Potrosnja Lancia y

Potrosnja Lancia y

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Pozz. Imam jedno pitanje vezano za portosnju. Imam Lancia y 2000 god. 1.2, 44kw, kupio sam je prije dvije godine tek uvezenu i trosila je gradske oko 7l, ima dvije sedmice kako je joj se povecala potrosnja na 10l :icon_sad:, pa vas molim za savjet sta bi to moglo bit... Nekako mi puno trosi za tako mali motor... :icon_rolleyes::icon_rolleyes:
 
Član
mirzy je napisao(la):
Pozz. Imam jedno pitanje vezano za portosnju. Imam Lancia y 2000 god. 1.2, 44kw, kupio sam je prije dvije godine tek uvezenu i trosila je gradske oko 7l, ima dvije sedmice kako je joj se povecala potrosnja na 10l :icon_sad:, pa vas molim za savjet sta bi to moglo bit... Nekako mi puno trosi za tako mali motor... :icon_rolleyes::icon_rolleyes:

lambda sonda
 
Član
ZELA GTI je napisao(la):
mirzy je napisao(la):
Pozz. Imam jedno pitanje vezano za portosnju. Imam Lancia y 2000 god. 1.2, 44kw, kupio sam je prije dvije godine tek uvezenu i trosila je gradske oko 7l, ima dvije sedmice kako je joj se povecala potrosnja na 10l :icon_sad:, pa vas molim za savjet sta bi to moglo bit... Nekako mi puno trosi za tako mali motor... :icon_rolleyes::icon_rolleyes:

lambda sonda

I sta lambda sonda promjenit je ili?
 
Član
mirzy je napisao(la):
ZELA GTI je napisao(la):
mirzy je napisao(la):
Pozz. Imam jedno pitanje vezano za portosnju. Imam Lancia y 2000 god. 1.2, 44kw, kupio sam je prije dvije godine tek uvezenu i trosila je gradske oko 7l, ima dvije sedmice kako je joj se povecala potrosnja na 10l :icon_sad:, pa vas molim za savjet sta bi to moglo bit... Nekako mi puno trosi za tako mali motor... :icon_rolleyes::icon_rolleyes:

lambda sonda

I sta lambda sonda promjenit je ili?

Ona ti regulira potrošnju.Može bit da je auto samo potrebno štelovati,skokni kod dobrog električara sa aparatom nek ti vidi smjesu i koliko ubacuje goriva.evo i ja se handrim ovih dana sa istim problemom.Majstor mi je nabavio polovnu,pa ću je postaviti na auto,vidit ima li ikakve promjene u potrošnji.Javim šta je bilo:icon_smile:A lambda sonda ti je dobro skupa za kupovat je novu,probaj ovako odradit kao i ja;)
 
Član
nije iskljuceno da je lambda ;) ali kontam nesto o uslovima voznje hladno je - i na kratkim relacijama motor radi pod saugom voznja od vrata do vrata pa bi potrosnja u tom slucaju bila ok kakve su ti svjecice kakav ti je filter zraka ima puno stvari koje mogu uticati na potrosnju Palil ti se lampica :icon_question:
 
Član
ZELA GTI je napisao(la):
mirzy je napisao(la):
ZELA GTI je napisao(la):
mirzy je napisao(la):
Pozz. Imam jedno pitanje vezano za portosnju. Imam Lancia y 2000 god. 1.2, 44kw, kupio sam je prije dvije godine tek uvezenu i trosila je gradske oko 7l, ima dvije sedmice kako je joj se povecala potrosnja na 10l :icon_sad:, pa vas molim za savjet sta bi to moglo bit... Nekako mi puno trosi za tako mali motor... :icon_rolleyes::icon_rolleyes:

lambda sonda

I sta lambda sonda promjenit je ili?

Ona ti regulira potrošnju.Može bit da je auto samo potrebno štelovati,skokni kod dobrog električara sa aparatom nek ti vidi smjesu i koliko ubacuje goriva.evo i ja se handrim ovih dana sa istim problemom.Majstor mi je nabavio polovnu,pa ću je postaviti na auto,vidit ima li ikakve promjene u potrošnji.Javim šta je bilo:icon_smile:A lambda sonda ti je dobro skupa za kupovat je novu,probaj ovako odradit kao i ja;)

Hvala care bas cu otic kod majstora pa da vidi sta je a sretno i tebi sa tom lambdom i javi sta je bilo pozzzz:smajli40:

niksa je napisao(la):
nije iskljuceno da je lambda ;) ali kontam nesto o uslovima voznje hladno je - i na kratkim relacijama motor radi pod saugom voznja od vrata do vrata pa bi potrosnja u tom slucaju bila ok kakve su ti svjecice kakav ti je filter zraka ima puno stvari koje mogu uticati na potrosnju Palil ti se lampica :icon_question:

Pa svaki dan idem sa posla na poso neki 7km u jednom smjeru a svjecice nisu dirane odkad je kupljeno a filter cu suta zamjenit a kakva lampica se pali?:icon_rolleyes:
 
Član
trebalo bi da imas "lampicu" na instr tabli koja bi ti ukazivala na gresku rada l sonde
cisto sumnjam da je do nje;) Govorim ti iz iskustva vozim na poslu h getz stalno pali gasi kratke relacije za 50 km jedva 320km predjem dok sa svojim cliom 360 minimalno Ne moze se motor ugrijati nakon 7 km tako da je tih desetak litara prihvatljivo Koliko je auto preslo:icon_question:
 
Član
niksa je napisao(la):
trebalo bi da imas "lampicu" na instr tabli koja bi ti ukazivala na gresku rada l sonde
cisto sumnjam da je do nje;) Govorim ti iz iskustva vozim na poslu h getz stalno pali gasi kratke relacije za 50 km jedva 320km predjem dok sa svojim cliom 360 minimalno Ne moze se motor ugrijati nakon 7 km tako da je tih desetak litara prihvatljivo Koliko je auto preslo:icon_question:

1.2 44kw i 10 litara potrošnje nemože bit prihvatljivo:icon_eek:.Čovjek vozi auto već dvije godine,koliko znam bila je zima i prošle godine:lol:
 
Član
kod mene je isti taj motor i nikad gradske ne predje 8l. provjeri ti lambda sondu. nova ti kosta oko 100KM u ovlastenom a polovne mozes naci na otpadu za nekih 20-ak maraka. pasu ti od punta mk1 1.2 8v, 1.1 8v.
 
Na diagnostiku, ali najvjerovatnije Lambda... Ona kad daje pogrešne signale, onda potrošnja ide u vražiju mater, s tim da ti 10 l u zimskim uslovima i nije previše, sa neispravnom Lambdom zna to ići i znatno više... Ali svakako je ispitaj negdje.

Kod mene je auto još i trzalo u vožnji, davanje - puštanje gasa, Lambda bila neispravna i auto trošilo nenormalno mnogo. Ako ti se pali lampica Engine Check ili lampica sa Lambda simbolom (ne znam kakve sve indikatore imaš na Y-u), dok radi motor, najvjerovatnije/sigurno da je sonda u pitanju...
 
Član
ZELA GTI je napisao(la):
niksa je napisao(la):
trebalo bi da imas "lampicu" na instr tabli koja bi ti ukazivala na gresku rada l sonde
cisto sumnjam da je do nje;) Govorim ti iz iskustva vozim na poslu h getz stalno pali gasi kratke relacije za 50 km jedva 320km predjem dok sa svojim cliom 360 minimalno Ne moze se motor ugrijati nakon 7 km tako da je tih desetak litara prihvatljivo Koliko je auto preslo:icon_question:

1.2 44kw i 10 litara potrošnje nemože bit prihvatljivo:icon_eek:.Čovjek vozi auto već dvije godine,koliko znam bila je zima i prošle godine:lol:

bila zima i prosle godine cuj to :icon_question: bas si me obradovao informacijom ide plus za info
 
Član
Ej hvala prijatelji moracu provjerit tu sondu, a sto se tice potrosnje trosila bi i jos vise da vozim agresivnije, samo lagano i opet trosi, a imao sam merca 190 2.0 benzin 90kw i trosio je 11,12l a znao je i 15l i zavio me je u crno, ma nista provjerit cu tu sondu pa cemo vidjet, a na tabli imaju samo 4 indikatora i nema tog za tu sondu al nema veze oticu i provjerit hvala vam mnogo o savjetima pozzzzz:smajli10:
 
Lampica bi ti trebala izgledati ovako kao u prilogu, to je indikator autodijagnostike motora... Sretno sa provjerama... Nadam se da nije ništa skupo...
 
Član
Capofamiglia je napisao(la):
Lampica bi ti trebala izgledati ovako kao u prilogu, to je indikator autodijagnostike motora... Sretno sa provjerama... Nadam se da nije ništa skupo...

Nemam te lampice, a sa provjerama cu malo pricekat sada moram zamjenit lafete sa kuglama i krajnice i aksijalni lezaj pa tako hvala na svemu i pozzzz:icon_smile::icon_smile:
 
Član
mirzy je napisao(la):
Capofamiglia je napisao(la):
Lampica bi ti trebala izgledati ovako kao u prilogu, to je indikator autodijagnostike motora... Sretno sa provjerama... Nadam se da nije ništa skupo...

Nemam te lampice, a sa provjerama cu malo pricekat sada moram zamjenit lafete sa kuglama i krajnice i aksijalni lezaj pa tako hvala na svemu i pozzzz:icon_smile::icon_smile:

odes u fiat na dijagnostiku kosta tacno 29 KM i ne razbijas glavu :smajli10:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top