Postavljanje dodatne baterije na elektricni romobil

Postavljanje dodatne baterije na elektricni romobil

Član
Pozdrav,

u pitanju je Xiaomi m365. Zanima me da li iko ima iskustva sa ovim, odnosno iskustva sa lion pack baterijama, BMS, can bus komunikacijom na elekricnim: romobilima, biciklima, motorima, princip je slican.

Planiram da postavim dodatnu bateriju kako bih povecao domet, ne snagu nego samo range. Citao sam dosta na netu i vecina njih je uradila patch firmware-a i dodali bateriju. Niko nije pokazao kako se puni, odnosno koje su posljedice dodavanja iste. Citajuci sam vidio da njegova fabricka baterija ima BMS, koji nije klasican kao sto imaju ostale lithiumske baterije gradjene iz celija. Na sebi ima ulazni port gdje se puni baterija, izlazni port za motor, ocitanje stanja celija, senzor temperature i nekakav modul za can bus komunikaciju sa centralnim controlerom oko stanja baterije.
Neki jednostavno dodaju paralelno bateriju iza BMS-a, neki stave T komad i skopcaju poslije BMS-a i ugase charging mode. Dodavanje baterije iza BMS-a remeti rad istog i vise nema pravo stanje baterije, sto je lose obzirom da su lako zapaljive, brzo se ostete. Drugi pristup po meni ima problem izjednacavanja napona, nije problem incijalno kopcanje, baterije ce se napuniti do kraja izjednaciti napon i spojiti, ali sta je sa ponovnim punjenjem. Nije bas praktivno svaki put odspajati baterije puniti, pa ponovo spajati.

Regerativno kocenje bih iskljucio, da jos vise ne komplikujem stvar.

Da li postoji neki smart load strujni balancer koji bi imao 2 ulaza i 1 Izlaz za praznjenje i 1 ulaz i 2 islaza za punjenje baterija. Tako da 7,8 AH i 13AH baterije spojene paralelno, imaju srazmjernu potrosnju u odnosu na kapacitet. Te prilikom punjenja da ima jedan ulaz koji ce polako puniti obje baterije, a stanje celija bi bili zaduzeni njihovi interni BMS-ovi. Odnosno najveci izazov je da ne vodim racuna da li je neka baterija puna ili prazna, jednostavno mogu uraditi hot swap i zamijeniti neku od baterija. A da pri tome ne diram firmware, odnosno da orginalni BMS koji vrsi komunikaciju sa centralnim kontrolerom nema pojma, jednostavno ima ocitanja baterije, to sto sada upola manje trosi struje za pokretanje nije ga ni briga.

Izvinjavam se ako sam fulio grupu, ali nisam uspio naci nista slicno.

Svaki prijedlog, rasprava, iskustvo je dobro doslo.
 
Top