Reparacija komon rejl ( Bosch pumpe ) problem

Reparacija komon rejl ( Bosch pumpe ) problem

Član
Pozdrav drugovi, imam jedan mali problem, odrzajem vozilo sto je bolje moguće i ako nešto osjetim da nije u redu moram to napraviti. Nisam bas puno upućen ali trudim se naučiti svasta.
Dakle vozim Fiat Stilo 1.9 JTD, imao nedavno problem sa Bosch pumpom, ujutru zimi prilikom prvog paljenja puštala gorivo, auto gubilo snagu itd. odem do Visokog i uradim reparaciju Bosch pumpe. Montiramo, auto izbaci gresku na motoru to uredno ponistimo, super sve, ne pusta gorivo, vratila se snaga ALI nije to to. Opet osjetim da mi auto slabije vuče na nižim obrtajima pogotovo kad krećem, motor je nekako bucniji čini mi se, ujutru nekako slabije upali iako je nov akumulator i primijetio sam bijeli dim dok ga pustim da odradi. Raspitivao sam se malo i majstor nije radio nikakva podesavanja tipa paljenje(ranije-kasnije) i da li je uopste potrebno podešavanje nakon vraćanja reparirane Bosch pumpe.
Imam zakazano da ocistimo egr ventil, pa cak mislim i na zatvaranje istog, pa sam kontao ako ni to ne pomogne vidjeti protokomjer, itd.

Zanima me da li je neko upoznat i jesu li ovo gore navedeno simptomi kada se ne podesi Bosch pumpa kako treba jer otišao bih opet u visoko ali sad sa autom pa da mi to sve naprave jer imaju bosch servis i sve aparate, dijagnostiku itd. Hvala puno
 
Super Moderator
EGR nemoj cistiti, odma ga zatvori. bezveze bacati pare :) a za ovo drugo ti ne znam pomoci
 
Član
Blokiraj EGR slijepim dihtungom odmah na usisu i njega si rijesio.Stilo je znao imat problema sa vakumima.Mala cijev na crijevu koje ide na kocnicu sa vakum pumpe napukne i pravi probleme.Ako ti je iole dobar motor ni grijaci ti nemogu praviti problem ako su neispravni jer svaki JTD pali i bez grijaca.CR pumpa nema ugla paljenja niti blokade na njemu i nebitno je gdje nju okrenes.Ako je skidao pumpu morao je ponovo uzubiti auto i tu je moguce malo fulao.Znaci moguce a nemora biti.
Ako ti je do senzora protoka zraka bez njega ce biti bolja situacija.Nemoras uzimat drugi nego samo svoj istekaj i probaj i paljenje i vucu.Ako primjetis promjenu do njega je.
U biti misljenja sam da trebas prvo kod nekoga na dijagnostiku da ti vidi greske i pregleda parametre rada motora.Ako imas puno gresaka nek ti obrise i provozaj 5-6 kilometara(malo zesce voznje preko 3000 obrtaja) pa opet na dijagnostiku na citanje gresaka.Ja bi odradio prvo to pa onda dalje.EGR mozes odmah zablokirat jer ces prije ili kasnije to uraditi svakako.
Nakon blokiranja EGR-a prijavljivat ce ti gresku P400 ili P404 i to netreba da te buni jer ce se ona pojaviti ponovo nakon svakog brisanja greske.Nece ti praviti probleme.
 
Član
Bilo je do egr ventila, očistili i sad je sve u redu ali vjerovatno neće dugo trajati tako da cu ga svakako blokirati. Hvala puno na odgovorima ;)
 
Član
Samo da se nadovezem, ako se radi o pravom common rail ubrizgavanju, kod njega nema podesavanje bosch pumpe, jer ta bosch pumpa je ustvari pumpa visokog pritiska koja nabije oko 1800 bara u jednu cijev i onda sa te cijevi idu lajtunzi na dizne i onda elektronskim putem se otvaraju dizne, znaci nema nikakvih podesavanja ranije kasnije i slicno...

EGR treba prvenstveno blokirati zbog cistoce motora samog, jer to toliko zaprlja usisnu granu i usisne kanale i ventile da je to nevjerovatno...
 
Poslednja izmena:
Član
Upravo tako kako si i napisao, malo detaljnije pričanje sa majstorom mi je to objasnio i pokazao, dakle iz te velike cijevi idu 4ili5 manjih nisam obraćao pažnju i elektronskim putem se otvaraju koliko je potrebno itd.
A egr je bio jako dosta zacepljen a isto tako i usisna grana itd., da bi se bilo 100% zadovoljno mora se sve skidati i čistiti ali nisam imao vremena nego otišao malo na autoput isto tako i digao ga na 3500obrtaja i vozao konstantno nekih 15minuta, bolje je dosta ali da bi bilo savršeno mora se skidati i čistiti ali egr se ubrzo blokira to je sigurno jer mom motoru ne šteti ako je zatvoren.
 
Top