Problem pri podizanju sistema

Problem pri podizanju sistema

Legend
evo ovako .... big problem , poludio sam vise :icon_mad:

Dobio sam IBM Think centre pentium 4 3,4ghz 512ram 200gb disk

Na njemu je bio Windows 2003 server operativni , posto je taj racunar bio vjerovatno u nekoj banci , naravno zasticen je i potrebna je sifra da se udje u sistem

Pokusam sam ubacivanjem XP-a da boot-am iz biosa , pa da ga normalno formatiram,no medjutim uopste nece da pri bootanju napise ono "press any key to boot from CD / DVD"

U biosu je podeseno sve ok da je primarni boot uredjaj CD / DVD rom


jedino mi je sa Windows 7 operativnim krenuo normalno sa boot-anjem pa onda pre pocetak instalacije javi da je ne moguca instalacija posto procesor nije 64bitni



Da ne duljim u beskonacnost ,.....
- skinuo sam sp3 XP (nece ni njega da boot-a) ,
- skinuo windows server na kojem je vec radio (nece ni njega da boot-a)
i evo sad jos skidam drukciju verziju win 7 pa mozda uspije

zna li neko u cemu je fora , da li treba mozda jos sta podesiti u bios-u posto je radio na windows serveru ili koji mu je vrag ???


radi se o ovakvom racunaru
Pentium 4 3,4ghz
512 ram
200gb hdd

TCM51-7B.jpg
 
Član
Ovo sto ti je rekao i kolega prije mene, nadji Windows 7 32 bit, pa instaliraj, medjutim vjerovatno ce ti biti uzasno spor racunar (zbog RAM-a), tako da ako uspijes nabaciti Win7, posle instaliraj Win XP...


Zaboravio sam te pitati, jesil probao sa vise razlicitih XP, ili si samo sa jednim, mozda nije dobro snimljen OS na CD/DVD, pa zato nece da ga boot-a
 
Član
POkušaj sa drugim xp, vjerovatno taj nije botabilan, a možeš i preko safe moda promjenuti širu, i možeš koristiti sistem, bez da moraš reinnstall
 
Legend
amma .... evo upravo to radim,jedino po meni logicko rjesenje , pa ako uspije uspije

jusuf......vec sam pripremio jos 1gb ram-a tako da to nebi bio problem , a vec sam napisao , probao sam sa XP black edition , pa sa jos 2 verzije XP SP2 i nece da crknes ,

@zaaki : vec sa nekoliko razlicitih pokusao ,....provjereno rade na drugim racunarima

vec sam sam odlucio pokusati sa Windows 7 32bit , samo sam mislio da nije mozda do nekih podesenja , znaci nije ???
 
Član
Kazem moguce da nisu dobro snimljeni na CD/DVD, pa zbog toga nece da ti boot-a, moze se to desiti, ako Win7 hoce, a taj XP nece
A ako imas jos 1 Gb RAM-a da ubacis super, trebao bi Win7 da radi solidno sa 1,5 Gb
 
Legend
mozda je i to , al inace kad skidam operativni , odmah neko ko je stavio download napise da se przi na "ISO" cd ili dvd , ili da odaberem na neri ono " make bootable CD / DVD " i uvijek mi je radilo

al sa ovim racunarom bem mu :icon_mad: nece i nece , ajd da je ne ispravan nesto ok ..... al potpuno ispravan racunar
 
Član
De probaj skinuti kakav "normalan" xp, da nije black edition i to, moguce da i zbog toga nece da ti boot-a, stvarno zanimljivo, nisam se nikad susreo sa necim slicnim, da nece da boot-a i sl.
 
Legend
vec imam jedan XP sp2 , normalan .... nece ni njega

jedino sto je normalno ODMAH boot-ao je originalni windows 7 , ali namijenjen za 64bit-ne ..... pa nadam se sad dok skinem 32bit da ce htjeti

a jusufe isto tako ne znam sta da misim , nisam nikakav "strucnjak" al sam milion puta formatirao racunare a ovo mi se prvi put desilo,cak nazvao prijatelja koji radi s racunarima za savjet....i on isto zblanut nije mu jasno zasto :lol:
 
Član
Kazes originalni Win7 je odma pokrenuo?
Mozda ce ti zvucati smijesno, ali moguce je da je i do optickog drive-a (CD/DVD RW ili sta vec imas), da mu laser nije u najboljem stanju, i da nece da ucitava sve diskove, nego samo one koji su originalni, odnosno boljeg kvaliteta.
 
Legend
jusuf je napisao(la):
Kazes originalni Win7 je odma pokrenuo?
Mozda ce ti zvucati smijesno, ali moguce je da je i do optickog drive-a (CD/DVD RW ili sta vec imas), da mu laser nije u najboljem stanju, i da nece da ucitava sve diskove, nego samo one koji su originalni, odnosno boljeg kvaliteta.

hmm evo probacu , imam jedan viska , nemam sta izgubiti ;)
 
Legend
jusufe LEGENDO , promijenio dvd rom,i evo ga cita XP sp3 bez problema bas kako treba , hvala ti puno .... eto kako u ovom bijesu i huji nisam na to mislio , hvala opet prijatelju ;)
 
Član
Ma nema na cemu prijatelju, drago mi je da sam bio od pomoci, ne bi ni pomislio na ovo da nisi napisao da ti je pokrenuo samo originalni Win7 ;)
Eh sad laganini, opusti se malo, znam kakvo te stanje nervoze bilo uhvatilo :cool::cool::cool::cool:
 
Top