Popravljanje brave gepeka - Octavia 1 by hakkler

Popravljanje brave gepeka - Octavia 1 by hakkler

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Administrator
Crkla je brava na gepeku tj (motorić koji je ustvarnosti ..recimo običan elektromagnet dok je mehanički dio brave potpuno ispravan)

I tako sam se vozio tjedan-dva dana zaključan i vrtio po internetu u čemu je razlika na ovom "motoriču" za kojeg u ovlaštenom su me tražili oko 1200 hrk (po ETKI ili ELSI od 2005/8 mjesec mijenja se sve u kompletu...brava,motorić,prijenosi između njih itd. i nije ga moguće naručit posebno )

Kao prva pomoć ako vam se to dogodi (istina da nema puno Octavia A4 na forumu al eto...)
Na sredini..s unutrašnje strane je kao poklopac.
Vadi se vrlo jednostavno..laganim podmetanjem običnog malog odvijača...ili ti šarafincigera..probir-štift mi se pokazao kao najbolji.Oprezno jer je to mekana plastika i dosta je tanka .
th_270820111110.jpg

kad se makne...onda se nazire brava s kockastom kukicom ili polugicom na njoj...ili najbolje rečeno: osigurač
th_270820111112.jpg

osigurač se pomakne..ide dosta lagano..i onda vam je samo da se suprostavite G sili i sili amortizera..da ulove i dignu haubu ili ti kičma trans ili rame...pošto nije baš veselo u tom položaju (najbolje se okrenut na leđa i gurnut snažno rukama kad oslobodite osigurač.

evo tu se vidi možda bolje...viđena sigurno 1000 puta..samo nismo nikad na to obratili pažnju.(na tu kukicu-osigurač)
th_270820111111.jpg
Žalosno što u manualu od auta nije tak nešto opisano. :icon_confused:

prva pomoć je bila riješena i onda je trebalo utvrdit u čemu je razlika na ovom motoriču?
1M0959781A-1.jpg


1. 1C0 959 781 taj je bio na autu i vrisnuo (u ovlaštenom mi kažu da ide samo u kompletu s cijelom bravom ...cifra 1280+ kn za modele O1 nakon 2005/8)
2. 1M0 959 781A zasebni dio (samo motorić..ovaj na slici)...cijena skoro 7x manja (ide na G4,Audi i još neke modele iz koncerna) cca 140hrk.

Osim tri broja u kataloškom glavna razlika je u jednom elementu vrijednosti cca 2-5centi ili ti federčiću -opruzi ili ti malom sfrkanom komadu pleha :icon_eek:

Danas sam si nabavio alat pa evo u čemu je razlika.
Na prvi pogled ISTI osim kataloškog i boje osovinice...
th_180920111124.jpg

kada se skine poklopac... (lagano sa skalpelom ukrug ima par spojeva)
th_180920111125.jpg

onda se tek primjeti GLAVNA razlika iza plastičnih osovina.

th_180920111126.jpg

zaboravio sam napomenuti da je lijevo orginal motorić a desno je za wag grupaciju do 2005/8 ili 7x jeftinija varijanta :icon_biggrin:

osovine su potpuno iste(osim boje)..paše jedna i druga u kučište od jednog i drugog motorića..isto tak je kučište izvana i iznutra potpuno identično.
th_180920111127.jpg

E ovo je TAJ čudesni element..radi kojeg se poslije 2005/8 mora kupit cijela brava u kompletu...jer samo motorič je nemoguće naručit..ide samo komplet (ili je to samo za tour verziju)
th_180920111129.jpg
th_180920111130.jpg


mislim..katastrofa..tko se sjetio napravit takav biser? Valjda im je to bila jedna od boljki pa su odlučili malo povečat zaradu na rezervnim dijelovima...za 9x
Ni dan danas mi nije jasno zašto se ne može naručit motorič posebno(ovaj moj s oprugom) a ovaj koji je bez njega može? Radi nekog federčića od par lipa koji ima OGROMNU funkciju u zatvaranju brave tj. zadnje brave...katastrofa.

ugl. taj komadič umetnut u novi motrič na osovinu(točno ima u kučištu mjesto) i sve najnormalnije funkcionira
th_180920111131.jpg

Cijela poanta priče je da bez te opruge motorič(elektro-magnet)isto normalno radi.. dobije pobudu prilikom otvaranja zadnje brave...ali OSTANE u krajnjom vanjskom položaju i onda morate ručno povuči kukicu do kraja u lijevo
th_270820111111.jpg

da bi mogli zatvorit haubu kako treba..tj. da bi brava primila kako treba.

Tako sam zatvaral haubu tjedan dana dok nisam otvoril novi motorič.Bilo je potrebno uvijek "kukicu" pomaknut do kraja ulijevo..jer bi je motorič ostavio na sredini..i onda hauba i brava nije htjela primit.

Potreban alat vam je torx od 20 i 30,skalper,neki tanki odvijač(probirštift),kombinirke..malo cijanfiksa(čak i nemora jer dva šarafa unutar dijela brave drže motorič pričvrščen za kučište brave za koju primate s rukom..al bolje stavit.tako je bilo origigi)..i mirne ruke...i hladan napitak Vremenski rok cca 1,5..s pauzama :cool:
nešto sam sa slikama izkemijal..pa ko želi veče slike od ovog projekta..ima ovdje:
http://s482.photobucket.com/albums/rr187/hakkler/skidanje%20branika/

i da ako mod ima vremena može ovaj dio u DIY..evo ja opet zaboravio
 
Član
Kod mene je druze isti ovakav bijeli motoric,i imam isti problem,motoric odradi ali nece da zakljuca,kako sam ja uspio tebe skontati ti si izvadio oprugu,i mozes da zakljucas ali nemozes da otkljucas,nego moras iznutra otvorati,onda je bolje na kljuc da se kljuca i otkljucava nego se uvlaciti unutra pa otvorati,ima jos jedna solucija mozda po meni efikasnija,ima uzeti 10 km ili 15 km kod nas kosta,motoric koji radi na istom principu,odgovara i mijesto kucista,njegov princip rada je kad mu posaljes signal on se uvuce tako i povuce onu polugicu i nemoze da se otvori sa vanjske strane,a kad mu kontra signal posaljes on se vrati znaci ista funkcija kao i kod ovih motora



;)
 
Pozdrav ekipi,

da ne otvaram novu temu, nadovezao bih se na ovu staru...

Imam problem sa bravom gepeka na Audi A4 Avant 2004 god. Naime, specificno je to da mi se problem sa otvaranjem gepeka pojavljuje samo kada je auto na suncu...tj, kada se ugrije. Tada gepek nece da se otvori. Cuje se kako motoric kao radi, ali bez otkljucavanja. Nekada se desi da jednostavno nakon nekoliko pokusaja otvori...
Kada je hladnije vrijeme, bez sunca....tog problema nema.

Rastavljao sam tapacerung i pronasao sam onaj dio u kojem se nalazi motoric. Nisam ga rastavljao, jer iskreno nisam znao sta da uradim kada ga rastavim.

Ako neko ima neki prijedlog za popravku pokvarenog, bio bih mu zahvalan...ili ce se ipak morati zamjeniti novim ili ispravnim.

Pozdrav ekipi,

da ne otvaram novu temu, nadovezao bih se na ovu staru...

Imam problem sa bravom gepeka na Audi A4 Avant 2004 god. Naime, specificno je to da mi se problem sa otvaranjem gepeka pojavljuje samo kada je auto na suncu...tj, kada se ugrije. Tada gepek nece da se otvori. Cuje se kako motoric kao radi, ali bez otkljucavanja. Nekada se desi da jednostavno nakon nekoliko pokusaja otvori...
Kada je hladnije vrijeme, bez sunca....tog problema nema.

Rastavljao sam tapacerung i pronasao sam onaj dio u kojem se nalazi motoric. Nisam ga rastavljao, jer iskreno nisam znao sta da uradim kada ga rastavim.

Ako neko ima neki prijedlog za popravku pokvarenog, bio bih mu zahvalan...ili ce se ipak morati zamjeniti novim ili ispravnim.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top