Pomoć oko zvučnika

Pomoć oko zvučnika

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Sony Auto Woofer XSL-1545

Veličina zvučnika: 30cm; Osjetljivost: 89dB; Maksimalna snaga: 1300W; Frekvencijski raspon: 188Hz-2000Hz; Nominalna snaga (RMS): 380W; Broj zavojnica: 1x4Ohm-a; Masa: 4.5 kg; Boja: Crna

Trebam pomoć oko ovih, mislio sam stavit dva, pa šta trebam još kupit, ne razumijem se u akustiku, zvučnike i tako to ;)
 
Član
Kod ovih zvučnika ima nekih brojeva kamaru, kakvo tražit pojačalo i to, taj kondenzator za što je on?
 

IGY

Član
posto je jedan 4 ohma a ti hoces dva da vezes znaci spustas ih na 2 ohma
treba ti pojacalo sa neki 800 RMS-a da bi ti sviralo kako treba, neki monoblok, koji je stabilan na 2 ohm
zatim strujna instalacija minimalno 35 mm2 (ako hoces kvalitetno da uradis) plusa da vodis sa akumulatora do gepeka na koji ces staviti osigurac od 80A (sto blize akumulatoru)
odprilike metar kabla 35mm2 za masu koju mozes uzeti iz gepeka za pocetak,
cincevi, malo medijapana, moze i iverica ali ipak MDF daje bolji zvuk ( za kutiju)
kondenzator moze a i ne treba
 
Član
IGY je napisao(la):
posto je jedan  4 ohma a ti hoces dva da vezes znaci spustas ih na 2 ohma
treba ti pojacalo sa neki 800 RMS-a da bi ti sviralo kako treba, neki monoblok, koji je stabilan na 2 ohm
zatim strujna instalacija minimalno 35 mm2 (ako hoces kvalitetno da uradis) plusa da vodis sa akumulatora do gepeka na koji ces staviti osigurac od 80A (sto blize akumulatoru)
odprilike metar kabla 35mm2 za masu koju mozes uzeti iz gepeka za pocetak,
cincevi, malo medijapana, moze i iverica ali ipak MDF daje bolji zvuk ( za kutiju)
kondenzator moze a i ne treba

Evo Igy mudro zbori.........ovo urado i bice dobro......
 

IGY

Član
kenox je napisao(la):
Kod ovih zvučnika ima nekih brojeva kamaru, kakvo tražit pojačalo i to, taj kondenzator za što je on?

bitno je koliko je RMS snaga
pojaclo vec sam ti napisao monoblok od nekih 800 RMS
 
Član
Nije pod moranje mono blok ,moze 2 kanalno pojacalo ali stabilno na 2oma, kondenzator pod obavezno, medijapan ne tanji od 20mm
 
Putovanja.ba
Administrator
G_T_I je napisao(la):
Nije pod moranje mono blok ,moze 2 kanalno pojacalo ali stabilno na 2oma, kondenzator pod obavezno, medijapan ne tanji od 20mm

Zasto je kondenzator obavezan?
 

IGY

Član
G_T_I je napisao(la):
Nije pod moranje mono blok ,moze 2 kanalno pojacalo ali stabilno na 2oma, kondenzator pod obavezno, medijapan ne tanji od 20mm

zasto medijapan ne tanji od 20 mm kad ja brpam sa medijapanom 18 i to je sasvim dovoljno

a ipak mislim da je bolji monoblok za woofere nego dvokanalac???

isto pitanje ko i Fele zasto je kondenzator obavezan, ja na 1500 RMS nemam kondenzatror mada bi mi trebao ali moze se i bez njega
 
Član
Osobina kondenzatora je da se sporije puni a brze prazni i GLAVNO kondenzator AKUMULIRA energiju. KOndenzatori koji se koriste u spjevima u el.tehnici su mikro i nano farada a u autima 1 FARAD ILI 1,5 FARADA to je ogromna nenormalno velika energija....Zašto treba kondenzator...????... Sva snaga u vasim autima se crpi iz akumulatora i samim tim kad pojacate muziku ili duze slusate dolazi do povecanja potrosnje struje, ako povuce previse moze riknut alternator izgorit instalacija i sve ostalo, medjutim kad imate kondenzator tu struju koju povuce povuce je iz kondenzatora ono sto se nakumuliralo i ostaje muzika spasena, instalacije alternator..... nadam se da sam pomogao....
 
Član
Kako ce te znati trebal vam kondenzator, tj. da li je prevelika potrosnja u vasem autu za vas sistem? Na 1kw muzike ide 1 FARAD kondenzator, i jos jedna stvar mozete primjetit da vam se HU prigusuje na udar basa, da lampice baš žmirkaju, i jos jedna stvar gasi vam se pojacalo ili kastofon..... OVO JE MOJ 100 jubilarni post pa eto nadam se da sam pomogao....
 
Član
IGY je napisao(la):
G_T_I je napisao(la):
Nije pod moranje mono blok ,moze 2 kanalno pojacalo ali stabilno na 2oma, kondenzator pod obavezno, medijapan ne tanji od 20mm

zasto medijapan ne tanji od 20 mm kad ja brpam sa medijapanom 18 i to je sasvim dovoljno

a ipak mislim da je bolji monoblok za woofere nego dvokanalac???

isto pitanje ko i Fele zasto je kondenzator obavezan, ja na 1500 RMS nemam kondenzatror mada bi mi trebao ali moze se i bez njega

IGY BRATE KUPUJ KONDENZATOR moj savjet.......
 
Član
I kod mene pojacalo ima obicaj da se ugasi pa sacekam malo i onda proradi,a kad mi svjetla zmigaju po udaru bass-a je baš cool.Kupicu i ja sebi kondezator kad imadnem para...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top