Puko grijač nafte, skidanje glave?

Puko grijač nafte, skidanje glave?

Član
U 99% slučajeva pukne grijač prilikom otvaranja, i sada u servisu kažu da se treba skidat glava da se izvadi ostatak grijača, što mi je uredu, ali kažu da se mora ravnati glava i stavit novi dihtung, što mi i nema logike, jer se skida isključivo radi zamjene grijača nafte. S tim da traže 500KM i to mi je previše za zamjenu jebenih grijača.

Je li to ravnanje glave uzimanje para ili je stvarno potrebno? Hvala unaprijed
 
Član
zlajaaa je napisao(la):
U 99% slučajeva pukne grijač prilikom otvaranja, i sada u servisu kažu da se treba skidat glava da se izvadi ostatak grijača, što mi je uredu, ali kažu da se mora ravnati glava i stavit novi dihtung, što mi i nema logike, jer se skida isključivo radi zamjene grijača nafte. S tim da traže 500KM i to mi je previše za zamjenu jebenih grijača.

Je li to ravnanje glave uzimanje para ili je stvarno potrebno? Hvala unaprijed

ha jebemu, veliki je rizik, ja kad sam god ravnao, bila je ravna..al ajd boze rizikuj, ravnanje glave je najmanja stavka prilikom otvranja motora...

i da kad vozis dizela pukne grijac, kod benzinca ne puca grijac :D
 
Ako imaš blizu sebe gdje tokara, oni maju alat da izvrnu takve stvari vani, doslovice napravi - na njemu i izvrnu ga, gledao sam to kad vadi kad pukne svjećica. Kod skidanja glave dobro je da se zamjeni dihtung glave, međutim ravnanje glavi nije uvijek potrebno, posebno u uslovima kad ti je ok auto, ali se ovako desi pizdarija pa moraš to raditi.

Priču da se glava mora ravnati najčešće ćete čuti od mehaničara koji imaju svoje strojeve za ravnanje, tako da te dodatno uzme. Opet kažem ovo nije potrebno svaki put jer se nije desilo da je otišao dih.glave pa da je bacao pored, mješao i sl.
 
preporucljivo je poravnat glavu (mozda cak i obavezno) kod svakog skidanja glave sa bloka!
pogotovo kod dizela :D
a sta ce ti..vozi sa 3 grijaca haahah ko ga hebe :D taj samo zavrni

p.s i mislim prvenstveno na starije motore tipa dvica i takvi (koji su nabili milione kilometraze :D )
 
Član
ja sam sebi radim auto i placam ravnanje i svaki put ravnam glavu, ravnanje 30-40Km a sarafi, dihtunzi, ulje, rashladna...puno vise kostaju.... svaki put je bila ravna, al ja cu i dalje svaki put ravnati i nove sarafe i dihtung izduva/usisa i sve kako treba...

zato i i imamo ovoliko krseva kad se na svemu stedi....
 
Član
sto se tice ravnanja pozeljno je svako skidanje jer ako ne poravnjas mozes imati dupli posao i opet da platis to ravanje. ta stavka od 30-40km je najmanja u svemu tome. pogotov kod dizela zbog velike komprezije glava trpi vise opterecenja pa je pozeljno da to uradis ako hoces kako treba. ako neces onda moze i stari dihtung da ostane. mada ako su oni zalomili to valjda bi njihov trosak trebo da bude to a ne tvoj.
 
-Suki- je napisao(la):
ja sam sebi radim auto i placam ravnanje i svaki put ravnam glavu, ravnanje 30-40Km a sarafi, dihtunzi, ulje, rashladna...puno vise kostaju.... svaki put je bila ravna, al ja cu i dalje svaki put ravnati i nove sarafe i dihtung izduva/usisa i sve kako treba...

zato i i imamo ovoliko krseva kad se na svemu stedi....

reci mu suki :D :icon_smile:
 
To je jedno veliko sranje kod grijaca, prosiri se onaj donji dio grijaca koji grije pa nemoze da izadje van i kad ga potegnes malo jace pukne... 99% se glava mora skidati jer nema drugog nacina da ga izvuces van... sto se tice skidanja i ravnanja glave... ako ne mislis ravnati glavu, onda je skidaj dok je motor hladan jer tad ce imati najmanja naprezanja jer aluminij ako je vruc dok se hladi malo se "deformise"... i da, dihtung glave obavezno NOV...

P.S. Ako je grijac pukao dok su oni skidali, inzistiraj da oni snose troskove zamjene ili bar zamjenu, ti samo plati dijelove... nemoj da te na lopovluk opale po dzepu ;)
 
Član
Mozda je i bolje da je izravnjas nego kasnije da repriziras posao ;)
Jbg ja kad sam sebi golfa radio ja sam ravnjao, a kad sam djedovog UNA nisam i eno ga radi bez problema
 
Član
druze za 30km nemoj dzaba da razmisljas. a ako su oni zalomili nek oni snose rad a ti djelove i to je to.
 
Član
Oke, hvala vam na savjetima. Poravnat ćemo je i nov dihtung stavit... Rade ravnanje u inter autu i to ću morati do zime uradit. 80KM su grijači, ja ne znam gdje naberoše još 420KM :icon_question: auto je i bez 2 grijača palilo odlično i nikakve razlike na -20 i sad... Ali kažu da nije dobro za motor da ulazi hladna nafta u cilindar, a u ova 2 da ulazi zagrijana. Kao nema dobro sagorijevanje i stvaraće garež u usisu, egr-u itd...
 
Član
u firmi imamo mondea 2003 god tdci,isto mu puko grijac kad su vadili i skidali glavu da to rijese i od tada auto promjenulo zvuk,nema ubrzanje,odvezli kod drugog i taj rece da je to druga neka glava sa nekim senzorima a ne ona sto je bila na njemu,pricam ti zato da ppripazis da ti nezamjenu sta
 
Član
Ovo je u remexu bilo, idem ja svom majstoru... A bilo kome da idem naravno da ne bi ostavio dio, nego bi gledo dok ga rade i šta rade... Danas se svako naziva majstorom, nažalost...
 
Član
Ja na tvom mijestu ne bih ništa dirao , jer može nastati više štete nego koristi.
Ako je skroz zapekao , prilikom vađenja može doći do deformacije ležišta pa da pored njega izbija kompresiju.
Kolega već 5. godinu vozi E220CDI sa zalomljenim grijačem i nikad nikakav problem...

I da svaka glava od legure aluminija se mora obraditi prije ugradnje i to je definitivno najmanja stavka u tom poslu.
 
Top