Priprema auta za farbanje/lakiranje(smirglanje, gitovanje neravnina...)

Priprema auta za farbanje/lakiranje(smirglanje, gitovanje neravnina...)

Kako pripremiti automobil za lakiranje na najbolji nacin???
U pitanju je auto koje nema trulezi, nema isjecanja i varenja i slicnih stvari....

Ima par sitnih neravnina i jedno udubljenje lima koje treba ispraviti, planiram ga sam pripremiti!

Onda odvesti kod autolakirera koji mi je obecao to prelakirati kvalitetno za mizernu cifru, s tim sto cu ja kupiti boju i ostali materijal....
 
Član
da si imalo pogledo temu naso bi i odgovor :icon_rolleyes:
http://www.bhtuning.com/sve-o-lakiranju-t-84276.html
 
Bas zato sto sam i pogledao sam postavio, ne znam sta je nejasno, mene zanima priprema auta za lakiranje a ne sam cin lakiranja i objasnjenje sta je baza, akrilna boja itd...
 
neznam sta pokusavas..ali ..iskreno kada gledas kako to neko drugi radi (brusi..Kituje/gituje-kako ko naziva..itd)
ta priprema za farbanje izgleda "pussy smoke"..ali kada budes poceo ..vidjet ces da tu treba kakvo tako znanje da bi poslije licilo na nesto :icon_smile:
al tvoj izbor :D..uglavnom..
potrebno ti je:brusilica, papiri (p100-p2000), masina za skidanje kita :D,
zatim kit-armaturni -ako imaas kakve hrdje-mada je korisno na svim povrsinama( koje su varene,brusene) gdje je moguce nanijet prvo armaturni kit, uglacat..pa tek onda neki finiji..ali kazes da kod tebe nema varenja vec samo..priprema za farbanje..sto bi znacilo..da u najmanju ruku trebas izvodonirat kompletno auto..vodobrusnim papirom i vodom..trljas tek toliko da skines sjaj i ostecenja sa boje..ali nemoj do lima....i zatim oprat sve fino..i ostavit da se osusi..
sad ako nema kitovanja..i ti ciljas na jeftiniju varijantu..moze se farbati bez prethodno datog šprickita..jer ne mjenjas boju..
i ispod te boje postoji neki sprickit vec..tako..da ako zelis samo osvjezit boju,,,samo treba da izvodoniras..i operes..i moze se farbati..
eto..valjda sam pomogao..kolko toliko :icon_smile:
 
Da, da na to sam i mislio... Varenja nema, eventualno na pojedinim mjestima malo ispravljanja lima i gitovanja, auto je relativno novije proizvodnje(1999) ali je to stari vozio svakavim putevima pa ima dosta parnica, ogrebotina i slicnoga, na jednom mjestu je udubljen lim... Tacnije izmedju vrata vozaca i zadnjeg tocka, pa bi to trebalo ispraviti...

Sve u svemu mislio sam sta mi treba da auto pripremim tako da ga majstor samo prefarba/prelakira u istu boju.... Neke osnove znam i radio sam vec i nije ispalo lose, ali na ovom autu bih to odradio kvalitetnije samim tim sto je i auto novije...
 
Član
Mašio si temu, ovdje postavlja ono što si ti već radio i napiso čitav postupak popraćen sa slikama,,,
 
Član
nije to kao njutnov zakon, daj nauci ga napamet i onda samo primjenjivat kad zatreba,
za to sto hoces da radis treba da imas iskustvo, da bi to na kraju na nesto licilo .
 
Član
Ma nemoraš imati iskustvo, bitno je da imaš volju. Ako ga prvi put i usereš, drugi put će sigurno ispasti bolje. Sretno s radovima
 
Član
Kako od svega pravite atomsku fiziku. Ako si imalo spretan rukama, sve to mozes sam uraditi. Ja sam sad sebi radio i super je ispalo, ako negdje pogrijesis, stanes, malo razmislis i onda ponovo. Potrazi malo po internetu, mozes naci dosta uputstava. Sretno ;)
 
Ja kazem da sam vec radio ali ne tako detaljno i pazljivo jer sam radio na autu koje ove godine ima 30 godina... Sad radim na malo novijoj vozilici i volio bih da to ispane koliko toliko korektno.... Radim sebi, ne za izlozbe....
 
Član
evo i od mene koja .. kao sto su rekli nije to neka nauka samo treba imati malo iskustva . ugl vec ako planiras da radis auto tj samo vodenom smrigl da prdjes ja ti garantujem da ces imati nekih sitnih ostecenja koja ces morati da popunis kitom ugl ako radis sa kitom mora ici sprickit ili filer .. sad kao sto vidim imas udubljenje da radis na zadnjem dijelo izmjedu vrata , najpametnije ti je da kada auto predjes sa vodenim (auto treba da matiras) i kada naneses kit onda moras ici sa sprickitom(filerom) ja bih sa filerom cijelo auto presao da bi to bilo ravno a i podloga kada lakirer bude svoj posao radio bice sigurno 2 puta kvalitetnije na kraju. jer priprema je najbivaznija od toga ti sve zavisi ;)
 
Top