Pomoc: skidanje ventila iz glave motora

Pomoc: skidanje ventila iz glave motora

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Samo ime sve govori, znaci treba mi savjet kako najlakse da izvucem ventile iz glave motora. Motor je 1.6 turbo dizel iz golfa dvojke, jer sam ga poceo rastavljati do posljednjeg sarafa, tako da sam sada dosao do ventila pa reko da prvo pitam kako neki majstori to rade...
i nemojte molim vas da se javljaju neki google majstori...
 
Član
glava skinuta, postavis je na neke kladice/nesto slicno sa strana, a ispod ventila na kojem radis stavis nesto metalno, da ga zablokiras odozdo uglavnom. Uzmes onu gedoru, nastavak za patent rucicu koji sluzi za odvrtanje svijecica, nabijes neko produzenje na njega, namjestis na ventil s gornje strane (naravno, skines casicu) tako da se ne naslanja na osovinu, nego samo na onu plocicu, i zviznes momacki cekicem :)ako uradis kako treba ispas'ce oba osiguraca odmah. Mada, ako ovo nisi radio dosada ne preporucujem ti bas da eksperimentises sam, opruge su djubrad :D
 
Član
A zasto vadis ventile prije svega ?

Ima u tuzli neki servis a ako ima tamo ima i na drugim mjestima koji mjenjaju gumice bez vadjenja ako je to razlog.


Ili hoces da ih mjenjas ili sta vec ?

Pitam iz razloga da ti smanjim posao mozda ima laksi nacin i mozda ih i ne moras vaditi.
 
Evo C/P sa jednog drugog foruma, nadam se da ce posluziti koliko toliko...

chaos je napisao(la):
# Na starijim motorima:

Orginal alat
2yueq0i.jpg


Zamjenski DIY alat

(dimenzije su odokativne - ovise od glave do glave)

slmrer.jpg


2agl1tl.jpg


Ili jednostavnija varijanta

98hlw6.jpg





# Na novijim motorima:


Orginal alat

2rmqv03.jpg



Zamjenski DIY alat

xm90gp.jpg


9tpr7m.jpg



...a može se koristiti i najobičnija stolarska stega, samo na onaj nepokretni dio dodaš valjak koji se oslanja na ventil tako da pravi odstojanje od glave
 
Član
ja radim sa stonom busilicom stavim glavu na nju i u borfuter stavim ovaj dijo ko na gornjim slikama koji sam sam napravijo od komada cijevi i laganini sa magnetom i isto tako vracam
al nije kosto kazu raja svacije niza selo pjevat
jer treba tu jos znanja kamara
 
Član
Rekao ti je trizex kako izvaditi ako nemas alat, mada mozes uzet obicnu cijev dovoljnog promjera da nalijeze na casicu, samo ga zveknes cekicem odzgo i trebali bi ispast osiguraci,ako ne ispadnu i zaglave se cackaj sarafcigerom malo, skontat cesh, ili odi do nekog majstora nek ti posudi alat za to...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top