Pripremanje klime za sezonu.

Pripremanje klime za sezonu.

Član
Pozdrav. Danas sam malo palio klimu i osjetno slabije hladi nego prije. Zanima me gdje se moze pregledati u Mostaru, i da se napravi dezinfekcija, i da li ja mogu nesto uraditi sam po pitanju denzifekcije i ciscenja?
Hvala unaperijed.
 
e bas i mene ovo interesuje oko ciscenja klime. primijenio sam filter, i ocistio utrasnjost sa onim nekim sprejom koji se ispusti pa da procirkulise kroz auto. medjutim nije mi bas to dalo ucinka, opet se osjeti ona vlaga kada puse ventilacija sa ugasenom klimom.
sta ciniti?
 
Član
Što se tiče dezinfekcije, sve zavisi koliko puno smrdi. Imaju onaj neki aparat, koji priključe u autu na upaljač i on ispušta neko dezinfekciono sredstvo a klima se podesi na unutrašnju cirkulaciju. Ako ovo ne pomogne ili se smrad brzo vrati, onda je jedino rješenje fizičko čišćenje isparivača, što je kod nekih baš komplikovano i zahtjeva skidanje komplet table. Ja imam takav problem, i treba mi 150km da mi to urade, i plus sigurno ide ponovno punjenje klime jer se vjerovatno treba isprazniti sistem. Ja sam špricao baktacida kroz otvor gdje dođe filter klime dok je upaljena i nije loše, a sada sam kupio neku pjenu sa onom dugačkom cjevi pa se gurne kroz ventilaciju i naprska na isparivač. To ću tek da vidim koliko ima efekta.

A tebi Franki vjerovatno negdje pušta, ili godinama nisi punio klimu.
 
Član
Pa dobro, može biti da onda i da ne propušta, ista stvar kod mog starog, falilo mu 300 grama od ukupno 800, 5 godina koliko je kod njega nije ništa radio, a ko zna kada i da li je prethodni vlasnik bilo šta radio. A da ne pričamo da ulja nije nimalo bilo, tako da radi to što prije. Preporučeno je svake 2 godine raditi klimu.
 
Član
Ko je pošten, puni prema gramima, oko 10 maraka 100 grama, znači zavisi koliko ti fali. Ja u Sarajevu još nisam našao nekoga da ovako radi, svi fiksno uzimaju 50-60 maraka, a dezinfekciju sam 20km plaćao.
 
u tvom slucaju je potrebno kad vec nisi 5 godina diro obavezni pogledat remen ulje u kompresoru koje je staro sigurno i napunit novi freon i usput uradit dezinfekciju npr ja to radim na golfu 4 svake sazone tocnije mjesec pije velikij vrucina da sam miran za ljeto jer preko zime izlapi ili ispari
 
BHT Ovisnik
ja sam punio u sebe ovaj tjedan, 50km ti dođe,tocnije meni je bilo 60km jer sam morao novo ulje nasuti i sve,jer sam nakon udesa sve morao isputiti,prosle godine na onom volvu sam 50km platio novo punjenje... imas za dezinfekciju kupiti sprej sto kaze da se ukljuci klima unutra i ostavi zatvoreno auto da radi tako da samo procisti sve,mada ako ti je zacepljena negdje od tog ti nema efetka..
 
Član
Čak i ja znam gdje ima punjenje klime u Mostaru :lol: Kad ideš od 2 fenjera prema mostaru, skreneš desno na raskršću, ne ideš u grad, i voziš se nekih 2km i ono kad se počneš penjat uzbrdo, negdje pred kraj uzbrdice ima na lijevu stranu lik što puni klime... Nadam se da si skonto :D
 
BHT Ovisnik
bravo zlaja:lol:

ma puni danas u nas skoro svaki mehanicar jer ima onaj aparat,puni prvo svaki servis,puni Nikdaš preko puta Čule u Ortijesu,puni Adi sto radi u Mercedesu tamo u zagrebackoj tocno iza G&N grilla na aveniji, a ja sam punio u raštanima kod Jakova mehaničara,onaj Goša vulkanizer sa njim radi, na samom ulazuu Raštane na skretanju za Rašku goru, znam ga,dobar je covjek pa sam u njega radio, u tu cijenu ce ti sve pregledati i reci imas li problema;)
 
Super Moderator
Gdje u Sarajevu da uradim ovo ciscenje klime? Ne trebam puniti radi sve ok, al smrdi kad je obicno hladjenje bez klime
 
Član
Ja i zaboravio na ovo . Napunjena klima u ASD za 80 km, dva dana prije Nuiceve akcije za 50 km :D
Moze lock :icon_smile:
 
Top