Renault Megane II 1.5 Dci -problem oko elektronike

Renault Megane II 1.5 Dci -problem oko elektronike

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Pozdrav svima...
Imam sljedeci problem, i volio bih par vasih misljenja cuti o cemu bi se moglo raditi i kako bih mogao rijesiti ovaj problem:
(Radi se o Megane 2, 2003 godiste, 1.5 dCi)

Jucer sam kolegi pomogao da upali golfa 5 preko start-kablova... upalio sam svog renoa,spojili kablove,ja lagano gas stisnuo (na oko 2 hiljade obrtaja) i upalili smo golfa... meni je onda na bord-kompjuteru izbacilo "BORDELEKTRONIK DEFEKT" , sve lampice u cockpit-u su mi se popalile i nisam mogao da ugasim auto..mislim probao sam da ugasim preko Start/Stop dugmica al bezuspjesno... posto sam vec bio na parkingu,ubacio sam auto u drugu brzinu,naglo pustio kvacilo i ugasio auto.. onda sam skinuo klemu i ostavio ga "da se ohladi" nadajuci se da ce sve biti okej... kada sam vratio klemu na akumulator, u autu mi ne pokazuje da ima bilo kakve struje... akumulator mi je star jedva mjesec dana,i na njemu ima ona lampica koja svijetli zeleno i govori da je valjda sve uredu sa akumulatorom...gledao sam osigurace ispod volana sto dodju, svi su ispravni, i kada sam ih izbacivao-ubacivao vidio sam one male varnice (valjda ipak ima nesto struje).....trenutno u autu ne gori nikakva lampica,niti mogu upaliti vozilo tj. ponasa se ko da nema struje nikako...
interesuje me dali ima jos negdje nekih osiguraca sto dodju u haubi da provjerim jesul oni otisli...jel se mogao akumulator isprazniti...ili sta vi mislite sta je otislo i kako da to rijesim...
hvala unaprijed svima i lijep pozdrav :)
 
Koliko se razumijem ti si se zajb trebao si sa svojim ugasenim autom probati tebi nebi akku se ispraznio od njegovog jednog pokusaja verglanja a ovako ja mislim na najgore da je stradao motorni racunar komplet, jos pogotovu sto ti je francuz a oni osjetljivi na struju ko vrag sam i nisi smio direkt se vezati na aku koliko sam nedje upustvo vidio ima bas mjesto na sasiji da se zakacis sa masom ;)

wlpyrc.jpg
 
Član
mirza_mali je napisao(la):
Koliko se razumijem ti si se zajb trebao si sa svojim ugasenim autom probati tebi nebi akku se ispraznio od njegovog jednog pokusaja verglanja a ovako ja mislim na najgore da je stradao motorni racunar komplet, jos pogotovu sto ti je francuz a oni osjetljivi na struju ko vrag sam i nisi smio direkt se vezati na aku koliko sam nedje upustvo vidio ima bas mjesto na sasiji da se zakacis sa masom ;)

wlpyrc.jpg




ma svjestan sam sada toga sta se smije i ne smije radit :)

Postoji velika mogucnost da je u pitanju taj glavni racunar,al et sve se potajno nadam da nije nesto drugo.. jer taj centralni racunar bas i nije jeftin :icon_cry:
 
Ne preporucuje se bas klemanje sa tih "novijih" vozila..Da ne bi bilo tuc muc, odvezi auto u servis, pa neka oni postave dijagnozu, jer moze biti banalna stvar, a moze biti i da je nesto vece reklo kaput..
 
BHT Ovisnik
servis,dijagnostika i dalje znas sto ti je ciniti da nebi natucanjem jos vise zeznuo;)
 
Član
cuj ovo .. kupio nedavno ja megana i palio auto, vozio dan-dva i onda krenem na kafu i parkiram auto ugasim ga .. sve znaci najnormalnije i isto mi se desi kada sam htio upaliti nije davao nikakve znakove zivota al bas nista i dignem haubu skinem onu plastiku iznad aku. i malo klemu zategnem i auto upali i sve ok ... glupa situacija al eto reko da vidis malo te kleme
 
Početnik
roki_actros je napisao(la):
Znaju poopustiti stege koje drze kablove na klemama, pa auto nece ni da cuje, sve umre..

Neko jutro meni na golfu takva situacija.Ja sa zabrinuo.Dadnem kontakt sve lampice se popale,svi releji skljocaju reko sta je ovo.Dignem haubu i malo oko akumulatora,skinem kleme nabrzinu preletim malo smirglom i naspricam kontakt sprejom.Nakon toga sve ok i sve uredu. ;)
 
Član
hvala svima na odgovorima i savjetima :)
ujutro cu pogledati malo bolje opet oko kablova i klema, i provjerit osigurace jos jednom sve.. ako nista ne uspije ,onda na slepu i u servis :)
 
roki_actros je napisao(la):
Znaju poopustiti stege koje drze kablove na klemama, pa auto nece ni da cuje, sve umre..

Al' kod njega je, prije prinudnog gasenja motora, se cudno ponasao tj. da je bord u defektu... i nije ga mogao ugasiti na normalan nacin, znaci nije reagovao, da bi nakon prinudnog gasenja bio "mrtav"... sve se bojim da je bord crk'o ali mozes provjeriti kleme, fino ih ocisti i spoji, provjeri osigurace za svaki slucaj... ako ne bude do toga, onda je nesto ozbiljnije u pitanju.... sretno u svakom slucaju ;)
 
Član
Na ovim novijim autima bolje ne pomoci covjeku nego pomoci ili mu izvaditi svoj aku i pozajmiti da upali ili ga pogurati malo ako je lakse ili manje auto moze da je bord comp sprzen a moze biti i da je neka sitnica na njemu zafrkao si se jer si ga ugasio trebao si ga tako odvesti do ovlastenog i onda bi ti to rjesili lakse.Pouka za sviju sa novijim autima kad pale preko kablovva;)
nadamo se da nije comp da je neka sitnica eto javi nam da i mi znamo;)
A ovo sto kazes za varnice to mi vuce na neki spoj ne znam kako je na reno-u provjeri i one osigurace ispod haube ako ih on ima:cool:
 
Isti problem na saxu imao, da pomognem covjeku da upali, zavarnicilo malo, u kratko, 300 km stete mi je napravio koju sam moram sam namiriti, od grijaca, releja grijaca i pun ***** elektrike mi sprzilo... Samo dobar autoelektricar ti to moze rijesiti...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top