Pravilno prikopcavanje i rastavljanje pojacala od HU

Pravilno prikopcavanje i rastavljanje pojacala od HU

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

IGY

Član
Radio i pojacalo su medjusobno vezani cinch kablovima kojima se prenosi signal.

Stavimo se sada u situaciju kada je sve spojeno u autu i sve radi kako treba. U trenutku kada pojacalo iz nekih fizickih razloga izgubi kontakt sa masom, koju u pravilu treba prvu stavljati, odnosno zadnju odspojiti sa pojacala, inverter ce povuci struju kroz cinceve, preko radia i tuda ce doci na masu (minus pol).
Posto cinch kablovi nisu dizajnirani da provode struju, u tolikom razmjeru (jer bi se zapalili) a isto vrijedi i za radio, proizvodjaci se zasticuju od tezih ostecenja svoje opreme upravo stavljanjem tih SMD osiguraca, ili na drugi nacin oslabljenim djelom strujnoga kruga.

Dakle, kada skidas pojacalo, obavezno UGASI svu opremu. Odspoji prvo cinch kabel, zatim zvucnike, remote i plus pol napajanja. Obrnutim redosljedom za montiranje.
 
Član
a koje je to pravilo, da prvo plus otpajas...jer cijelo auto je masa (minus) i uvijek kad sta bilo otpajas prvo ide masa, pa onda plus...jer bi u suprotnom plus zica ili kontakt mogao dodarnuti neki dio auta i napravit kurzschlus (kratak spoj : ))...
mozda te nisam razumio dobro, al tako se i akumulator otpaja i sve ostalo...
poz...
 
Član
ali eto i ja navedo razlog...ako otpajas prvo plus, moze doci do kratkog spoja pri dodiru plusa sa karoserijom...
 
Član
hebiga ako si toliko smotan skini klemu i ostavi auto dva do tri minuta bez napajanja i nista ti se nece desiti:)

A cisto sumnjam da se moze vratiti napon sa pojacala kroz cinceve do cd uredjaja...al et...

Nikad mi se nije desilo da mi ode uredjaj jedino ako ga krivo spojis moze pregoriti a ovako jesam li skino cinc il ovu zicu, nikakve razlike.

Koristio sam razne uredjaje no name marki do sonya pioneera i slicnih brand name marki...
 
Član
Faya_M5 je napisao(la):
ali eto i ja navedo razlog...ako otpajas prvo plus, moze doci do kratkog spoja pri dodiru plusa sa karoserijom...


kako kad je vec otpojen sa izvora tj. sa akumulatora, kakve veze ima ako si otpojio plus sa akumulatora i ako dotakne masu.
Nece struja ostat u zicama nije voda:lol:
 
Član
Faya_M5 je napisao(la):
ali eto i ja navedo razlog...ako otpajas prvo plus, moze doci do kratkog spoja pri dodiru plusa sa karoserijom...

Nisi ti druze na istoj talasnoj duzini ...:icon_question:

Covjek objasnjava otpajanje kablova sa pojacala, ne sa akumulatora.
Sa akumulatora se prvo skida masa, pa plus (trebalo bi da je tako...)

A sa pojacala moras prvo skinuti plus (tj. to je pravilo, ne mora znaciti da ce crci nesto ako radis pogresno, ali postoji mogucnost)

A ako otpojis masu sa pojacala, pa tek onda plus, jel to znaci da ne moze doci do kratkog spoja plusa sa karoserijom (pod uslovom da je akku spojen)??? :icon_rolleyes:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top