Pomoc pri ugradnji 2 pojacala!

Pomoc pri ugradnji 2 pojacala!

Član
Kao sto naslov kaze planirao sam ugraditi 2 pojacala,ali nisam siguran koji je nacin.
Ovako imam jedan Monoblok marke Carpower Wanted 1/800D ( http://www.poppi-electronic.de/Carpower9.htm ), uglavnom je na njemu osigurac od 80A i daje 400W Rms na 4 ohma a drugo pojacalo je ESX 4120 cetvero kanalno pojacalo sa 125w rms po kanalu na 4 Ohma i osigurac od 100A.

Moje pitanje sada,mada je pojedincima mozda smijesno ali nisam expert oko ovoga,da li mogu provuci 2 posebna napojna kabla ili moram jedno i na njeg spojiti verteilerblock, kakvog presjeka moraju biti kablovi i kakve osigurace trebam korisiti itd???:icon_question:
 
Član
Najbolje provuci dva za svako pojacalo posebno za 4 kanalca nekih 16 kvadrata a za ovo drugo 20-25 ce ti biti dovoljno !

Ili provuci jedno od 35 il 50 mm pa kupi distrubucioni blok evo kako ti to izgleda znaci uzmes neki u koji moze stati kablo precnika 35mm i da ima dva izlaza iz njega po 16mm




Imas tu u oglasima na forumu kablova clan babn babn prodaje 50mm
Il kupi u radnjama sa elektro materijalom ovog za kucne instalacije licnastog i stavi osigurac, on je nesto cvrsti i slabije savitljiv nego ovaj orginalni za auto akustiku al sluzi svrsi :D

Sretno ;)
 
Član
taj od 6mm moze samo iskoristit za napajanje playera , provuc ga pa direkt sa akumulatora da ima napon na playeru sto je dobra stvar za pojacalo bilo kakvo kablo presjeka ispod 10mm je nista ;)
 
Član
cuj malo.... :icon_question:
bracika moj, sestica kabal napaja prosjecan stan ili kucu... a sto su na cd plajeru kablovi fabricki 1,5 a ne 6mm... mislim preseravanje je to... a sto se tice kabla ja izvadio 6mm i stavio 4mm bilo mi lakse pokopcati... piooner odlicno mi svira nikad grijanja itd....
 
Član
hm...nemoj onda da trazis pomoc...kolega Adi ti je objasnio ukratko neke cake ICE-a a ti i dalje se drzis svog...nikakvo nije "preseravanje" uvijek je bolje da ima struje i da ima veci kapacitet nego da ima slab...al eto...drzi se svoga i nastavi dalje....sretno
 
Član
ne nisam ja trazio pomoc prijatelju nego mdeebosna.... sto se tice elektrike mislim da mi nikad nije trebala pomoc... mislim odlicno meni fercera sa mojim presjecima... al svako ima svoje misljenje...
 
Član
Ovako mokeBass prica o presjeku kabla, ja mislim da kada govori o kablu presjeka od 6mm to je kablo od 35mm2 odnosno tacnije 36mm2, clan Adi govori o kvadraturi :icon_smile: nadam se da se barem toliko razumijem.

Da se vratim na svoj slucaj, znaci ja mogu provuci 2 posebna kabla da bi napajao pojacala,bilo bi prakticno jer sam vec provukao jedno od 25mm2 za esx amp., a da li ce biti problem kada su posebno provedeni oko napona (da li ce jedan amp imati manje a drugi vise struje)??
 
Član
Pa ne lupam ja to bezveze da treba taj presjek, postoje pravila a i sam sam iskusio da ti je pojacalo bez struje nista ...

Ajmo malo skole auto akustike :D znaci napon elektricne mreze u autu ti je 12 V nominalno, uzmi da pojacalo ima 200w, snaga ti je umnožak struje i i napona pa ti za tih 200w treba nekih 17A, e sad stupanj korisnog djelovanja je u pravilu oko 50% pa je potrebno dva puta veca strujam s tim da ti je auto pojacalo sposobno i na kratkotrajno dvostruku snagu i tako ti tih 17 A od pocetka dodje do 68A sto ti je po prilicno jaka struja :icon_smile: U kučanstvu NEMA UREDJAJA kojem je potrebna toliko jaka struja :D jeisl vidio gdje na kojem kucnom uredjaju osigurac od 80-100 i vise ampera :icon_question: A na auto pojacalima DA zato i presjek kablova mora biti u skladu sa maksimalnom strujom koja protice kroz njega i duzina kabla a za to imas tablice ;)

Evo jedne od njih ...


Premali presjek kablova a velika potrosnja stuje dovodi do zagrijavanja kablova i topljenja izoklacije u krajnjem slucaju i pozara :icon_mad:Nije se igrati s tim ;)

A ovako strucnjaci spoje :D


Eto ja rekoh kako treba a vi spajajte kako hocete, sretno ;)
 
Član
da samo je ovo povrsina presjeka a ne dijametar, molio bih ako imas tabelu za dijametar odnosno precnik kabla...

a moze se jednostavno izracunati promjer iz ove tvoje tabele jednostavna je formula.... uzmes formulu za povrsinu kruga valjda znas, i z nje izvuces r i eto ti debljine kabla, ... tacnije dijametar kabla je jednak korijenu iz kolicnika ppovrsine kabla i broja pi (pi=3.14)... znaci za cd je odptimalan kabal sirine, a ne povrsine, od 1.5mm.... toliko dodje i na cd standardno....

mjesas drug povrsinu i dijametar....


mdeebosna je napisao(la):
Ovako mokeBass prica o presjeku kabla, ja mislim da kada govori o kablu presjeka od 6mm to je kablo od 35mm2 odnosno tacnije 36mm2, clan Adi govori o kvadraturi :icon_smile: nadam se da se barem toliko razumijem.

Da se vratim na svoj slucaj, znaci ja mogu provuci 2 posebna kabla da bi napajao pojacala,bilo bi prakticno jer sam vec provukao jedno od 25mm2 za esx amp., a da li ce biti problem kada su posebno provedeni oko napona (da li ce jedan amp imati manje a drugi vise struje)??

e brate ti si jedini skontao, znaci ja govorim o presjeku, a covejek mjesa presjek i kvadraturu,,,,
 
Član
Bitno je da smo se razumjeli :D Ja koristim uvijek ovu mjernu jedinicu a u svim tabelama ovim sto imam je izrazeno u mm2 , i ovo u elektro materijal sto prodaju tak' izrazavaju debljinu kabla,vidjet cu imam li gdje neku da je izrazeno po precniku kabla pa ubacim ....
 
Član
Znaci sve u svemu meni je dovoljno da za ova dva pojacala (na kojima ce biti spojen subwoofer kenwood od 400w rms-a,kompo system hifonics sa po 125w rms-a i pioneer trosistemci sa po 100w rms-a) provedem jedno kablo od 35mm2 i onda na njeg postavim distribucioni blok i nastavim sa 25mm2 kablom (naravno sa osiguracima) :icon_question:
 
Početnik
21mm2 ti je dosta za 1KW RMS-a na 5m duzine...a za razliku u cijeni razmisli o kondenzatoru koji ce vise biti od pomoci nego kabal deblji 15mm2 a razlika u cijeni je nikakva

naravno ako uzmes kvalitetan OFC kabal..
 
Član
Hvala na savjetu, imam 2 kondenzatora, jedan od 1f a drugi 1,5f. Mislio sam oba ugraditi ali nema potrebe jer nije ovo nesto special 1KW rms-a, doduse doslo je do male promjene umjesto Kenwood-a Typhoon kupio sam Kicker Solobaric s12L5 woofer on ima 600w rms i 2x4Ohm-a,dali to sta mnogo mijenja moje planove sto se tice kablova i kondenzatora???
 
Top