Problem svjetla

Problem svjetla

Imam jedan problem kojem nikako da utvrdim uzrok.. imam neke sumnja ali da vas pitam... dakle kad tek upalim auto i krenem svjetla pocnu da mi prekidaju kao da negdje gubi masu ili sl. to traje 5-10 sec i onda kasnije normalno... samo kad tek upalim ali ni to nije uvijek... dok se to desava, na voltmetru mogu primjetiti malu oscilaciju napona...

prosle godine sam imao slican problem i bio je problem u bosch bravi ali su mi tada i druge stvari prekidale kao ventilator kabine i ostali potrosaci... sumnjam na prekidac svjetala jer mi je otisao polozaj 2 na njemu pa sam prebacio svjetla na polozaj 1, na poziciju... kontam da je do prekidaca prekidalo bi mi i unutrasnje osvjetljenje komandi... skroz nejasna situacija... ovo mi se pocelo desavati otkako sam na alternatoru zamijenuo lezajeve....
 
Član
pa jeftinije ti je za pocetak promjeniti prekidac pa onda probati. ako nije to onda ides dalje.
to prekidanje je najcesce zbog oscilacija na zicama instalacije. znaci negdje je ocito los kontakt i usljed vibracija vozila pri paljenju i sl dolaz do gubitka. vidi ovo sa vibracijama ne uzimaj za ozbiljno ali opet sve je moguce. kreni prvo od prekidaca
 
ma da, probacu prvo sa zamjenom prekidaca... ali mi nije jasno, znaci samo u prvim momentima kad upalim auto mi se to desava, kasnije nista... sumnjam na masu jer nevjerujem da je +, njega ili ima ili nema a masa kad slabi onda slabi i svjetlo..
 
Član
Nadjes relej od svijetala koji je u kutiji osigraca, onda izvadis relej, gdje relej dodje tu ti mora biti stalni plus, masa, odlazni plus koji ide na svijetla i pobuda sa prekidacakoja dolazi, stavis malu zicu na mjesto gdje ide ta pobuda sa prekidaca i vratis relej nazad i onda stavis voltmetar na tu zicu i gledas da li ce gubiti struju kad se to pocne desavati, ili mozes unimerom da ispotas bez releja da li je spoj dobar koji dolazi sa prekidaca, da li se gubi i slicno.

Ako je to uredu, onda pregledaj kontakte gdje relej sjeda, da nije koji los kontakt, ako jeste onda ispitaj sam relej, od dugog i kratkog svijetla ti je isti relej, zamjeni ih mjesta i vidi da li ce se to dogadjati.
 
Vjerovao ili ne, ovaj audi fabricki nema ugradjen relej za duga i kratka svjetla... u ovom slucaju sva struja za svjetla ide direktno preko prekidaca i on se pregrijava i tope se kontakti sto mu skracuje vijek trajanja i ode prije ili kasnije... zato se na ovim modelima audija prekidac svjetala navodi kao mana... ugradio sam ja relej za kratka svjetla jos prosle godine, moguce da je do releja.. tu cinjenicu sam smetnuo sa uma.. zamijenucu ga drugim, nema sta drugo biti...
 
Top