Rally history (foto & video)

Rally history (foto & video)

Član
Lancie i audi quatro za mene nenadjebivi.. Nekada sam znao dosta o temu, zaboravila se.

Lancia delta s4 (ako se ne varam), imala je ubrzanje na makadamu od 0-100km/h ispod 3 sekunde. Vozac koji ju je vozio, i poginuo u jednoj ( henry nesto), je imao fastnantnu naviku da vozi sa petom desne noge u zraku. Kocnica je za njega rijetko koriscena stvar.

Imam negdje novine sa člankom o ovome sto govorim, ako nadjem uslikacu pa postaviti.
 
1986. Tour de Corse (Korzika)

Tragična utrka na kojoj je poginuo Henri Toivonen i suvozač Sergio Cresto, koja je obilježila kraj najboljeg i najatraktivnijeg natjecanja u povijesti automobilskih utrka - Rally Grupe B

Henri Toivonen je bio jedan od najboljih vozača na svijetu, uz bok Walteru Rohlu i Ari Vatanenu, ako ne i bolji, ali nažalost nije dočekao vrhunac slave. Bio je vozač tvorničkog tima Lancia sa modelom Delta S4

Ovdje su zabilježeni sama nezgoda i razgovor između članova tima i osiguranja na utrci
 
Član
1986. Tour de Corse (Korzika)

Tragična utrka na kojoj je poginuo Henri Toivonen i suvozač Sergio Cresto, koja je obilježila kraj najboljeg i najatraktivnijeg natjecanja u povijesti automobilskih utrka - Rally Grupe B

Henri Toivonen je bio jedan od najboljih vozača na svijetu, uz bok Walteru Rohlu i Ari Vatanenu, ako ne i bolji, ali nažalost nije dočekao vrhunac slave. Bio je vozač tvorničkog tima Lancia sa modelom Delta S4

Ovdje su zabilježeni sama nezgoda i razgovor između članova tima i osiguranja na utrci

Za tu lanciu ja on izjavio da je prejaka, svojeglava i da joj je ubrzanje toliko da mu se sužava vidno polje previse.
Jedna od legendi o henryu je i da je vozio sa stopalom desne noge u zraku.
 
Zanimljvio je da nitko nije vidio izlijetanje s ceste i nema ni jednog svjedoka, a zna se koliko je tada publike bio na rally etapama. Jedina snimka je ova gore, ali sa 200-300 m od mjesta nezgode.
 
Član
Ako se dobro sjecam teksta, izletio je s puta, udario rezervoarom koji je bio smjesten ispod auta od drvo i tu je došlo do izlijevanja goriva, a uz sve varnice od metala koji se savija i puca nije dugo trebalo.

Negdje sam davno procitao da je njegova smrt bila i prekretnica u raspravi o gasenju grupe B.

Inace, druga legenda o Henryu, karting na kojem se on naucio voziti kao djete, je prodan cim ga je prerastao. Kupio ga je za svog sina niko drugi do otac jednog od mozda najpoznatijih imena u rallyu, colina mcrea.
 
1980. Welsh Rally

Koji auti, koja imena, koja vožnja, i što ono u čemu je posebna čar, ni jedan nema 4WD :D

 
Ari Vatanen, Peugeot 205 T16

1987. Rally Paris-Dakar

peugeot-205-turbo-16-paris-dakar-1.jpg
 
Hvala na podršci, ja otvaram teme o onome šta stvarno volim, većinom je to iz prošlih vremena (što se da se primjetit :D)

A evo najnovijeg primjera zašto oldschool. Ovih dana se pojavila vijest da će na utrkama na Nurburgringu na nekim dijelovima staze biti uvedena ograničenja brzine. Fuj. Gadi mi se i FIA i suvremeni automoto svijet.
 
Top