Preporuka za zvucnike Fiiat Punto

Preporuka za zvucnike Fiiat Punto

Član
Hej ljudi treba mi vasa pomoc...

Imam Fiat Punto mk2b i treba mi proporuka , savjet koje zvucnike da ubacim .. znaci necu woofere , pojacala i sl. vec normalno ozvucenje ...

Znaci u vratima su malo veci zvucnici ,a pozada na klubi su mali 10cm tako nekako..


Zelja mi je , da budu malo s basom znaci naprijed staviti neke jace s basom a pozada viskotonce il kako se to vec zove ...




Sad trenutno mi kad pojacam krce zadnji zvucnici ... mogu li se naci NEKI MALI ZVUCNICI A DA IMAJU BAS
 
Član
Za ozvučenje kako ti zamišljaš, potreban ti je kvalitetan cd mp3 uredjaj i kvalitetni zvučnici. Ne znam kakva je izvedba kod punta, ali predpostavljam da su 13cm-ski zvucnici naprijed, a 10cm-ski zvučnici nazad (ovo govorim za one koji se nalaze sastrane, u plastici, a ne ako su postavljeni na zadnjoj dasci, jer na dasku mozes staviti kolike hoces zvucnike, znaci ja govorim o fabrickim zvucnicima), i da je naprijed odvojeni sistem (komponentni zvucnici), a nazad koaksijalni.Pretpostavljam da ne znaš razliku izmedju jednih i drugih, pa cu ti brzinski probati objasniti.

Komponentni zvučnici se sastoje od "srednjetonaca" i "visokotonaca", koji su odvojeni, i skretnica. Skretnice mogu izgledati ovako (http://www.njuskalo.hr/image-big/auto-zvucnici-pojacala/macaudio-mac56-skretnice-zvucnike-slika-10418126.jpg ), ili kao obicne male "kutijice" u koje ulaze 2 zice i izlaze 2 zice, nista vise. Skretnice sluze da "filtriraju" jedne frekvencije koje su namjenjene za "srednjetonce" (tipa slabiji bubnjevi u rok muzici, kontrabas, duboki tonovi gitare i slicno), i druge frekvencije koje su namjenjene za "visokotonce" (glas, piskavi zvukovi i slično). Vecina srednjotonaca izgleda, manje-više ovako ( http://www.usspeaker.com/images/beyma-6MI100-size275.gif ), dok je visokotonac onaj mali zvučnik koji ide ili u vrh instrument table, ili u vrata kod retrovizora, i izgleda otprilike ovako (http://img.alibaba.com/wsphoto/v0/380749159/wholesale-focal-flush-mounting-High-efficiency-dome-tweeter-car-speaker-audio-systems.jpg ). To su ti znaci komponenti zvučnici.
Nazad ti idu, u 95% slučajeva, koaksijalni zvucnici. Razlika izmedju koaksijalnih i ranije spomenutih komponentnih je sto je i srednjetonac i visokotonac na jednom zvucniku, i izgleda primjerice ovako ( http://www.dziedzic.us/images/coaxial-speaker.jpg ). Razlika u zvuku ? Komponentni zvucnici imaju puno bolji i cisci zvuk, uz mnogo manje sanse da ces cuti distorzije (krcanje, kvrcanje i slicno) od koaksijalnih zvucnika, i zato su bolja, ali obicno i skuplja opcija.

E, šta sad ti trebas uraditi ? Izvadi svoje zvucnike, i izmjeri precnik, da budes siguran koju dimenziju trazis. Pogledaj naprijed da li su ti komponentni ili koaksijalni. Idealno bi bilo da naprijed ubacis dobre komponentne zvucnike, a nazad u tablu koaksijalne elipse. Preporucujem ti marke tipa Alpine, Hertz, JBL, Infinity, Ground Zero. Izbjegaji Sony, Roadstar, i tako te kung fu marke, ako je jeftino a na njemu piše 500W, obicno to ne zelis ni pogledati, opet ce krcati i nece valjati qrcu. Takodjer, ako uzmes dobre zvucnike, preporucio bih ti i kupovinu kvalitetnog 4-kanalnog pojacala za njih, jer ni jedan player ne moze zvucnike potjerati ni blizu njihovog punog kapaciteta (primjerice, kvalitetniji 13-cm zvucnici imaju 60-70-80W RMS-a snage, dok vecina cd mp3 playera moze izbaciti 19, u najboljem slucaju 30W RMS-a.). Cim zvucnici nemaju dovoljno snage, neces imati ni nesto pretjerano kvalitetan zvuk. Sve opet zavisi od tvojih potreba.

Eto, nadam se da sam pomog'o, ako te još nesto interesuje, pucaj ;)
 
Član
Da si negdje u Sanskom Mostu ... pocastio bih te vecerom majkemi:cool::cool:

badboy je napisao(la):
Da si negdje u Sanskom Mostu ... pocastio bih te vecerom majkemi:cool::cool:





Da na Puntu su naprijed takvi zvucnici komponetni al jos nisam nasao gdje je onaj viskotonac.. il nisam vidio dobro il nema ga
 
Član
Kolko para si mislio ti za to dati i jel hoces novo il polovno :icon_question:

Naprijed u punta su 17 cm zvucnice kolko ja znam nisu 13 :icon_smile:

Komponent sisteme naprijed i na policu 6x9 neke elipse i bit ce odma nesto i bassa :icon_smile:
 
Član
Punto 2 -ka nazad 10cm a naprijed 16-17 moja preporuka ako nisi audiofill otidji na otpad i uzmi od stila zvucnike i bit ces zadovoljan;)
Svi zvucnici su papirnih membrana fabricki a to sto ti nazad grci to bi trebao na playeru odvojiti da ti vise snage ide naprijed tak da ti netusi zadnje zvucnike a visokotonci su ti u plastici gdje se stima manuelno retrovizor;)
 
Član
Dobri su u stila ovi fabricki imaju i snage i bassa :cool: Ako imas kod nekog projatelja stilo poslusaj ;)
Mada i ti na otpadima zacijene mozes kupit nove zvucnike magnat il nes slicno iz osnovne ponude

A vadit cu i ja svoje uskoro pa mogu ti prodat ih ;)
 
Član
Eh jos jedina mana mi je CD ... jer je obicni onaj fabricki


Eh naucio sam sta su to kompontetni zvucnici, koaksijani zvucnici i gdje je daj viskotonac. ..



HVALA Moze LOCK ... ;););)
 
Top