RCA input voltaza za amp

RCA input voltaza za amp

Član
Zdravo svima. Danas sam malo poceo da ceprkam oko postavki ampa pa imam par pitanja za vas strucnjake :)

1. Da li je bolje imati npr. RCA 1Volt input u amp i postaviti gain na ampu 4x ili 2V i gain 2x (interesuje me sta proizvodi prije cliping)...

2. Da li je moguce napraviti sklopku da radi na 12-15V koja ce npr. RCA signal da pojaca sa 1V na nekih 2V...

Slucaj je da sam ja amp postavke stelovao spram racunara. RCA izlazi su kada pustim 50Hz koje je modifikovano da nema cliping u sebi, 1,25V. Kada sve to isto spojim na mobitel preko istog kabla i po istoj frekvenciji i sve pojacano do maxa RCA su 0,30V. Sada meni treba sklopka da napravim da mi pojaca tu voltazu u rca.

Ovo sam jedino nasao sto bi djelimicno odradilo posao ali posto nikada nisam drzao u rukama, nit otvarao da vidim kakav je princip trebam da skontam kako bi moglo drugacije.

"Bass Control"
www.pik.ba/artikal/121998/bass-control/

Hvala :)

Nasao sam da ovi obicni rca controleri samo u biti smanjuju ili pojacavaju RCA 0-maxV koji izbacuje player ali meni treba da se signal i pojaca a ne samo da je ko onaj iz playera.

Evo slika na sta sam mislio
www.prntscr.com/14dynt

Nakon citanja malo po netu skontao sam da sto player pusta vecu voltazu u rca to on omogucava cistiji signal da ide u amp jer ako je amp npr. deklarisan za rca max 4V i ako player izbacuje toliko onda se ne treba koristiti gain na ampu kako bi se signal dodatno pojacao jer player vec salje najveci moguci signal. E sada samo jos nisam skontao u slucaju da ja vrsim pojacavanje postojeceg slabijeg signala sa mobitela sa 0,3V na 2V ili 4V koliku cu distorziju stvoriti u signalu.
 
Tesko ces napraviti predpojacalo koje ce bez distorizija, sumova i nekih izoblicenja podignuti napon, to je totalno bezpotrebno raditi, jer u biti upravo tu stvar u sebi ima pojacalo i zato na sebi ima gain od 0.5 - 4V, ako je toliko bitan SQ onda je obavezan i HU sa vecim preoutima.
 
Član
Ma kontam i ja da u biti gain na ampu meni moze koristiti da digne taj signal od 0.3V na nekih 1,5V ali situacija uopste ne bi postojala da imam HU jer sada preko mobitela ili mp3 playera pustam ali me nervira sto mogu amp i kutiju koristiti i u kuci pa mi je sa PC-a signal otprilike optimalan i spram njega sam amp gain napravio, tako da bi sada morao ponovo traziti gain i za mob/mp3 pa mijenjati po potrebi gdje se nalazi. Mada mene interesuje vise kako bi izgledala ta sklopka kada bi koristio da pojacam Volte jer imam nesto na umu za sta ce mi to sigurno trebati tako da moram na netu jos traziti, a sto se kvaliteta i distorzije tice meni bi bilo dovoljno barem sve probati pa da vidim sta dobijem jer nece biti za takmicenja kvalitet signala nego neki bi prosjek mene odgovarao :)

I da li postoji mogucnost mjerenja rca signala i njegovih volti ako pojacavam gain na ampu? Mislim na fazon da li gdje na pojacalu ima poslije gaina koji dio gdje mogu izmjeriti voltmetrom prije nego sto se pojaca u speaker output?
 
Član
Danas sam se bacio u jedan experiment i statistika je sljedeca. Testirao sam kako se moja 2 pojacala sto trenutno imam ponasaju spram RCA ulaza i volti. Testirano je na 50Hz frekvenciji jednom na mobitelu, drugi put na racunaru. Voltaze njihovih RCA su u slici.

9a92s8.jpg
 
Član
Danas sam se bacio u jedan experiment i statistika je sljedeca. Testirao sam kako se moja 2 pojacala sto trenutno imam ponasaju spram RCA ulaza i volti. Testirano je na 50Hz frekvenciji jednom na mobitelu, drugi put na racunaru i pojacano do kraja. Voltaze njihovih RCA su u slici a min kolona pokazuje vrijednosti kada je gain na pojacalu smanjen do kraja a max kolona kada je pojacan do kraja.

9a92s8.jpg


Interesantna cinjenica je da 2-kanalno pojacalo bolje prima manju voltazu i na izlazima pokazuje vece vrijednosti nego 4-kanalno u "Min" kolonama dok su "Max" kolone priblizno identicne. Za moje zapazanje samo mi nije jasno zasto je u bridge toliko velika razlika u voltazi izmedju ova dva ampa i zasto 4-kanalno nije slicno 2-kanalnom ako na svim kanalima pokazuje briblizno iste vrijednosti a u bridge duplo slabije.

Moje pitanje sada je kako je moguce znati koja voltaza odgovara kojoj distorziji signala? Pronasao sam na netu formulu koja pokazuje koja bi optimalna voltaza bila ukoliko zelimo neki sub da guramo. Npr imamo 200RMS sub 4ohma. Kada to pomnozimo dobijemo vrijednost 800 i kada izvadimo korijen iz 800 = 28,28V. E sada ukoliko pustamo max cisti signal iz HU i nastelujemo gain na pojacalu da bude output 28,28V trebalo bi da bude optimalno. Ja sa ovim 2-kanalnim ampom mogu preci tu vrijednost a sa 4-kanalnim nisam ni blizu kada gain do maxa odvrnem. I sada ne znam koje mi pojacalo vise godi za sub od oko 200rms.

I zaboravio sam napomenuti da je sve testirano na 12V.
 
Top