Prodaja automobila u BiH drastično oslabila

Prodaja automobila u BiH drastično oslabila

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
"U novembru i decembru zabilježili smo pad prodaje novih automobila, što je slučaj i u svim evropskim zemljama, ali i šire. No, za razliku od ostatka Evrope, bh. tržište novih automobila je relativno malo, ali i vrlo specifično. Domaći analitičari društvenih tokova godinama upozoravaju na tešku ekonomsku situaciju, ali i pored toga, tržište prodaje automobila godišnje raste oko 20 posto“, kazao je Peršić.

Ipak, pad prodaje automobila, prema njihovim riječima, uzrokovali su i drugi faktori.

"Činjenica je da do pada prodaje automobila krajem 2008. godine došlo ne samo zbog ekonomske krize, već i zbog same spoznaje da će automobili biti jeftiniji od 1. januara. Bolji uvid u situaciju sigurno ćemo imati krajem ovog mjeseca“, precizirao je Peršić.

Dodao je kako se nada da će sa novim povoljnijim cijenama automobila, te pogodnostima kao što su leasing, osiguranje, pomoć na cesti i drugo ipak uspjeti izbjeći veću krizu.

Prodaja automobila marke Renault krajem prošle godine drastično je opala u Bosni i Hercegovini, potvrdio je Haris Karahmet, menadžer prodaje u auto-kuće Bunjo u Sarajevo.

"Prodaja je smanjena i do 50 posto, tako da su planovi firme ovu godine ne tako ambiciozni. Kriza se već osjeća, upola je manje kupaca, a nismo ni sigurni koliko će ukidanje carine na uvoz automobila poboljšati situaciju. Carine se neće plaćati, ali nismo sigurni da za nekoliko mjeseci nećemo imati neki vid trošarine, tako da je to rizik u svakom smislu“, kazao je Karahmet.

Kako bi smanjili negativne posljedice ekonomske krize, u auto kući Bunjo organizirali su nekoliko novogodišnjih akcija, nudeći kupcima popuste na najnovije automobile.

Sarajevo-x
 
Legend
Najvise su za to krive novine, i nasi debilni politicari, a onda i debilna drzava odnosno rukovodstvo.

Jer, oni su sa ovim vijestima izasje u javnost u 10 mjesecu i raja je kao ukopana, i naivna kakva jeste stala sa kupovinom auta, misleci da ce kola biti djabe prvo januara. Cijene jesu pale za 16% odatle i sve ove extra niske cijene. Medjtim kako se VW grupacija vec godinama borila i izborila za status domaceg, to nije imalo efekta. Renovo glavni auto Megane se sklapa u turskoj, tako da ni on nije imao efekta, a ni sva vozila koja nisu iz EU, poput MAZDE, i slicnih nece ici cijenom dolje.

Debili su napravili krizu bezveze, bukvalno vjestacki. I doveli su do otpustanja radnika u leasing kucama, a onda naravno sve to vuce sa sobom i ostale stvari. Bilo kako bilo, debilna drzava sa naivnim narodom.:icon_rolleyes:
 
daki je napisao(la):
Najvise su za to krive novine, i nasi debilni politicari, a onda i debilna drzava odnosno rukovodstvo.

Jer, oni su sa ovim vijestima izasje u javnost u 10 mjesecu i raja je kao ukopana, i naivna kakva jeste stala sa kupovinom auta, misleci da ce kola biti djabe prvo januara. Cijene jesu pale za 16% odatle i sve ove extra niske cijene. Medjtim kako se VW grupacija vec godinama borila i izborila za status domaceg, to nije imalo efekta. Renovo glavni auto Megane se sklapa u turskoj, tako da ni on nije imao efekta, a ni sva vozila koja nisu iz EU, poput MAZDE, i slicnih nece ici cijenom dolje.

Debili su napravili krizu bezveze, bukvalno vjestacki. I doveli su do otpustanja radnika u leasing kucama, a onda naravno sve to vuce sa sobom i ostale stvari. Bilo kako bilo, debilna drzava sa naivnim narodom.:icon_rolleyes:

POTPISUJEM
 
Član
daki je napisao(la):
Renovo glavni auto Megane se sklapa u turskoj, tako da ni on nije imao efekta, a ni sva vozila koja nisu iz EU, poput MAZDE, i slicnih nece ici cijenom dolje.

Mazda ima fabriku u Spaniji
 
Član
daki je napisao(la):
Najvise su za to krive novine, i nasi debilni politicari, a onda i debilna drzava odnosno rukovodstvo.

Jer, oni su sa ovim vijestima izasje u javnost u 10 mjesecu i raja je kao ukopana, i naivna kakva jeste stala sa kupovinom auta, misleci da ce kola biti djabe prvo januara. Cijene jesu pale za 16% odatle i sve ove extra niske cijene. Medjtim kako se VW grupacija vec godinama borila i izborila za status domaceg, to nije imalo efekta. Renovo glavni auto Megane se sklapa u turskoj, tako da ni on nije imao efekta, a ni sva vozila koja nisu iz EU, poput MAZDE, i slicnih nece ici cijenom dolje.

Debili su napravili krizu bezveze, bukvalno vjestacki. I doveli su do otpustanja radnika u leasing kucama, a onda naravno sve to vuce sa sobom i ostale stvari. Bilo kako bilo, debilna drzava sa naivnim narodom.:icon_rolleyes:

ti ili ne vjeruješ, ili nećeš da znaš da je nastupila ekonomska kriza, kako u kojim državama se sve više primjećuje, a to što ti mislis da se kriza stvara nekim bezveznim izrekama nekih naših političara nije tačno.

sve u svemu, ima malo i istine, da je potražnja za automobilima manja zbog "racionalnog očekivanja" da će pojeftiniti u budućem razdoblju, ali i zbog loših i nelagodnih posljedica ekonomske krize na našu državu a i na same ponuđaće/proizvođače automobila:icon_rolleyes:
 
Član
Kako se na tebe ta kriza odrazila? Jel imas manju platu? Jel nesto kod nas znacajno poskupilo zadnji mjesec-dva? Meni je sve isto kao prije, osim sto svi pricaju o krizi. I ebat ce nas malo sad ovaj porez na dohodak, al to nema veze s krizom, nego nasom drzavom... Mislim da ce prodaja skociti za koji mjesec, kad raja skuzi da nije sve bajno kako se ocekivalo :icon_biggrin:
 
Legend
VR6Boki je napisao(la):
Kako se na tebe ta kriza odrazila? Jel imas manju platu? Jel nesto kod nas znacajno poskupilo zadnji mjesec-dva? Meni je sve isto kao prije, osim sto svi pricaju o krizi. I ebat ce nas malo sad ovaj porez na dohodak, al to nema veze s krizom, nego nasom drzavom... Mislim da ce prodaja skociti za koji mjesec, kad raja skuzi da nije sve bajno kako se ocekivalo :icon_biggrin:

@Salle
Da ti djabe netipkam momak je napisao bas ono sto bih ja sada da nije. Pricate gluposti, ili Vam je babo jedan od tih papanskih smrdljivih debilnih politicara :lol::lol::lol: pa se pravite budalama :lol: enivej, nije to onako kako mislite, samo ste naivni ;)
 
Ja mislim da u ovoj situaciji kako god je zvali niko nije lud da digne
kredit od 20.000 km i kupi auto,kad moze vozati polovnjaka,jer kamate skacu,a treba zivjeti,placati racune,djecu skolovati itd...pa evo koliko
u oglasima ima oglasa tipa mjenjam golf 4 za golf 2 uz nadoplatu,raja
izvozala,tj.isfurala i sad daj i dvojku svejedno mu samo nek ide,a pare trebaju za vaznije stvari...
 
Član
Kriza nema veze sa izjavama politicara a narocito nasih primitivaca u BiH... Bih nikad nije igrala nikakvu ulogu na balkanu kamoli na svijetu,to ima veze sa finansijskim trzistem,prvenstveno sa Amerikom koja se zaduzila 350 milijardi kod Svjetske Banke ,nije mogla da otplacuje,padaju kompanije,koje su povezane sa drugim bankama na globalnom trzistu ,i tako lancano sve ide..
 
Član
VR6Boki je napisao(la):
Kako se na tebe ta kriza odrazila? Jel imas manju platu? Jel nesto kod nas znacajno poskupilo zadnji mjesec-dva? Meni je sve isto kao prije, osim sto svi pricaju o krizi. I ebat ce nas malo sad ovaj porez na dohodak, al to nema veze s krizom, nego nasom drzavom... Mislim da ce prodaja skociti za koji mjesec, kad raja skuzi da nije sve bajno kako se ocekivalo :icon_biggrin:

Za tebe i Dakia, imamo lanac trgovina i proizvodnju,stoga znam kako se kriza odrazila na poduzeća, a i znam ako ovako nastavi da ce se veoma brzo početi djelovati na naše domaće firme,

plaće mi držimo konstantnim, ali se sada lakše dolazi u situaciju ne likvidnosti, tj, da tebi "kupci" ne isplate potraživanja jer zbog uticaja krize ne mogu da dobiju kredite, ili i oni ne mogu da dodu do novca...

kako god, sve se vrti u začaranom krugu i taj krug postaje sve veci i veci, to što vi radite u firmama, i imate i sada istu platu vi mislite krize nema, nije tačno.

Danas se sve teže mogu podizati krediti, a i ako ih dobiješ onda su sa većim kamatnim stopama nego prije, to ponajprije utječe na samu ekonomiju, njezin rast i razvoj. Stim da ako je kamatna stopa veca manje su investicije, manje se u konacnici ljudi zaposljava, ili dolazi do situacije viška radnika pa se opuštaju radnici....

opet napominjem, u bosni se još i ne primjećuje neka kriza, malo skroz malo i to je stino, i dobro bi bilo kada bi ostalo tako, ali nažalost čisto sumljam da ce to ostati tako, a i strucnjaci predvidaju da ce se tek u 2009 i odraziti pravi uticaj krize (ekonomske) na cijeli svijet.

ps. da sam političar sigurno ne bih pratio ove forume, a i licno ne mislim o njima ništa lijepo.:lol:
 
Član
Djulba No 2 je napisao(la):
Ja mislim da u ovoj situaciji kako god je zvali niko nije lud da digne
kredit od 20.000 km i kupi auto,kad moze vozati polovnjaka,jer kamate skacu,a treba zivjeti,placati racune,djecu skolovati itd...pa evo koliko
u oglasima ima oglasa tipa mjenjam golf 4 za golf 2 uz nadoplatu,raja
izvozala,tj.isfurala i sad daj i dvojku svejedno mu samo nek ide,a pare trebaju za vaznije stvari...
vidi se da nisi u zivotu sjeo u ganc novo auto... nemas pojma kakav je to osjecaj kad znas da si prvi prdnuo u autu a ne da razmisljas ko se sve naprdio prije tebe (NEMISLIM BUKVALNO)... nepostoji veci uzitak nego izvesti svoj ganc nov automobil na kome su sve 0 na satu iz salona na probnim tablama... zelim ti da sto prije iskusis taj ugodjaj jer je medju najvecim na svijetu... pozz
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top