Problemi na mom Golf 4 1.6 16v

Problemi na mom Golf 4 1.6 16v

Član
Pazite kakav ja problem imam. Naime prije par dana kada je bilo malo hladnije vrijeme vozim se ja u svom autu Golf 4 1.6 16v i odjednom pocinje gubiti gas.. Slabi i slabi i u jednom trenu ostane bez njega. Upali se EPC na kontrolnoj tabli. Ja ugasim auto i upalim i ono nestane. Vozim se malo i opet pocinje isto. Gubi gas i onda se upali EPC i tako jadno ide da je to za plakati. Obrtaji se penju sporije od kazaljke na brzino mijeru. Odem kod majstora i on kaze da je otisao EGR ventil a par mjeseci prije toga taj isti kao cistio i kaze da je ko suza.. Sada kad sam dosao od majstora, koji nije nista radio, izbacuje stalno check lampicu na tabli i stalno kaze da je greska do tog EGR ventila, ali auto ne ostaje bez gasa ni nista samo slabije ide. Osjetim da slabije ide! Nema one snage kakvu je imao i ne cupa kad brze vozim kako je cupao.

Da li je to taj EGR kojeg je majstor cistio ili je tu nesto drugo u pitanju?

I da na 2000rpm mi malo zatrza auto, redovno! Otisao sam prije da provjerim kompresiju na klipovima i svi imaju oko 11-12 bara samo 2 klip ima 17.5 i penje!
To ne bi trebalo biti normalno Sta raditi po tom pitanju?
Hvala!
 
Legend
Imao sma isti motor u svom toledu, isti problem
Meni je ukazivao konstantno na lambda sondu (mislim da bi i nju trebao pogledati)
U biti taj motor je toliko jednostavan, da ti nema sta drugo pravit problem..
 
Član
.nOKe je napisao(la):
Imao sma isti motor u svom toledu, isti problem
Meni je ukazivao konstantno na lambda sondu (mislim da bi i nju trebao pogledati)
U biti taj motor je toliko jednostavan, da ti nema sta drugo pravit problem..

Jesi rijesio taj problem kad si zamjenio lambda sondu? Je l prestao trzati? Meni stalno izbaci Check i kad odem do majstora da ocita prijavljuje EGR ventil. Prije 2 mjeseca ga cistio taj majstor i kaze da je ko suza pa mi nije jasno da moze tako lako otici..
 
Član
izvinjavam se sto ovako upadam u temu, da nebi otvarao posebnu ,lakse mi da ovde pitam.
mene zanima kolko trosi taj motor u tom golfu (al ono iskreno ,grad i otvoreno) posto rodjak kupio istog i zali se na potrosnju ,kaze nece ispod 9l na otvorenom a u gradu i 12-15 srkne , meni to nesto puno za tako mali motor:icon_question:
 
Sve mi to vuce na vakume vuce negdje falš zrak ja sam imo takve simptome jer mi je jedno crijevo od vakuma bilo spalo vratio ga na mijesto i auto normala nit izbacuje greske niti slabo vuce a sve do jednog kablica je bilo ;)

@BART ja imam 1.6 8v jos automatik i ne trosi toliko gradske uzme od 9-11 kako ga cepaš a otvorena 7,5-8 litara max i to vozio ga 150 nisam spustao ispod ;)
 
Član
Hvala na savjetu. Pogledacu to cim stane kisa.. Ne da mi se sad xD Moram pretresti to da vidim.. Malo me to nervira!
@BART Iskreno da ti kazem meni uzima 9-9.5l po gradu a oko 8 na otvorenom. Zna i vise uzeti.. To sve zavisi koliko je teska noga! Ja se trudim da bude laksa i onda se nekad moram malo izduvati :D
 
Legend
Ja nikad nisam uspio rijesit taj problem, mislim nisam se nesto pretjerano ni zamarao oko toga prodali smo auto ubrzo nakon sto smo ga uzeli zbog nedostatka prostora u istom..

Meni se cesto znali desit da mi izbaci i onu zutu EPC lampicu, pa je ugasi pa opet nakon 15tak dana upali, cudno skroz.. Ovo sto ernad rece, cest slucaj na TDI motorima je da zezaju ti vakumi, sad ne znam oko ovog motora stvarno koliko ima vakuma, ali treba ih prekontrolisati s vremena na vrijeme to svakako stoji..

BART je napisao(la):
izvinjavam se sto ovako upadam u temu, da nebi otvarao posebnu ,lakse mi da ovde pitam.
mene zanima kolko trosi taj motor u tom golfu (al ono iskreno ,grad i otvoreno) posto rodjak kupio istog i zali se na potrosnju ,kaze nece ispod 9l na otvorenom a u gradu i 12-15 srkne , meni to nesto puno za tako mali motor:icon_question:

Sto se potrosnje tice, moj seat je bio 1.6 16v , i kako god da ga vozis, ne bi smio ici preko 10, meni je reccimo trosio oko 9 grada (znaci sarajevo , kreni stani) a otvorene je isao oko 7-7.5 sto je bilo sasvim prihvatljivo..

Glupo mi je pricati o deranju i gasanju jer taj motor definitivno nije za toga..
 
Član
Otiđi na dijagnostiku pa vidi ispušne plinove. Mogući problemi su maf, lambda, filter goriva.

Kompresija je jednom cilindru od 17.5 je nemoguća, tako da je sigurno do pogrešnog mjerenja ili do aparata.
 
Član
Kod 3 majstora isao i sa tri (obecavajuca) instrumenta mjerena kompresija! Po 5 puta svi mjerili i niko ne moze da vjeruje! Pokaze na 17.5 i da ima jos onog papira na instrumentu jos bi popelo.. Niko ne zna sta raditi kad imas povecanu kompresiju! Svi se zale na nedostatak kompresije samo ja na visak.. Sutra ode kod jos jednog "majstora" da pregleda jos nesto pa cu vidjeti sta cu napraviti..
 
Talonus je napisao(la):
Kod 3 majstora isao i sa tri (obecavajuca) instrumenta mjerena kompresija! Po 5 puta svi mjerili i niko ne moze da vjeruje! Pokaze na 17.5 i da ima jos onog papira na instrumentu jos bi popelo.. Niko ne zna sta raditi kad imas povecanu kompresiju! Svi se zale na nedostatak kompresije samo ja na visak.. Sutra ode kod jos jednog "majstora" da pregleda jos nesto pa cu vidjeti sta cu napraviti..

Bojim se da ces morati skidati glavu... uzrok su vjerovatno ugnjenicne naslage u kompresionom prostoru koje su nastale procesom sagorijevanja koje nepovoljno uticu na kompresiju i zato dobivas krive vrijednosti... posavjetuj se sa majstorima ;)
 
Član
FirellesMonster je napisao(la):
Talonus je napisao(la):
Kod 3 majstora isao i sa tri (obecavajuca) instrumenta mjerena kompresija! Po 5 puta svi mjerili i niko ne moze da vjeruje! Pokaze na 17.5 i da ima jos onog papira na instrumentu jos bi popelo.. Niko ne zna sta raditi kad imas povecanu kompresiju! Svi se zale na nedostatak kompresije samo ja na visak.. Sutra ode kod jos jednog "majstora" da pregleda jos nesto pa cu vidjeti sta cu napraviti..

Bojim se da ces morati skidati glavu... uzrok su vjerovatno ugnjenicne naslage u kompresionom prostoru koje su nastale procesom sagorijevanja koje nepovoljno uticu na kompresiju i zato dobivas krive vrijednosti... posavjetuj se sa majstorima ;)

Skoro sam skidao glavu jer sam mjenjao ventile.. Tacnije mijenjao sam gumice na ventilima ali prejaki majstor iz mog grada je to prvo radio tako sto nije skidao glavu pa mi je pokrivio 12 ventila i onda sam morao sve to mjenjati. Skidao je glavu i zamjenio ventile i gumice i opet zeza na isti nacin al ne znam je l zagledao u kompresioni prostor.. Moracu. Volio bi to rijesiti! Hvala na savjetu!
 
Član
FirellesMonster je napisao(la):
Talonus je napisao(la):
Kod 3 majstora isao i sa tri (obecavajuca) instrumenta mjerena kompresija! Po 5 puta svi mjerili i niko ne moze da vjeruje! Pokaze na 17.5 i da ima jos onog papira na instrumentu jos bi popelo.. Niko ne zna sta raditi kad imas povecanu kompresiju! Svi se zale na nedostatak kompresije samo ja na visak.. Sutra ode kod jos jednog "majstora" da pregleda jos nesto pa cu vidjeti sta cu napraviti..

Bojim se da ces morati skidati glavu... uzrok su vjerovatno ugnjenicne naslage u kompresionom prostoru koje su nastale procesom sagorijevanja koje nepovoljno uticu na kompresiju i zato dobivas krive vrijednosti... posavjetuj se sa majstorima ;)

Da ili to ili mu u klip odnekud prodire ulje,nema drugog objasnjenja za povecanje kompresije pri mjerenju,naravno auto bi trebao malo dimiti u mom slucaju i pri otvaranju motora vizuelno bi se vidilo da ja taj klip mastan.
 
Član
da ne otvaram novu temu, vjerovatno je, ako ne isti, ono sličan taj motor i kod mene u ŠESTICI
pa me interesuje da li ima onaj preklopnik, kao na starijim autima, negdje oko filtera zraka kojim se reguliše dovod toplog/hladnog zraka u motor, pa ga je pred zimu potrebno namjestiti na topli zrak (radi olakšanog rada motora zimi) a sad na proljeće vratiti na hladni zrak da ide u motor
 
Top