa herterom
baza ( 200-300 grama ) i razredjivac za bazu 150 ml
lak sa herterom

za rad ti treba : zracna ili elektricna orbitalna slajferica , kloc , sprica za prajmer , sprica za filer , sprica za bazu , sprica za lak , kompresor sa protokom od minimalno 400 litara u minuti

jos sta ti treba je da molis boga za fino vrijeme bez vlage da mozes to u garazi da odradis , ako ne onda komora treba da dampfa

eto ne treba ti puno 2000-3000 milje i gotovo :D
 
Koliko kažeš para otprilike da treba?????? Reci mi za tog Amera, koliko bi mi naplatio ruke cca , i materijal koliko bi bio, ponovno mi taj dio oko cijene ponovi :)

na slikama je sve objašnjeno. malo je zamućeno. valjda bjelo pa reflektuje. digitalni je dobar.

25juwwy.jpg


acftcz.jpg


wco9b4.jpg
 
Član
Frende kani se gluposti i uzivaj u novom autu, i moli Boga da ti turbina ne crkne ili nesto veće a za ovo ces lako.
Ja mislio prag ti truho skroz. Koliko se vidi ovo je kamenčić ostetio farbu i tu je izbilo malo zuto. Uzmi papir i obrusi malo i zamazi kistom i gas
 
prijatelj mi isto to kaže. Međutim, eto prije zime bi da ovo uradim. Bojim se da će pri pranju još više hrđa krenuti, IAKO - kažu da je sve i jedna četvorka cinkovana i da ubiti kad se cink odbije, pohrđa tu, trun. ali da se ne širi uopšte.. pa eto,

šta mi savjetujete?
 
Član
imam i ja slican 'problem' , ali nije na vidnim mjestima
tako da cu da to osmiglam, predjem primerom, filer, baza, lak i trebalo bi da valja :icon_biggrin:

a ovo kod tebe nije nista opasno, ovo na pragu osmiglaj , pa primer , baza, i na kraju lak jer tu nije ni lakirano kao na ostatku auta, tako da ti to mjesto nije posebno osjetljivo da tu nesto picanis puno...
isto uradi i za haubu...eventualno filer ako bude trebao...
cca 30 KM bi te kostalo, jos bjela boja i na skrivenim mjestima, osim praga koji ne zahtjeva puno jer je na njemu lak svejedno los
 
recite mi po pitanju zadnje haube - koji je uzork pojavljivanja hrđe? Da li je to neko nešto unosio u gepek, jer je hrđa nastala na najvišoj tački nakon što se vrata dignu, pa rekoh da to nije neko udario s nečim i to bio razlog?

Da li je istina da su sve četvorke cinkovane?

i da, ukoliko se i pojavi hrđa, nakon što se ošteti cink, ne može se širiti, jer neda cink koji nije oštećen?
 

MTR

Član
Uzrok : naprijed i nazad ti auto lupljeno pa nije dobro odradjeno .

a ko da si Bentleya uzeo a ne golfa bog te
 
Član
vecina proizvodjaca sada radi pocincanu limariju na svoja auta, neki su to poceli prije da rade, neki kasnije...audi sigurno medju prvima, zato slovi za takav kvalitet limarije...vecina to radi unazad 15ak godina...moj bravo iz 97 recimo ima :)

tako da golf 4 ima sigurno;)

naravno ako je auto lupan pa radjen to gubi znacaj, a cinjenica je da skoro da nema auta starijeg od 5-10 godina da nije negdje udareno, zakaceno i sl...zato se javlja ta hrdja cak i na novijim vozilima
 
Član
Golf 4,5,6 su svi teil verzinkt znaci nije komplet pocincan nego samo dijelovi


ustvari, nije to samo kod golfa tako, i kod drugih proizvodjaca

to se pise pocincana karoserija, no ne navodi se sta i koliko
 
citajuci ovaj tekst sto si napisao,pomislio sam da ti je pola auta u koroziji :lol:
zakistuij te 2 tacke i uzivaj, svakako su na mjestima koja nisu uocljiva previse
 
Top