Pregrijavanje motora.... (kljucanje)

Pregrijavanje motora.... (kljucanje)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Hvala za savjete adams, termostat pusta vodu malo ranije u odnosu na sat koji ocito pokazuje netacno. Mozda ima neki problem u cudu koje mjeri temperaturu vode i salje tu informaciju na tablu. Plus to sto ventilator ponekad ne upali kada bi trebao, pa mi je to sad za brigu, jer ne mogu znati da je opet zeznuo stvar, dok mi se auto ne pocne pusiti...
Veceras je auto fino radio, jest da je sada prohladno, pa ventilator nije radio, sigurno nije bilo ni potrebno, a nije mi se dalo turirati ga ponovo na leru, da vidim hoce li se upaliti....
 
Član
heh ma kakvo turiranjem ode gorivo bezze :):) bolej provozaj se jedno 3-4 km lagano profuraj neku pjesmu ,zapals cigaru i dodjes do kuce i to ti je to nekih 5-10 minuta taman da nabije temperaturu :) onda pogledas i karj price :) , hmm opet pregledaj kontakte....mozde se desitr da je stpica ok ali da zica nije-da se malo izvukla, hmm ma neznam ni ja vise poceo sam nebuloze priicati :D , a j cim to rijesis aBd javi nam da vidimo sta ej bilo u pitanju
 
Član
Obavezno promijeni novi termostat i termoprekidac,i to originalni.To dvoje se mijenja u kompletu,bez pitanja.Tacka kljucanja permanta je visa od vode i iznosi 118 stepeni.Postoji mala vjerovatnoca da ti instrument laze,ali ,nazalost,taj tvoj problem je isti kao i kod mene sto je bio.Znaci,ako auto nepovratno gubi tekucinu(bilo voda ili permant),a nemas tragova curenja po motoru,onda je vrijeme za generalku.Tekucina jako brzo isparava na sastavu glave i bloka,pa tu moze ispariti veliki dio,da i ne vidis.Ako ti se to desava kod ostrije voznje,dileme nema.Cak postoji solucija da ti je lose dihtovanje izmedju stijenke cilindra i klipa(karike)pa tekucina prolazi u motor.Pogledaj mjerac ulja na toplo,ako imas mjehurica ili pjene na mjeracu,spremi se za trosak.I obavezno izmjeri kopresiju na svim cilindrima.Jel pali losije kad je topao motor?
Provjeri nivo tekucine,ugrij auto,i povezi zestoko jedno5-6 kilometara.I odmah pod haubu.Trazi tragove curenja,a ako u medjuvremenu kljuca i cujes grgoljene vode negdje u sistemu,adio mare....
i da,jos nesto.Pucanje boce od permanta ili bilo kojeg crijeva od rashladnog sistema je dokaz povratne kompresije motora.Opet karike propustaju kompresiju iz donjeg dijela cilindra na glavu motora i tjera ti vodu napolje na dihtungu glave.Jbg drug,ne zvuci dobro.
A pricam ti ovo sve jer sam to sve prosao.Koliko imas predjenih kilometara?
 
Član
ja sam imao takvo iskustvo sa meganom.Palio se ventilator i pustao je vodu kroz hladnjak i sve normalno radio, nigdje vodu nije gubio. Na manjim optericenjima je bilo normalno al cim malo brda i malo vise gasa ugrije se preko normale.Uglavnom je bilo do hladnjaka i do vode.Zaprljala se voda i hladnjak nije radio punim kapacitetom.Uzmes tekucinu za ispiranje i novi permant i naspi probaj ;)
 
Član
Dosta savjeta i svega... Hvala svima na trudu... Koliko sam do sada skontao, izgleda da je bio crkao osigurac ili je neki prekid u struji bio, pa nije palio ventilator... A kad ne upali ventilator on prokljuca... Kljucanje mi se desilo dva puta... Danas sam presao 200 km i nije prokljucao... Mada sada imam novi problemcic: kada vozim brze bez klime, osjetim toplinu motora pod nogama i malo po tijelu, na suvozacevom mjesu se ne osjeti... Ta toplina se ne osjeti kad krenem, dok se ventilator ne upali... A on baca topao vazduh negdje ispod blatobrana, kod tockova, pa izgleda da je dio toga zalutao prema volanu, sad me zanima zna li neko kako taj sistem rashladjivanja funkcionise i kako da izolujem vozacevo mjesto, da me ne grije, jer ja radim solidno i na 36.5 stepeni :)

Malo slabije pali, tj. trebam malo zadrzati vise kljuc kada je motor vec bio vozen, samo ujutro pali extra jer mu cok dize gas pa ga samo krenem i on upali...

Nisam gledao to za ulje, ali pogledacu... Majstor mi rece da bi se morali mjesati ulje i voda da je do dihtunga, gledao je to i rekao da nije...

Veceras sam vozio po otvorenom, nije bilo vruce i kazaljka od temperature mi je bila prikovana na 60 stepeni....

Sto se tice termostata, on je ok, na vrijeme pusti vodu i ventilator se sada pali kako treba, samo sto ne pokazuje dobro temperaturu i ponekad ventilator zakaze... Po malo tekucina opada u sistemu, i danas sam dosuo nesto malo (pola case za sok) vode u sistem jer je vec doslo do minimuma...

Ici cu na neki servis prekosutra, kod drugog majstora, koji za sebe kaze da mu dolaze svi kada vec obidju 4-5 radionica i niko ne nadje nista, valjda ce on znati u cemu je kvaka... A sutra idem u jos jednu radionicu, da vidim ima li mu tamo spasa.... Kad rijesim sve javicu sta je bilo, ali izgleda da je bas zapetljano...

P.S.

Spico bas si me zabrinuo sa ovom generalkom i to pred spavanje... :)
 
Član
Sorry drug,nije mi bila namjera.Samo ti zelim da konacno lociras kvar i napravis vozilicu.Ja sam samo prenio svoje neugodno iskustvo,ne mora tako biti kod tebe.
A sto se tice servisa,ja bih preporucio Auto-servis Kovacevic-Gradiska.Sto se tice motora ,stvarno su extra momci.I ne ostavljaju auto dok ne rijese kvar,sto je po meni jako bitno.A suradjuju sa jednom od najpoznatijih radionica za obradu dijelova motora,u Virovitici.Inace su specijalisti za Opel,al vidio sam bogami i dosta audija i mercedesa.I rade 100% original dijelovima.Otidji na dijagnostiku,to ti je 20 km.Sta te kosta?
 
Član
Spico007 je napisao(la):
Sorry drug,nije mi bila namjera.Samo ti zelim da konacno lociras kvar i napravis vozilicu.Ja sam samo prenio svoje neugodno iskustvo,ne mora tako biti kod tebe.
A sto se tice servisa,ja bih preporucio Auto-servis Kovacevic-Gradiska.Sto se tice motora ,stvarno su extra momci.I ne ostavljaju auto dok ne rijese kvar,sto je po meni jako bitno.A suradjuju sa jednom od najpoznatijih radionica za obradu dijelova motora,u Virovitici.Inace su specijalisti za Opel,al vidio sam bogami i dosta audija i mercedesa.I rade 100% original dijelovima.Otidji na dijagnostiku,to ti je 20 km.Sta te kosta?

Sad sve na autu radi osim sto ne pokazuje dobro temperaturu.... Hvala ti za pomoc puno.... Mozes li mi samo objasniti gdje je taj auto servis kovacevic, posto nisam cuo za njih...?
 
Član
Servis se nalazi u Gradiskoj,odmah pored Vikom radija.To je ona cesta iza Interexa.Inace pune i klime,lako ces naci.A ovako je najsigurnije.
Kontakt
065/530-316 Dejan Kovacevic,vlasnik
Ako budes isao,reci slobodno da te Spico poslao,vidjeces,momci su extra.
 
Član
Spico007 je napisao(la):
Servis se nalazi u Gradiskoj,odmah pored Vikom radija.To je ona cesta iza Interexa.Inace pune i klime,lako ces naci.A ovako je najsigurnije.
Kontakt
065/530-316 Dejan Kovacevic,vlasnik
Ako budes isao,reci slobodno da te Spico poslao,vidjeces,momci su extra.

Znam gdje je to odokativno.... Samo treba proci onaj ludi semafor tu, sto drzi po 3-4 minute....nikad pozelenjeti... Neki lik kaze: ja dosao i cekaj i cekaj i jedva se upali zeleno, da nije bilo auta iza mene ostao bih jos jedno crveno, da dokazem tom inzinjeru koji ga je napravio da imam strpljenja.... :lol: A znam i gdje je vikom... (kod nas glavna kletva dabogda ti cerka svirala u vikom orkestru...:D)

Hvala ti jos jednom, ako ne rijesim nista otici cu i tamo...
 
Član
Ne smijem jos sa sigurnoscu reci, ali za sada sve dobro radi, sto znaci da je problem rijesen... U pitanju je bilo to sto je hladnjak bio prljav... Otisla je precurka (ili gljiva) sto salje signal na sat kolika je temperatura.... I otisli su neki spojevi kablova, pa valjda zbog toga nije palio ventilator uvjek... Sada je to sve popravljeno i radi super... Nadam se da ce tako i ostati...

Hvala svima na pomoci...
 
Član
Provjeri cep od rashladne tekucine odvrni ga i p rotresi ako lupka dobar je ako ne onda ga zmjeni , meni je na golfu bio taj problem
 
Član
skopcaj ventilator hladjenja velikog hladnjaka direktno da uvijek hladi i vozaj se po gradu ako ti se opet bude pregrijavao onda ti je nesto drugo u pitanju.Vidi onda dihtung glave.
 
Član
kakav dihtung glave??? jel ti auto gubi rashladnu tekucinu? spoji auto na aparat vidi jel ti dobar geber temperature? (on ti pokazuje temperaturu na instument ploci) onda ako je dobar upali auto neka se zagrije i vidi jel crijevo sto ide od termostata prema kileru vruce ako je vruce znaci da ti termostat otvara, i nakraju pogledaj jel ti se pali ventilator kada temperatura mrvicu prijede 90 stupnjeva. ako je to sve u redu i auto ne gubi rashladnu tekucinu i ne napuhuje crijeva vode tj. nenabija kompresiju u rashladni sistem onda moze biti da ti nisu dobro ozracili sistem kada su mijenjali posudu i pumpu vode ako su je mijenjali sa zupcastim a trebali su.
 
Član
Hvala momci na iscrpnim odgovorima, ali taj problem je davno bio i rijesen je krajem 7. mjeseca... U gornjem postu sam napisao sta je bilo, znaci pecurka, neki kablovi koji nisu imali dobar spoj i malo prljav hladnjak.... Glavni zec je bio u pecurki, koja nije davala tacne informacije... Sve sto je Kec napisao su ljudi provjeravali, dok su dosli do centra kvara... Do danas vise nisam imao problema sa grijanjem i temperaturom, sve radi ok, a od tada ima preko dva mjeseca.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top