reparacija amortizera !?

reparacija amortizera !?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
bolje skupite za nove nego puniti i zahebavati se šta znaš dokle će držati kreneš na duži put i ode ti nešto
i šta onda....

imam ja plinske kratke amortizere kayaba novi sa garancijom sa honde prelude ako kome treba biće uskoro na prodaju
 
Član
KYB ?

Koliko para i sa koje prelude ?

Kazem meni su punjeni trajali nepunih pola godine i onda postali gori nego pre punjenja, lupali, ljuljali .....
 

IGY

Član
mogu li se plinski puniti :icon_question:


:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
 
Član
Mogu igy rekoh, samo sto mislim da to nevalja bas ako nije nov pa si ga nekako probusio pa si siguran da je unutra sve ispravno onda puni i bice ok.

A ako si citao gore, kazem da sam cuo i vidio sliku a nikad uzivo amortizere kojima je fabrika napravila pipe za punjenje imaju i plinski i uljni i kao garantuju do dva punjenja.

U to sve mi je tesko vjerovati al eto.

A i kod nas sam cuo dal bas u tuzli ili brckom sad nisam siguran da ima neko ko puni i gasne :)

I to sve ne bi bilo lose kad bi kostalo 10 markica, a kad ti uzmu 50 za komad i on ne traje duze od pola godine a za toliko mozes i polovan ispravan uzet koji ce vjerovatno bit duze onda se ne isplati nikako.
 
Član
mi bosanci da more punili bi i sjelice da ne uzmamo nove :lol:

kod mene je preluda druge generacije 1986 godina,
amortizeri će biti 200km dajem uz njih garanciju 2god. i račun a platio sam ih 290km
 
Član
IGY je napisao(la):
mogu li se plinski puniti :icon_question:


:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

moze, kupis onu plinsku bocu i kad god ti se cefne samo ga prikacis. isto ko gume na kompresor heheh :D
 
Ako se reparacija amrotizera dobro odradi, isti mogu da potraju..Dane je radio u Zvorniku kracenje i punjenje na tvrdo i haman da je OK...Ako je jefitno znaci da nesto ne valja pa procure...Nije to samo tako jednostavno za napuniti...
 
Legend
koliko sam ja skontao, najveci je problem zamjenit one semeringe i dihtunge (ili sta vec) koji drze ulje unutra..
 
G_T_I je napisao(la):
Ma kakvo punjenje amortizera, prijatelj nedavno radio na Ibizi, ma skoro nikakve razlike jos mu sada auto stoji nakrivo, samo nov amortizer ili polovan plinski .

Auto nestoji nakrivo radi amortizera,nego radi opruga

IGY je napisao(la):
mogu li se plinski puniti :icon_question:


:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

mogu Igy...u Sarajevogas-u :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ukrato,sve je do majstora koji taj posao odradi da valja,potrebno je zamjeniti sve semeringe (kvalitetne naravno) i to je kompletan posao...ako neko hoce do Lukavice na punjenje,neka me nazove ,pa cu ga preporuciti znam gazdu dugo vremena...na kraju,sto se tice punjenja,podrzavam samo kod amortizera koje je tesko naci na trzistu i kod vozila koja su za prodaju...ostalo samo novo i kvalitet,amortizer puno znaci
 
Član
Kazem ja sam imao lose iskustvo, skratiti nije porblem, al napuniti na tvrdo to vec ne znam kako moze i koliko valja al dobro vjerujem, gdje u zvorniku i gdje u lukavici ?

Ulje se ne moze kompresovati iliti nasuti pod pritiskom.

Uljni amortizer radi tako sto ima nesto slicno klipu u motoru na osovini koji ide gore dole a sa obe strane klipa i gore i dole je ulje. Na tom klipu imaju nesto kao karike koje dihtuju sa strana a u njemu imaju ventili kroz koje ulje moze da prodje pod odredjenim pritiskom i odredjenom brzinom tako da ti ventili odredjuju kompresiju i brzinu amortizera.

A gasni rade na slicnom principu i isto imaju ulje koliko ja znam samo sto pored ulja imaju i azot gas koji je pod nekim pritiskom a taj gas pod pritiskom sluzi da ulje nebi pjenilo i da ga drzi uvjek tamo gdje treba da se nalazi :)

Postoje jos i novije vrste kao recimo magneto drive ili tako nesto oni imaju u tom ulju cestice metala osjetljive na magnet a okolo ili unutra namotaje odnosno elektro magnet koji kad radi punom snagom reaguje sa tim cesticama i zaustavlja kretanje amortizera a to sve kontorolise elektronika koja mjeri brzinu, visinu svakog tocka silu kojom tocak ide gore ili dole i jos milion nekih parametara pa prema tome regulise snagu tog elektromagneta.

Eto mozda sam izostavio nesto pa nek dopuni neko :)

E sad kad bi taj koji puni mogao da zamjeni te "karike" i ventile u amortizeru i naspe odredjenu kolicinu i odredjeno ulje namjenjeno za amortizere ili u slucaju gasnih azot pod odredjenim pritiskom to bi bio nov amortizer :)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top