Renault Clio 4 RS

Renault Clio 4 RS

Član
Dva videa nemaju veze sa tekstom, nego tu su samo da se vidi par snimaka iz voznje.

Kopiram tekst sa jednog HR foruma...

Evo da se javim s prvim impresijama o novom RS-u. Došao sam noćas iz Granade gdje smo po cesti vozili RS-a sa Sport ovjesom a po stazi Guadix, model s Cup ovjesom. Od kud da krenem? Izgled? To neću previše komentirati, iskreno, ne izgleda loše ali nije neki spektakl, pogotovo ovaj sa srebrnim felgama i Sport ovjesom. Cup ipak izgleda zločestije. Ono što je važno i što se većina bojala, uključujući i mene, dali je to i dalje pravi Renault sport. Nema straha, je! Auto se vozi oštro i drži za poludit. Ono što mi je jako dobro i što nisam često doživio s autima s prednjim pogonom je uklizavanje u zavoj sa sva četiri kotača. Prednji kraj drži bolesno a kada se zavoj zatvori ne pobjegne nikamo dok se guzica samo preseli . A opet, ako pretjerate, cijeli auto će proklizati bočno ali strašno kontrolirano i nikad neće solo bježati preko nosa. Sport ovjes je odličan po cesti i mekši je nego običan ovjes kod 197 ili 200. Ima jako puno gripa ali s njime auto dosta radi. Rupe, neravnine puno bolje prolazi. Ok, tu pomažu i novi amortizeri koji u sebi imaju još jedan amortizer. Tako da CLio nikada ne lupi, pa čak i kada amortizer dođe do kraja hoda. Cup je tu negdje kao i do sada. Motor stvarno ima momenta od podruma i jako se voli zavrtiti (novi je turbo, usis, ispuh, intercooler...). Ide uredno do 6500 o/min bez ikakvog pada snage. Ono što je mene uvijek veselilo kod RS su neki detalji koji otkrivaju da taj auto rade frikovi. Recimo, launch control. Povučete obje poluge za promjene brzina i tada ste ga aktirivirali, stisnete kočnicu lijevom nogom i gas do kraja. Tu dolazi najbolje! Okretaji staju na 2600 – 2800 i počinje pucanje iz auspuha. Strava zvuk koji gledamo na WRC-u kada počinju sa stageom. Bum, bum, bum... pustiš kočnicu i trenutni start. Nema zastoja kao kod DSG-a. Kod njega pustite kočnicu i onda auto još stoji sekundu. Kad smo već kod DSG-a. Znači ovako, u normal modu Clio šalta za 200 milisekundi i tu nema nekog spektakla, uglađeno, ugodno i dovoljno brzo. Sport je 170 milisekundi i to je otprilike kao i kod Pola GTI ili Golfa GTI s DSGom. Race mode je priča za sebe, to je stvarno nešto novo u klasi. U tom modu je ugašena sva elektronika, volan je najdirektniji, gas najbrži a mjenjač šalta za 150 milisekundi. Tada je isključivo manualan. Znači, možeš lupat pet dana po blokadi a on neće promijeniti u višu. To je recimo problem kod DSG-a, čak i Golf R u manualnome modu zna zeznuti, kompjuter skuži da idete prema blokadi i promjeni isto kada i vozač i umjesto jednu, nađeš se dvije brzine više. Također, odlično kod EDC-a je preskakanje brzina, uredno možete prebaciti iz šeste u treću u trenutku. Ono najvažnije, bio sam s test vozačem i frajerom koji je zadužen za razvoj Clia RS, pa sam izvukao neke zanimljive stvari. Dakle, moj komentar je bio da je auto mrak ali da mi fale „čelavije“ i malo ekstremnije verzije, da mi je auto jednostavno prefin i preluksuzan, pogotovo za stazu. Odgovor, dolaze uskoro! S obzirom da će auto biti na tržištu šest godina nisu smjeli odmah krenuti s ekstremnim verzijama, karbonska hauba, Recaro itd. Inače, na istoj ovoj stazi CLio RS 200 je sporiji 1.5 sekundu od novog EDC-a. Složili su konfiguraciju od 3.5 kilometra (staza ima četiri ili pet mogućih konfiguracija). Na njihovoj testnoj stazi je razlika još veća, dvije sekunde. E da, ovaj EDC maksimalno podnaša nekiš 260 ili 270 Nm.

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=KN_T9DWB_kQ[/video]

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=StGAJiGP1PM[/video]

Izgleda su opet slozili jedan od najboljih sportasa u klasi... :cool:
 
Član
Da, bas tako. I da mjenjacem mozes upravljati kako hoces, da ne salta sam pred blokadu i sl tome.

Valjda bude za koji dan i Chrisov test ili nekog od te ekipe, da vidimo sta kazu :icon_biggrin:
 
Član
Uvijek su radili kako treba s tim da izgled mi jos nije sjeo kao kod 3jke jer jednsotavno treba da se naviknes na prednji dio auta dok je straznji predobar ali sve su svemu bitno je da se napreduje da je bolji od 197 i 200 i da je ponovo glavni u svojoj klasi sve u svemu volio bih ga imati :D
 
Top