Problem sa motorom 1.9 dizel..peugeot...

Problem sa motorom 1.9 dizel..peugeot...

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
motor potrosi ulje, tj. prospe litar na nekih 2500 km:icon_mad:

tj. ulje mu se skuplja u kutiji od zraka i kapa....

jedno jutro nije upalio na minus 7 stepeni, a na guranje na dva metra upalio bez problema...

grijaci su ok, relej ok...

sumnnjali smo da vuce zrak i da vrati gorivo...stavio sam drugi filter i lijepo povezao....
u garazi pali kao mina a nisam jos probao da ga ostavim na minusu pa da vidim kako pali....

juce sam ga turirao dok je bio hladan-nema trunke dima na auspuhu, tako sam i maloprije uradio dok je bio topao-nista jbte....:icon_question:

vozio sam ga sinoc 4-om brzinom 40 km/h, zatim dodam gas i on veoma lijepo povuce....razvucem ga trecom bez problema 100 km/h a 4-om 120 km/h...

znaci ide veoma lijepo, startan je..to su mi i drugi rekli sto su vozili....

da su karike, ne bi isao...da su gumice pusio bi na auspuh...sta je u pitanju ***** li ga :icon_question:
 
Pa ako se skuplja u filteru zraka, znaci da duva na iber...Mozda mu ne odgovara ulje..Ili kompresija nije OK..Mada su francuzi govna sto se tice paljenja na zimi (jer im presudnu ulogu igra ugao paljenja) koji ljudi stimaju napamet, a ne ide tako..
 
Član
kod mene je dizel roki ;)

imam dva pug-a 309 dizela u komsiluku..nijedan nema garazu i pale svako jutro bez problema...

a da, duva na iber...

nije mi jasno...kako ovako lijepo ide ako mu je kompresija losa :icon_question:
 
Član
postoji ugao paljenja i na dizelu dobro ti je rekao.
a ako nisu karike onda jesu stubline,kad se ugrije metal se rasiri taman toliko da nema simptoma kakvih inace imaju losi motori,problem je uvijek prvo paljenje najveci i jedini problem ti je to,pored cinjenice da motor duva tj odnese;)
 
Član
Litar na 2500km, znaci 400ml na 1000km, za jednog dizela starog 20 godina to je NISTA;) Meni auto ne duva nigde i nema dima, pa opet potrosi toliko ulja, a benzinac je...Seat Altea 2.0 tdi, bukvalno nov auto pa potrosi i ona sigurno toliko ulja. Samo vidi za to paljenje moze li ko da ti nasteluje, dok sam imao corsu D cak noris nije mogao zimi da je upali na kljuc, a palila je na pola metra gurke...kod nje je kompresija bila losa.
 
Član
najbolje bi ti bilo drugi blok ili polumotor na to dodas novi dihtung motora,sredis glavu,promjenis lezajeve na radilici i one i ove,karike ukoliko ima potrebe,novo remenje i jos 100 godina gas.
svakako izmjeri kompresiju,ja sam imao slican slucaj navijao za karike od sveg srca ali su bile stubline i postupio sam ovako kako sam ti napisao,kod mene je bio ford 1,8 dizel,sve isto kao kod tebe,kad upali ide kao raketa,ne dimi nikakav dim,ali izbija sibku za mjerenje i ujutro moze upaliti samo da ga zapalis.
poslije ovoga nemam problema vec 2 zimu,a mozda ti ne bi bilo lose ako nemas para za popravku da ugradis grijac bloka motora;)
 
@pukim48: Staticki ugao pretpaljenja se stima na visokotlacnoj ili ti ga narodski receno "Bosch" pumpi..Po tom su pitanju franzuski dizeli jako musicavi...Fali mu dlaka da ne upali..Taj ugao je odredjen tacno i stima se uz pomoc komparatera te ga samo dragi Bog moze ustimati na uho, na oko i sl. metode koje koriste kvazi majstori..Prvo treba to uraditi, pa tek onda mjeriti kompresiju. Kompresija ne smije biti ispod 20 bar. tada nece paliti..Kompresija ako je losa dizel vozilo pogotovu francuski diesel nece upaliti taman da verglas kvantilion godina..Dalje, bosch pumpe vrlo cesto imaju problema sa ventilom unutar same pumpe, pa kada je hladno vani pumpa gubi pritisak i ne moze auto da upali..Nakon duzeg verglanja, auto ce upaliti jer kako se motor vrti, tako pumpa sabija pritisak te uspije "natjerati" dizne da otvore dovod i da dodje do paljenja..

PS. Ukoliko se ispostavi da je kompresija losa, onda moras rastaviti motor i najbolje ga odnijeti na mjerenja, da se utvrde koji dio motora je potrosen..MOTINS Novi Sad pravi odlicne klipove i kosuljice pa ako ti zatreba nemoj da se libis..Ispostavilo se da su ti klipovi bolji i od KS-a i slicnih jer kod nas su to obicno neke ZLJ klase..

I da, mozes li molim te slikati da vidimo kako je iber spojen..Probaj odposjiti crijevo koje ide iz ibera na usis, pa ga stavi u neku posudu (moze flasa od 1 litra, bitno je samo da motor "dise" ) pa provjeri koliko ti se nakupi ulja u tu flasu.Ako su karike ili gumice ventila lose, onda ce ti na crijevo koje ide sa ibera na usis pusiti sivkasto - plavi dim koji smrdi..To lako vidis tako sto pored crijeva stavis baterijsku lampu i na svijetlosti odmah znas kakav je dim..Auto mora "puhati" na iber, ali ne smije biti pretjerano dima niti ulja..
 
Član
roki hvala ti od srca, za veliku pomoc :cool::cool::cool:

sutra cu da isprobam to sa flasom i "iberom".....

a slike cu da postavim sutra ;)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top