Pregrijavanje motora.... (kljucanje)

Pregrijavanje motora.... (kljucanje)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Imam mali problemcic, koji je postao veliki problem i ne vidim neko rijesenje, majstori nisu sigurni sta je kvar, mozda je ovo, mozda je ono, sta god da promjene opet isto...

Prije par dana mi prokuvao auto, samo se poceo pusiti, ja se oduzeo, mislio da je planuo...:lol: Uglavnom pukla je boca od permanta i permant je prskao po motoru, pa je to dovelo do dima..... Odem kod majstora, oni kazu dihtung glave...ali promjenicemo bocu i vidjeti... Stave novu bocu, ja se odem vozati, przio ga, po gradu tusio i nije kljucao... Kontam sve ok... Ali sinoc opet se vozao i osjetim da nesto smrdi, stanem, otvorim haubu i vidim on opet kljuca, ali sada nije nigdje izbio vec ce samo cuje kako kljuca... Ohladim motor i kuci... (propade jos jedan izlazak)...

Znaci problem je sledeci: Temperatura je normalna, auto pocne kljucati a temperatura pokazuje 90. Ne desava mi se to na otvorenom (ne silim ga bas, jer nemam potrebe) vec samo u gradu, kad se sporo vozi.... Par dana sve bude ok i onda prokuva... Jel ima ko slicnih iskustava? Jel moguce da je dihtung glave ili je nesto drugo riknulo?
Prije 4-5k kilometara je radjen kompletan servis, zupcasti i sve sto ide uz to... Nije mi jasno kako auto prokuva, a temperatura ostane na normali...
 
Član
kod njeg je drugi sistem, treba vidjeti, vjerovatno neki senzor da je otisao, pa ti ne ukljucuje ventilator....
 
Član
pa imal tu kakav termostat, koji pali hladnjak...mozda je on otiso, pa kako kaze Bocky ne pali hladnjak uopste...
 
Član
Pali li se ventilator? Posudi termometar pa pusti da auto digne na radnu temp pa odvrni cep s posude i provjeri temperaturu, da li je ista kao sto kazaljka pokazuje. Mozda nije dobro odzracen sistem, kljucat na 90 ne smije, pogotovo permant ili antifriz koji imaju drugaciju tacku kljucanja od vode.
 
Član
Ljudi su kontrolisali sve, sve je radilo dobro, ja se vozao i dosao opet kod njih i opet sve radi... Sad jedino je moguce da povremeno otkaze nesto, pa tada dodje do kljucanja.... Dva dana sam vozio auto sve bilo ok, i onda opet se pregrije.... Da termostat ne radi, onda nebi propustio vodu, pa bi mi valjda trebalo pokazati da je temperatura preko 100... Moracu ga odvesti u drugi servis, da vidim sta ce mi reci...


Ventilator radi i to su gledali.... A na kojoj temperaturi permant kljuca? Do skoro je bila voda i nije bilo problema....?
Ozracivali su sistem par puta, nije ni do toga...
 
Član
Kad sam tek poceo citat i ja sam pomislio na dihtung glave, mada su ti to vec spominjali, jesi gledao temp, bas 90 kad pocne da kljuca? Jel moguce da ne kljuca nego da nabija pritisak pa se cini da preljeva? Imal "majoneze" na cepu od vode (da ne mijesa s uljem)? Ako predje 90 kad pocne da kljuca, ako ti se desi opet zrakni da li radi ventilator, mozda povremeno zakaze termoprekidac
 
Član
To sa pritiskom je bilo prvi put... Kad su upalili auto i otvorili bocu, voda je izlazila kao iz fontane... malo stoji, pa malo opet pritisak je gura odozdo... Temperatura nikad nije presla 90 stepeni, ne mrda prema gore... A sto se tice ventilatora, to su oni gledali i radio je, kad pocne da smrdi i da se pusi, meni prvo padne na pamet da ugasim auto, a poslije toga se samo cuje sklobutanje ispod haube, i to je sinoc potrajalo 20-ak minuta... Za pola sata sam otvorio bocu i nije bilo pare i kljucanja, ali je falila litra permanta....
Temperatura 90 se brzo postigne i onda ne mrda, ja se vozam po gradu i onda dodje do kljucanja, ali nema mrdanja temperature.
Nije bilo nista na cepu... Samo kaplice vode na unutrasnjosti boce, valjda je to kako se para hladila i pretvarala u vodu, pa ostaju kapljice..
 
Član
evo sjetio sam se necega, nedavno mi je stari radio jednog golfa 5 koji je imo udes i sjebo sva 3 hladnjaka (klima, intercooler i voda).... kad se sve uradilo na satu mu je pokazivalo temp 90 i nije prelazila a u posudi mu je kljucala voda.... njemu je bila greska na elektronici i nije mu dopustala da voda ide do hladnjaka i da se ventilator pali, znaci dohvatis crijevo koje vodi vodu do hladnjaka ono normalno (nije vruce).... nebitno sad da ne duzim, stvar se rijesila kopcanjem na komp. i ponistavanjem nekih gresaka..... ;)
 
Član
Tekucina se polako smanjuje, malo je pala od sinoc, a presao sam samo 10 km, dok sam dosao kuci... Nema je previse.... Vidjecu sa ovim iz servisa da ga skopca na komp, da vidimo ima li gresaka.... Mada su oni gledali i crijeva, da li su vruca i sve je bilo ok...
 
Član
Ma kakva elektronika... Dosao tetak, uzeo cekic i kaze sta ne radi... Upalim ja auto, turiram malo... Temperatura 60 a termostat pustio vodu... Onda se temperatura dize na 90 ali ne pali se ventilator... I onda prokljuca... Tetak pregleda osigurace (sve oznake na njemackom) pa je isao redom i ne radi jedan... Zamjeni ga i upali auto, za par minuta se ukljuci ventilator...

E sada poenta je u tome da taj osigurac vjerovatno nije od ventilatora, jer sam se ja vozio par dana, auto nije kljucao a u servisu mi nisu spominjali promjenu osiguraca.... Mislim da nesto drugo zeza oko paljenja ventilatora, mozda ima negdje nekakav spoj, nekad ne ukljuci i auto prokuva... A plus to nesto zeza i sa ocitavanjem temperature, jer valjda termostat pusta na 92 stepena, a kad je pustio, na satu je bilo 60 stepeni.... To dvoje se iskombinovalo i zadalo mi glavobolju.. Sad radi, ali pitanje do kada... Moram nekome odvesti auto, da mi pregleda sve u vezi ventilatora...

Hvala svima za pomoc... Nadam se da ce ovo da se rijesi pa da konacno nabacim feluge...
 
Član
provjeri ti taj termoprekidac, ja sam imao slucaj sa tim t.prekidacom nedavno jednosatvno digao temparaturu i nije htjeo da e ugasi,dok nisam rucno skinuo stopice pa ih opet vratio, i sad opet radi, al kupio sam rezervu i nosim je u autu znam da ce zatrebat samo je pitanje vremena, pokusaj posuditi od nekog t.prekidac pa to testiraj , a ako ti voda-permant negdje nestaje , kupi onaj prah /kosat 2-3 km na benziskim / za zacepljanje rupica u hladnjaku, takodje sam imao slucaj sa tm-auto je gutalo permant na 100 km pola litra proguta a nigdje se ne vidi da curi. p.s. nisam bash u toku-jel ti termostat otvara na vrijeme????? na kolko stepeni??zna se to pobrkat pa da en otvara na vrijeme-na temperaturu koju treba , skini termostat i u loncic na sporet termometar i mjeri :) svasta ja nesh napisha,sroyy ako sam osho u off :) pozz
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top