Požar na vozilu - Na putu Tuzla - Bijeljina danas oko 14:30 sati

Požar na vozilu - Na putu Tuzla - Bijeljina danas oko 14:30 sati

Administrator
Iako požari na vozilima u pokretu nisu rijetki ne dešava se često da dobijemo slike takvog događaja. Danas se na putu Tuzla - Bijeljina dogodio takav požar u blizini Seljublja, a čitalac Dražen A. nam je poslao nekoliko fotografija.


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
Muka koja je snašla ovog vozača ipak bi trebala da bude iskustvo za druge vozače koje ne bi željeli da im se desi. Ogromna većina požara na vozilima u pokretu dešava se zbog kvara na električnim instalacijama. Iako je riječ o niskom naponu kratki spojevi su prilično snažni i ako osigurač ne reaguje trenutno, zbog blizine zapaljivih materija, kojih u vozilima ne nedostaje, požar je neminovan.

U prvim trenucima aparat za gašenje požara može da spriječi požar ali kad vatra uhvati maha kao na slikama, potrebna su 3-4 (i više) aparata da bi se takav požar ugasio. Veliki problem predstavlja gorivo koje dodatno "hrani" požar. Problem je posebno izražen kod vozila sa direktnim ubrizgavanjem kod kojih je pumpa za gorivo električna i pokreće se davanjem kontakta ključem i isto tako gasi. U panici većina vozača zaboravlja da ukoliko se motor ugasi, a kontakt ne isključi, pumpa nastavlja sa radom i baca gorivo u požar.

Kada primjeti dim većina vozača podiže haubu motora a da nije spremna za ono što će se desiti. Naime, u trenutku podizanja haube vatra dobija nove količine zraka i razbuktava se. Haubu ne treba podizati dok se nije spremno za gašenje vatre. U nedostatku aparata, u početnoj fazi, može se žrtvovati deka, kaput ili sako koje treba pripremiti i odmah nakon dizanja haube baciti na vatru uz nadu da bi je mogli ugušiti zbog trenutnog prekida dotoka kisika.

Posebno su neugodni požari koji počinju u nedostupnim dijelovima vozila, ispod komandne table, u kanalima kojima prolaze snopovi provodnika i slično. Kod takvih požara bez aparata za gašenje teško se može išta učiniti.

c/p tuzlarije.net
 
Član
jbte ovaj je lik danas mene pretekao negdje oko priboja:icon_confused:
auspuh mu je maltene otpao...zvucao kao fap:icon_question:
 
Član
bas maloprije gledam, dal na tuzlarijama dal na tip (never mind) i prvo sto pade na pamet nenad, mala neka slika, punto neke tako tamnije boje ..

zao mi cojka, al bas me zanima sta je uzrok :icon_confused:
 
Administrator
i meni je poznat punto, ali ne mogu nikako da skontam odakle...
fkt je zalosno i nedaj Boze nikom...
 
ovaj bude parkiran u slavinovicima kod benzinske pumpe,vazda sam ga i ja vidjeo,mislim da je taj jer nema ih puno sa ovim pragovima od GT-a
 
Član
Lep punto, lepo gori. Salim se, zao mi coveka, pokriva li to osnovno osiguranje? Kako se zapali nije mi jasno...
 
Administrator
ja mislim da on nece ovdje dobiti nista, jedino ako nema kasko, sto sigurno nema...
osnovno osiguranje pokriva samo prilikom udesa ako se ne varam...
 
Član
GOLF TZ je napisao(la):
zasto on pokusava sa "kanticom" vode da ugasi pozar....
Pa i ti bi golf pokusao ugasiti kad bi vidjeo da gori nebi stojao zapisao bi ga da ga ugasis:D
ovo je gore nego kad ti ga ukradu gledas kako gori a nemozes ga ugasiti tj sprijeciti
u mene se u rodjaka G3-ka zapalijo ali je uspijo ugasiti odma ga je prodao da se nezapali opet :cool:
 
Top