Port tuning pomoc...

Port tuning pomoc...

Član
Pozdrav svima. Posto evo vec par dana pravim neke seme i skice kutije koju planiram da pravim nekada, malo imam problema oko specifikacija za woofer. Svi podatci su iz pdf manuala za woofer.

http://imageshack.us/a/img703/5149/q7qr.png

Pa evo da krenem redom pitanja :D
1. Na ovim shemama da li je uradjen tuning na 32.6 Hz(Fs) ili je to samo wooferova frekvencija?

2. Kada se u min,rec,max navodi litraza kutije, da li se misli na litrazu bez volumena woofera i porta? Tj. da li treba od interne zapremine same kutije oduzeti zapreminu woofera i porta da se dobije tacna racunica kao na shemi?

3. Da li kutija isto zvuci ako imam 2x porta iste duzine ali precnika neke dimenzije da oba imaju isti volumen kao jedan veliki od 78mm? Pitam jer planiram koristiti trokutaste portove na mojoj kutiji.

4. Sta bi se desilo ako bi isao ispod min. zapremine u bass reflex kutiji? Da li bi mogao duzim portom da izjednacim sve ili se stvara problem?

5. Koja bi bila optimalna frekvencija za port tuning bass refleks kutije od 36l i ovaj woofer? Znaci kutija ne bi bila pravljena za takmicenja ali bi bilo pozeljno da se izvuce max jacine jer ce imati 4 pregrade koje ce oduzimati dosta prostora pa ostaje malo za woofera :S

Hvala svima unaprijed :)
 
Član
ovi podaci služe za programe tipa win isd, skini ga, unesi, malo pogledaj na YT kako se koristi... Iako se ne možeš oslonit samo na program, treba malo i ručno računat.... Sve je to jako komplikovano, i malo ko to zna radit. Zato bih ja išo na već ispitanu kutiju i ne bih pravio kutije koje si ti mislio, nego slot port, jedino ako nemaš pravi aero port? tuning je frekvencija na kojoj ćeš imat najbolju kontrolu nad wooferom, ako slušaš rap najbolje bi bilo nekih 35hz, ja slušam na 33Hz, a taj Fs je 29.9 i znači da li će ti woofer moć odsvirat tu frekvenciju... Ako je tuning pogrešan, a meni se to desilo, puštali smo low stvari, nekih 35hz, a tuning je tad bio 41, naravno dali smo mu malo više snage, nekih 700rms, woofer je 250, i naravno, nismo imali kontrolu nad wooferom i "iskočio" je, nije se grijo niti išta, ali tuning kutije je bio previsok, da je bio oko 35 ne bi ništa bilo... Uzmi neki nacrt woofer približnih specifikacija i napravi, ima dosta kutija za 307icu, tu je to, nećeš osjetit razliku, slobodno neka je veća kutija i slot port i nećeš pogriješit. Kod mene je jako fino sviro sub od 250rms u kutiji od 75 litara na 41Hz, sada je unutra trpi puta snažniji sub, samo je tuning niži, 33Hz i opet jako dobro svira.
 
Član
Hvala ovdje ima kamara korisnih stvari koje cu da obradim pa da skontam sta dalje, a malo mi je problem velicina kutije jer kako god sracunam mogao bi izganjati sealed kutiju i litrazu spram ovih podataka, ali kod bass refleksa dolazim u minimalu sa litrazom kada sve preracunam jer hocu da bude sto manja i kompaktnija a da spram toga je tuning porta max sto se moze izvuci, jer lakse mi je napraviti posebno kutiju za suba ako hocu low nego ovu sto sada pravim. Mnogo pregrada i sta sve ide u nju, pa mi oduzima prostor i na kraju litraza opada a neke dimenzije kutije su oko 40x40x45cm(vanjske), ali kada ugradim unutra pregrade ispane me oko35l samo za woofer pa sada se moram igrati jos sa dimenzijama i skicama. Hvala u svakom slucaju ;)
 
Član
35l ti je premalo za bass reflex kutiju radije onda idi na kompresionu, pioneer 306-307 inače najbolje sviraju na nekih 47l ako je bass reflex kutija, port prečnika 10 cm dužina od 25-30 cm zavisno koji tip muzike najčešće slušaš, ispod 40l nemoj ići ako ćeš bass reflex kutiju
 
Član
Meni je najveci problem sto ne mogu uporedim kako ce zvucati kompresiona spram moguce min bass reflex sto mogu izvesti. Sto se tuninga tice ja sam zadovoljan skoro bilo kojim samo da woofer radi max sto je moguce na toj litrazi. Napravit cu danas 3D kutiju pa cete vidjeti sta sam i kako planirao i sto mi je problem litraza zbog pregrada. Hvala adi za info :)
 
BHT Ovisnik
ja imam kompr. kutiju sto mi je dosla uz pioneer 306c,onda sam napravio s portom, 47L i port od 25cm i mnogo je bolji zvuk nego u komp. kutiji
 
Član
Da krenem redom. Sto se tice poredjena kompresione i porta u manualu su prikazani grafikoni, a treci je kombinacija oba.
http://imageshack.us/a/img855/4789/m342.png

Na njemu se bas vidi da ako imam kompresionu, od 10-30Hz kompresiona daje jaci zvuk ali sve preko 30-100Hz je jace kod bass reflexa. Cak i kada uporedim da bi mogao imati recomended kompresionu ili minimum bass reflex na 40Hz razlika je 5dB zbog cega ja i pokusavam da napravim bass reflex.

Evo kako izgleda prototip sa svim pregradama.
http://imageshack.us/a/img33/9126/yh6.bmp

Vanjske dimenzije:
- duzina(45cm), sirina (40cm), visina (40cm), debljina daske (2cm).
- kada se samo gleda unutrasnja pregrada za woofer i kada se bez portova izracuna dobije se = 34071
(kada bi pravio kompresionu imao bi ovu litrazu)

Port:
- duzina je (15cm unutrasnjost) a (17cm ako se ubaci i debljina daske sa prednje strane)
- ako se uzmu oba porta zajednicki volumen unutrasnji za oba je 8x8x15cm = 1.920 (+128 ako se doda debljina daske od 2cm) = 2.048
- volumen samo daske koja ide preko porta (ona sto stvara port u cosku i misli se na oba komada lijevi i desni) = 859
- zajednicki volumen unutrasnjeg porta i daske iznad (za 15cm jer je u unutrasnjosti i misli se na oba porta ukupno) = 2779

Matematika: Ovdje mi treba vasa pomoc...
E sada meni nastaju dileme oko racunice kako sada racunam interni volumen sa portovima...
1) Da li je on isti kao za kompresionu i portovi se uopste ne oduzimaju? => 34071
2) Da li samo oduzimam od unutrasnjih objekata zapreminu? => 34071-859=33212
3) Da li oduzimam zapreminu cijelog porta (unutrasnjost + daska sto ide preko da ga stvori u cosku)? => 34071-2779=31292

Moj cilj je kutija koja ce biti kompaktna i koja se u rukama moze nositi.
- Visina od 40cm je zbog gepeka jer sa pojacalom max. visina moze biti 47cm.
- Duzina od 45cm isto zbog gepeka treba.
- Sirina je jedina koju mozda mogu modifikovati ali najvjerovatnije samo 5cm.
- Max. duzina porta moze biti 20cm(unutrasnjost) ili 22cm ako se racuna i debljina daske.
- Sa debljinom dakse bi mogao mozda varirati 15-20mm da uganjam koji komad zapremine.

Znaci ne pravim kutiju da odvaljuje bubrege jer lakse mi je nju naknadno napraviti pa samo woofer zamijenim, nego ganjam kompaktnost i korisnost. Radi se o aktivnoj kutiji koja ce biti za upotrebu u autu i u domu. Ovo mi je malo zahtjevniji projekat i zbog toga sto sam jos neiskusan oko matematike i port tuninga zelim cuti vase savjete. Hvala jos jednom :D
 
Član
zapreminu lakho izračunaš, oduzmeš od visine, širine i dužine debljinu materijala puta 2 i eto... ako je 40cm visina oduzmi 2x2cm i to je 36cm unutrašnje mjere... Odkad kompresija ima port????? kompresija je SEALED box, zatvorena, Bassreflex ima auro port/ cijev, i slot port je sa portom od drveta, a imaš onda i bandpass i koješta.

Ovo ostalo ništa ne kontam što si mislio, napravi kutiju za woofer i kutiju za te druge gloposti i odvoji to, te pregrade što si govorio ne kontam uopšte :D
 
Član
Znam ja kako se racuna zapremina unutrasnjosti ali posto u mom slucaju pravim slot port kutiju jer su portovi napravljeni od drveta u obliku trokutastog porta, interesuje me da li se oni kao objekat unutar zapremine koja se racuna moraju oduzet od ukupne da znam tacnu zapreminu kutije, pa da se mogu igrati onda sa slot portom i duzinom i njegovim tuningom. Ja sam naveo u slucaju da kompresionu hocu da pravim samo bi izbacio slot portove i imao bi vec izracunatu zapreminu. Ali ja trebam kutiju koja ima slot portove u obliku trokuta. Da sam htjeo imati 2 kutije da nosam sa sobom ne bi pravio ovu jednu koja treba da ima sve u sebi a pregrade su predvidjene za 2x ovalca 6x9" i treca pregrada za napojnu od racunara.
 
Član
1. Ukoliko je unutrasnja zapremina obicnog porta (u obliku valjka) jednaka portu koji je u obliku kvadrata, pravougaonika, trokuta da li ce tuning kutije ostati isti kao sa obicnim portom ili se mijenjaju neka svojstva? I ako se mijenjaju u kojem procentu otprilike spram obicnog porta?

2. Ako se port pravi od drveta da li je pozeljno da se unutrasnjost izlakira lakom za drvo? I da li se isto tako i kutija ako se pravi od MDF-a treba iznutra prelakirati?

Hvala unaprijed :)
 
Član
kakvu kutiju praviš? sa kojom kutijom upoređuješ???
A možeš lakirat, to rade većinom kad ganjaju 1dB pa ganjaju 10 stvari da urade i da na kraju dobiju :D ti to nećeš osjetit na uho...
 
Član
Pa trebala bi biti obicna kutija MDF 18mm samo sto portovi nece biti plasticni nego cu coskove kutije iskoristiti da napravim trokutaste portove, pa sada na kalkulatoru mogu racunati za obicne portove ali ne za trokut, pa me interesuje ako je ista zapremina trokuta kao kod plasticnog porta da li u principu dobijam istu tuning frekvenciju? Znaci pitanje je iskljucivmo zapremina porta i njegovo uporedjivanje sa drugim oblikom porta.

Za lakiranje pitam jer ne bi da su mi portovi samo suhi nego mozda da prelakiram radi estetike, pa ujedno mogu tako i cijelu kutiju.
 
Član
zapremina je zapremina, npr za tuning 35Hz port promjera 8cm duižina 19cm, port 10cm i dužina 32cm... probaj iskoristit :)
 
Član
Pa i kontao sam da iskoristim neku staticnu duzinu i precnik porta kako bi skontao koliko duge trokutaste portove moram praviti, tako sto bi npr. spram specifikacija porta koji je predvidjen izracunao njegovu zapreminu pa onda posto pravim 2 trokuta samo uzeo kao 1 port ali u obliku kvadrata i povecavao duzinu sve dok se zapremina ne poklopi spram zapremine porta. Po mojoj logici to bi trebalo da bude onda identican port barem zapreminski, e sada mene je samo interesovalo da li teorija odstupa od prakse i u principu zbog drugog oblika treba mi port biti duzi/manji nego kada su zapreminski isti.
 
Top