Priprema auta za farbanje/lakiranje(smirglanje, gitovanje neravnina...)

Priprema auta za farbanje/lakiranje(smirglanje, gitovanje neravnina...)

Nije neka nauka,ali bi onda po tome svi bili majstori...znam ih takvi dosta koji su sami radili pa poslije bilo valova isto u Makarskoj....spremi i jednu naljepnicu surfera na bok:lol:
 
Mi balkanci smo majstori u velicanju svojega i potcjenjivanju tudjega.... Nije ovo meni prvi put da matiram auto, gitujem, pripremam i to.... Uradio sam na svom bivsem golfu(sa avatara) zadnji desni blatobran i zadnji vezni i covjek mi ofarbao ispalo meni odlicno! Uradio sam cjelog audija 80 1983 godina i ofarbao sprejevima u boji koju sam porucio nakon godinu dana, nigdje boja nije otpala a ni lak...

Zanima me sta raja ima za reci kada se radi novije auto staro 10 godina, kako je najbolje pripremiti, jer nemam 500 eura da odvezem majstoru i kazem "radi u tu boju"... Ne trebaju mi potcjenjivacki komentari...
 
sta imas od alata za pripremu i lakiranje, znas kako kazu nema zanata bez alata
ako ces raditi sprejevima, bolje kupi litar benzina polij i zapali od toga nema nista
 
Procitaj prvi post pa onda se pravi pametan, sta vam je ljudi ili napisite savjet kako valja ili nemojte nista, meni treba savjet kako covjek da sto bolje pripremi auto za farbanje sam, i onda ga odveze kod lakirera koji ce to prelakirati kako god da je pripremljeno...

Isti majstor ce mi za ruke lakiranja uzeti 50-60 km sa komorom, a da on radi sve sa materijalom skoro 1000 km, ne kontam kako neko ne razumje da ja nemam tih 1000 km... Imam dvije zdrave ruke, nesto iskustva na starijim vozilima, i par stotina maraka za materijal i boju!

Od alata imam sve ove rkanje za pripremu... Znaci mogu auto matirati i izgitovati i poravnati to, nemam kompresor pa ga vjerovatno ne mogu preci spric kitom... Osim ako ga nema u spreju!
 
Član
pa ako si uradio vec par auta ne kontam zasto si otvaro temu ,jer ista ti je priprema za svako auto ne bitno koliko je staro
a bolje ti je odvest tom majstoru da baci sprickit nego da ti sprejem radis ,a sprickit slajfas prvo sa suhim pa onda sa vodom ,suhim mozes sa 320 ili jos finiji ,a sa vodenim mozes sa 800 pa 1000 ;)
 
Član
Druze ja sam auto limar imam dosta iskustva sad trenutno neradim to al planiram nastavit.ovako prvo i najvaznije prije nego matiras cijelo auto moras na suncu il na svjetlu pregledat cijelo auto sa strane sto vise zagledas primjetuces vise rupica i neravnina.zabiljezi ih kredom,kad sve pobiljezis prvo te flekice i neravnine predji sa 360 smirglom malo vise nego sto je neravnina pogituj te neravnine kad se sve to osusi predji citavo auto sa 320-ili malo finijim smirglom dobro bi bilo da imas okruglu slajfaricu na zrak citavo auto predji.posle ravnas git i doterujes ga.posle citavo auto ide sa 800 vodobrusni smirgl to moras lijepo iradit da sva boja matira.posle ide spric git ili filer cijelo auto kad se osusi ide 1000 vodobrusni al ne previse trljat da skines sav filer posle ces vidjet sam kako to izgleda.eto ovako na brzinu


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Sto je bitno koje je auto???

Citroen Xsara coupe

boja je posejdon plava(mozes ukucati na internetu citroen posejdon blue i vidjeces boju), metalik

auto necu farbati ja nego kvalitetan lakirer, ja ga samo hocu pripremiti i kupiti majstoru materijal, tako mi je vise nego duplo jeftinije!

obrati paznju na ovo sto sam pricao, ima jedno udubljenje na limu koje cu ispraviti... ostalo je sve uglavnom samo matiranje, mozda poneka rupa za kitovanje(ravnanje)..

Hvala.
 
to ti je velika sreca sto nerma puno posla,, ukratko skini sve sto mozes ili
tacnije znas sa auta, za pocetak zagrebi i oznaci sva sitna udubljenja, rupice isl,
da ti ne promaknu, -predji svo auto rucno vodenim 800, matiraj
nema potrebe citavo auto da filerujes posto nema ostecenja puno, fileruj samo dijelove koje budes radio
grubim suvim smirglom , i kitovane neravnine,
za kitovanje, cement zuti kit koristi samo za najsitnije i finije popravke u vecini slucajeva samo za finis
prvo pucaj fiberglasom sve,
dalje kit ako nemas slajfaricu mozes paknom strugati, idi od 60,80 do 240
filer naneses prvi put, ponovis, utrljas, eventualno popravis nedostatke, i onda jos 2x puta filerujes,
da povrsina bude idealna i da ne ostaju krugovi akd majstor ofarba
kad zavrsis filerovanje svo i pripremu, dolazis na vodeno smirglanje, filerovane dijelove
obradjuj sa 600, 800 1000 1200, a ostatak auta sa 1000 i 1200, dovbro dobro operi
citava kola prije komore, i prije svih radova radi masnoce, onda slobodno tjeraj na farbanje,
zastiti se sve papirom i trakom, prebrise antisilom svo auto 2x i farba, ovo sve ako uradis sa osjecajem i akko treba
mozes dobiti odlican rezultat i veliku usteduz, napominjem ko misli da je lako i da svako ovo moze, grdno se vara

isto vazna stvar je kit da se dovoljno uravna da nema riseva, zato ne stedi filer, i
utrljavaj ako treba 2 puta, dok ne dobijes idealno glatku povrsinu

http://www.bhtuning.com/priprema-i-lakiranje-automobila-t-47973.html
 
Top