potrošnja goriva sa većim gumama

potrošnja goriva sa većim gumama

Pitanje za vozače golfa-2
Vozio sam na alu-felgama 13-kama (175/70) i potrošnja je bila oko 5,5 l dizela a sad sam stavio alu felge 14 sa gumama 185/60 i potrošnja je otišla na 6.5-7l.Dal je to ok da toliko više sad troši sa tim gumama.pozdrav za sve forumaše :cool:
 
Član
nema sanasa tolika razlika na 1cm...
ja sam na 195 i 205 vozio dizela pa je trosio cca 7,5...
 

MTR

Član
kod mene je bila Vectra B 1,8 i bile na njoj gume 205/55R16 , prodam je i nedavno mi momak svracao kaze stavio 195/55R15 i spustio potrosnju u gradu za 2 litre a na otvorenom mu trosi 5,5-6 litara , kod mene joj nije moglo bit 9
 
Član
Zanimljivo, meni je duplo vise trosilo auto na zimskim 15 nego na ljetnim 17" :D vjerovatno sto ih je palio u mjestu k'o sibicu :D
 

MTR

Član
veci otpori andele , sto uza to bolja , manji otpor kotrljanju a samim tim i manja potrosnja goriva , najbolje bi bilo kad bi se covjek mogao suzdrzat i ostat na fabrickim , al ne da vrag mira .
npr , za Vectru B uopste nema fabricke gume u 16" samo 15 ( za ove 1,6 1,8 )
 
Evo jedna slična usporedba kod mene, ja imam Astru 1.9 cdti i gume 205/55 16 a prijatelj mi ima istu ali sa 225/45 17, vozimo skoro iste relacije i na otvorenoj cesti i u gradu, a potrošnja kod njega je oko 1 l veća, u prosjeku
Znam da to nema veze sa pitanjem za Golfa ali trebala bi biti slična razlika u potrošnji :icon_question:
 
Član
MTR baksuze, koja je fabricka dimenzija te vectre? Jer razlika u tim vasim dimenzijama je cak 6 posto, tj kod tebe su toliko vece, znaci ako je ta 195/55/15 fabricka dimenzija ti si sa svojom dimenzijom prelazio 106 kilometara kad je na satu bilo 100 predjenih kilometara :) 6 posto greske u racunanju potrosnje, znaci umjesto 10l trosio si 9.4 samo nisi znao :D
 

MTR

Član
trizex je napisao(la):
MTR baksuze, koja je fabricka dimenzija te vectre? Jer razlika u tim vasim dimenzijama je cak 6 posto, tj kod tebe su toliko vece, znaci ako je ta 195/55/15 fabricka dimenzija ti si sa svojom dimenzijom prelazio 106 kilometara kad je na satu bilo 100 predjenih kilometara :) 6 posto greske u racunanju potrosnje, znaci umjesto 10l trosio si 9.4 samo nisi znao :D

ja mislim da je fabricka 185R14
 
Član
Razlika može biti do pola litra, max litar.

Poređenje potrošnje je uvijek na klimavima nogama. Ne vozimo svi isto, ne sipamo isto gorivo, nisu nam auta uvijek u ispravnom stanju...
 
I ja sam se začudio da toliko više troši,čitao sam po forumima kažu da se povećanje potrošnje ne primjeti ali ovo se baš primjeti očigledno jbg :icon_evil::icon_evil:
 
Član
Dobro Zela kaze, nemoguce je uporediti dva vozacka stila, da isti covjek voza mjesec dana isto auto na jednim, pa onda na drugim felgama/gumama pa ajd, a ovako......
 
Član
pa je to tacno variranje moze biti ko sale 1,2-l ako vozi neko s tezom nogom i neko laganin na optimalnim obrtajima....
ma MTR ja skoro stavljam 16ke po tome mogu ocekivati potrosnju od min 12 l :)
vise je do vozaca mislim ...ja nisam osjetio bitnu razliku na golfu na 165/13 i 195/15...
jbga sigurno sam bezosjecajan....
 
Član
kako zela i trizex rekose potrosnja se povecava a izracunati ces je tesko pogotovo ako u obzir uzimas samo velicinu guma. Ima tu jos mali milion faktora koje treba uvrstiti u formulu
 
Evo mog' slucaja na proslom autu, imao original 185/60 R14, i presao na 195/50 R15, i potrosnja se povecala za pola litre.. Isto mislim da igraju i ulogu same gume, ako su lose gume, jos pogovoro zimske, a voze se po ljeti, normala da ce biti razlike!
 
Top