Prostranost za pet, ovjes može biti i bolji - Toyota Verso

Prostranost za pet, ovjes može biti i bolji - Toyota Verso

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
toyota.wide.jpg


Snažna dizelska izvedba Versa sa 177 KS pruža više nego impresivna ubrzanja, no dobar je i osnovni motor

ZAGREB - Verso je Toyotin potpuno novi predstavnik u klasi kompaktnih monovolumena koji je nastao na temelju nove generacije Avensisa. Osnovni elementi dizajna vrlo su slični prethodniku Corolli Verso, no uklopljeni su s aktualnim dizajnerskim usmjerenjem japanske tvrtke. Cjelokupan izgled možda nije osobito originalan ili domišljat, no svakako je prepoznatljiv i dopadljiv.

Prilikom oblikovanja interijera, međutim, dizajneri su mogli biti maštovitiji. Vizualna rješenja i instrumenti prilično su konvencionalni i nezanimljivi, gotovo konzervativni.

Kao kod velikog broja kompaktnih monovolumena, ručica mjenjača praktično je smještena na dno središnje konzole, a primjetan i priličan broj raznovrsnih pretinaca.

Prostrana unutrašnjost

Sjedala su vrlo udobna i sasvim dobro drže tijelo u zavojima, no impresivnija je ponuda prostora, posebno na stražnjim sjedalima. Naime, u Verso će se straga bez većih problema udobno smjestiti tri odrasle osobe. Mjesta za glave i noge ima uistinu puno pa će i duža putovanja proći bez prigovora. Verso je moguće naručiti i s trećim redom sjedala koja se jednostavno vade iz ravnog poda prtljažnika, no ona su prikladna samo za djecu ili za prijevoz dvoje odraslih u nuždi.

Dojmljiv je i sam prtljažnik čiji osnovni volumen iznosi 484 litre, no koji se preklapanjem stražnjih sjedala može povećati na ukupno 1689 l.

Novi Verso testirali smo u kombinaciji s najsnažnijom izvedbom odavno poznatog 2,2-litrenog D-4D turbodizelaša. Uglađeni common-rail četverocilindraš razvija 177 KS uz 400 Nm koji, nakon početne blage turbo rupe, pružaju vrlo dobre performanse. Međutim, teško se oteti dojmu da bi slabiji i znatno jeftiniji dvolitreni dizelaš sa 126 KS bio jednako učinkovit i dovoljan za potrebe većinu vozača kompaktnih monovolumena. Serijski ručni mjenjač sa šest stupnjeva prijenosa pohvalno je precizan i dovoljno brz.

Ovjes Toyotina novog monovolumena u vožnji pruža dobru udobnost, no lošije ga ceste katkad mogu uznemiriti i narušiti dobar dojam stečen na “glatkim” prometnicama. Verso ne ostavlja osobito upečatljiv, nego samo prosječan dojam kada su u pitanju i vozne osobine.

Povoljniji osnovni dizelaš

Premda se radi o kompaktnom monovolumenu, odnosno obiteljskom vozilu kod kojeg užitak u vožnji ne bi trebao imati veliku važnost, konkurenti su u pogledu voznih osobina značajno bolji.

Toyota Verso s najsnažnijim D-4D dizelskim motorom i za taj motor početnim Sol paketom stoji 31.690 eura, a cijena testiranog primjerka s Premium opremom i sedam sjedala iznosi 34.570 eura.

Spomenuti osnovni dizelaš sa sasvim dovoljnih 126 KS i spomenutom Sol opremom stoji razumnijih 28.530 eura. Sol paket, među ostalim, sadrži dvozonski automatski klimatizacijski uređaj, električno pokretanje svih prozora, audiosustav sa 6 zvučnika, tempomat, Bluetooth sustav hands-free telefoniranja....
 
Početnik
lep auto, nema sta, no nekako mi se cini da je vise za zensku popolaciju namenjen, barem mi se tako cini po designu..
 
Član
Stari Verso je bio odlican za voziti, onako sve skupa, jedan od boljih auta i najbolja Toyota koju sam vozio.

Za ovog novog ne znam, sumnjam da ce nadmasiti prethodnika :icon_biggrin:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top