Potrosnja!?!?!?!?!?!

Potrosnja!?!?!?!?!?!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Pozdrav
Rijec je o fiat uno 1.0 1992.
potrosnja mu je oko 10-15 litara, da mi je neko govorio, reko bi mu da laze
zanima me je li netko od vas imao slican problem, i kako bi to moglo se rjesiti
hvala unaprijed
 
Član
ma buraz vozi to nekome nek ti rijesi,nije to lada niva,hehe,,salim se,nego de mi reci jel ti pusi,osjetil se benzin dok radi auto
 
Član
ma to mi nije jasno, auto normalno radi, ne osjeti se benzin, normalno dimi, normalno ide za jednog 1.0, al potrosi benzina.........
 
Član
bas cudno,ne znam sta bi moglo da bude,inace kad se poremeti potrosnja osjeti se,ili auto skace,ili smrdi benzin,pusi i tako da ne nabrajam sad,a to kod tebe mi nije jasno nikako,,jesil dirao sta na motoru
 
Član
Ja imam slican problem sa golfom Mk2 1.6 e2e karburatorom.


Na otvorenom mi je potrosnja manja nego na novom dizelu: 5 - 5.5 litara,
ali po gradu zimi trosi do 20 litara.
Nije mi jasno da je tolika razlika u otvorenoj i gradskoj voznji.
Cini mi se da je problem u automatskom saugu/coku koji stoji dugo otvoren, jer motoru treba oko 15-20 minuta da se ugrije, pa onda cijela voznja fakticki bude sa ful otvorenim saugom.

Mislio sam da je problem u pecurki termostata koja zatvara protok vode kroz sistem dok se motor ne ugrije i stavio novu (na staroj se zaglavljivala opruga), ali se gradska potrosnja nije nimalo popravila. Trudim se da vozim na malom broju obrtaja, cesto mijenjam brzine, ali nista ne pomaze, gradska voznja me ubi po novcaniku.


Ima li iko kakvu ideju sta bi moglo da izaziva toliku potrosnju i zasto motoru treba toliko dugo da dostigne radnu temperaturu?
 
Član
nije nista dirano, ljetos trosio oko 7 litara, samo gradske, a sad otvorene srkne oko 15
sljedeci tjedan vozim ga na sve moguce provjere, ne isplati se nikako jarane to vozat
 
Član
I moj twingo pojede benzin po gradu, nenormalna potrošnja... Uzme preko 8l...

Na otvorenom potrošnja je sasvim ok!!! Ja mislim da je do elektronike, šešto se pohebalo il možda treba malo karburator naštimat...
 
Početnik
da ti mozda ne valja lamda sonda...a najbezbolnije je otic na dijagnostiku ,nego ovako da ti nagadjamo..
 
Član
A sta moze biti uzrocnik da motor dugo ostaje hladan osim termostata
(da kazaljka temperature dodje do pola treba po sata)?

Imaju li i benzinci grijace motora ili je to samo kod dizela?
 
Član
Mk2 1.6gl je napisao(la):
A sta moze biti uzrocnik da motor dugo ostaje hladan osim termostata
(da kazaljka temperature dodje do pola treba po sata)?

Imaju li i benzinci grijace motora ili je to samo kod dizela?

imaju grijace, al na zadnjoj sajbi hehehe, salim se malo....nemaju nikakvih grijaca samo svjecice....
 
Član
Pa sta onda uzrokuje da motoru treba pola sata da se ugrije?

Koliko sam skontao dosta ljudi na forumu ima slican problem.

Upravo nadjoh na nekom americkom sajtu da u drzavama gdje zimi temperatura ide u jaci minus (a ni kod nas nije mane) da ljudi dodaju poseban grijac u vodeni rashladni sistem, umjesto mjeraca nivoa ulja itd.,postoji par sistema:

http://autorepair.about.com/library/faqs/bl119e.htm


sto mi djeluje kao jako dobra ideja, jer je cinjenica da se radni vijek motora najvise skracuje u tzv. "hladnoj voznji" odnosno dok motor ne dostigne radnu temperaturu.

Da li ste culi da je neko ove dodatne grijace ugradjivao kod nas?
 
I kod mene je na golfu Mk1 problem s automatskim saugom, predugo zimi ostaje otvoren, a kad pocne voda cirkulisati naidje toplija pa se dotok goriva toliko smanji da se auto ugasi totalno i ne moze raditi bez gasa. Jedina varaijanta bi bila nekako postepenije zagrijavanje onog djela na karburatoru kroz koji protice voda.
 
Član
Da, sad se sjetih:

kolega na Golfu Mk1 1.3 benzin plakao jer nije mogao nasuti,
kad mu je pukao film ugradio je manuelni saug umjesto elektronskog
i sada kaze da je progledao po pitanju potrosnje goriva.


Evo nadjoh jos o grijacima motora prije startanja :

http://www.wolverineheater.com/
 
Član
Imao sam ja 1.5 i.e. pioluajnspric, trosio masno, ali na kraju se ispostavilo da su mu tockovi kocili dok ide ali i inace se malo rastimovao karburator pa je trosio opet 12L.Tebi je macko samo do karburacije, a kad bi napravio onda bi tek vidio kako ide i koliko malo trosi.Mozda ti konstantno radi pod automackim saugom, ko mu ga zna.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top