Pomoć oko sitnih pitanja za kutiju...

Pomoć oko sitnih pitanja za kutiju...

Član
Kutiju sam uspješno napravio i za sada je u fazi testiranja. Ostalo mi je još tapaciranje da odradim i sve lijepo spojim pa će biti i video :D

Nego de ako ko iz Tuzle ima da mi kaže gdje sigurno ima da se kupi materijal za tapaciranje kutije. Znači treba mi itison ili štof a ne eko koža i po mogućnosti crne boje. Hvala unaprijed :)
 
Član
Imaš u Fis-u u Brčkom ako ideš dole, crni deblji 6 KM kvadrat i tanki neki sivi 3 KM

Crni je extra ja uzimao sebi
 
Član
imam jedno pitanje posto vidim da dosta bas znate o kutijama itd. pa da ne otvaram novu temu.. imam pioneer 12" 400/1200w, 307 nesto mu je naziv ja mislim... trenutno je u kutiji visine 30cm i dimenzija 35x35cm, e sad moje misljenje je da je to maleno za njega, sta bi dobio kad bi napravio vecu kutiju tj produzio je samo da mogu od ove iskoristiti 2 ove zavrsne strane da je napravim da mi bude duzine od sjedista do zadnjeg kraja auta i sirina da ostane 35 i visina 30cm i treba li unutra jos sta ubacivati itd... eto ako moze neka pomocc to nesto da napravim... evo i slicica otprilike da se vidi o cemu je rijec..

upload image online
 
Član
@adi187 Hvala za info. Trenutno mi je to podaleko da idem do Brčkog ali imaću na umu :D Malo se raspitujem na piku ovi što tapaciraju materijale u Tuzli da mi kažu da li oni imaju ili gdje uzeti pa da više odradim i to tapaciranje i da sam miran :)

@Forare. Drug prvo moraš skontati kakvu kutiju hoćeš da praviš. Zatvorenu ili sa portom. E kada to znaš onda lijepo izračunaj unutrašnju litražu nove kutije (Sa tim tvojim produženim stranicama) i oduzmi od 2,16l. Sada znaš tvoju litražu i možeš je uporediti sa podatcima koje proizvođač predlaže.

Ovdje imaš litraže za tvoj woofer od min-max za zatvorenu i port kutiju.
http://i.imgur.com/8Sdl90k.png

Na kraju nije bitna vanjska dužina kutije nego unutrašnja gdje se woofer nalazi i koliko on ima litara da efektivno radi. Pozz
 
Član
sta je prednost zatvorene a sta te sa portom? meni treba muzika ono normalno za slusanje svaki dan ali da ima kvalitetan bass... mogu ja njega lako smanjiti na pojacalu a i na playeru...
 
Član
Evo jedan text, Copy/Paste!

KOMPRESIJSKA (ZATVORENA)- ovakve kutije se koriste ako želimo dobro definisan bas i kvalitetan zvuk . Prednost ovakve izrade je ta što zvučnici mogu podnositi veću snagu zbog toga što sabijeni vazduh sprečava nekontrolirano kretanje membrane. Ovakve kutije ne zahtjevaju precizan proračun i sprečava neprijatne frekventne pojave koje se javljaju proticanjem vazduha kroz port. Još jedna prednost je ta da mogu da budu veoma male zapremine (zavisno od zvučnika koji stavljamo u nju), tako da ako nemate prostora u gepeku preporučljiva je ova vrsta. Nedostatak je u prvom redu što je zvuk u ovakvim kutijama slabiji i viši (ovo se može regulisati veličinom kutije). Zvučnici sa EBP-om (Effiency Bandwidth Product) manjim od 50 se stavljaju u ovakve kutije (EBP=Fs/Qes). Ovo nije toliko striktno pravilo, mada je preporučljivo da se poštuje.

BASS REFLEX– kod ovakvih kutija su znatno pojačani duboki (niski) tonovi i dobijeno je na efikasnosti, a samim time i na glasnoći. Kod njih se koriste portovi (bass reflex cijevi), kroz koje struji vazduh pojačavajući zvuk. Sa portom se može regulisati tjuning frekvencija kutije (frekvencija na kojoj je sistem, kutija-zvučnik, najglasniji). Stavljanjem porta dužeg za 4-5cm frekvencija se snižava za 1Hz, a stvaljanjem porta za 1cm manjeg prečnika isto se snižava frekvencija za 1Hz. Nedostatak ovih kutija je javljanje frekventnih valova pri proticanju vazduha kroz port i mogućnost dovođenja zvuka do velikih izobličenja, tj. do granice neprepoznatljivosti.

Evo ti još jedan primjer gdje imaš i učinak po kutiji u dB:
http://www.manual-buddy.com/manuals...3641D21B7DC87F6428BB20592A9BA0F34202D1002.png

Ja bi ti preporučio da radiš kompresionu jer ona je mnogo jednostavnija za napraviti, želiš muziku za svakodnevnicu pa neka onda bude ugodno slušanje. Za bass reflex ti već treba puno računanja i matematike i dijelova da to sve bude kako treba i prije svega try/fail trenutaka da skontaš kako se ispravno pravi bass reflex. Imaš gore šemu koja litraža ide na koju kutiju tako da je recommended neka sredina a ako budeš išao prema maxu dobijaš nešto jači bass. Na kraju ti opet odluči kako ćeš. Pozz
 
Član
hvala ti drug, reci mi jos samo jedno, jel kad pravim kompresionu kutiju onda nemam nikakvih otvora na njoj koliko sam skontao? ni ovaj bass reflex ili kako se vec zove...

image ru
 
Član
Kod tebe ta kutija pošto ima port je bass refleks. Ukoliko je kutija cijela zatvorena onda je kompresiona. Glavna razlika je u tome što kompresina ima ajmo reći ravnomjeran bass u skoro svim pjesmama koje puštaš, dok npr. kod bass refleks neke pjesme zavisno od frekvencija će se dosta jače čuti a neke dosta slabije jer port određuje frekvenciju koja će najjače dolaziti do izražaja. Puno ima parametara od kojih zavisi sve jer npr. da bass refleks napraviš spram frekvencije tvog auta i kutiju ubaciš u drugi auto ona će svirati drugačije. Zbog toga se preporučuje za one koji vole slušati muziku svakodnevno i da imaju čist zvuk i oštriji bass kompresiona, a oni koji hoće da tresu auto frekvencijama i rap pjesmama bass refleks.

Prednost kompresione je što woofer ne može da remeti rad membrane ali nedostatak je što su poželjna malo jača pojačala da guraju woofer dok kod bass refleks prednost je da se dobija jači bass za određene frekvencije dok je nedostatak što woofer može prije da ima poremećen rad membrane i ukoliko je pogrešna dužina porta možeš osjetiti zrak umjesto da čuješ bass iz kutije.

Sve u svemu korisnik bira šta mu treba. Možda bi ti najpametnije bilo pošto ne praviš kutiju od skupih materijala da napraviš po specifikacijama recommended bass refleks ali da ne stavljaš port, nego da ta litraža bude kao max litraža za kompresionu kutiju. Poslušaj kako woofer zvuči i kako se ponaša pa ako kada budeš htjeo probati bass refleks samo dodaš port po dužini i širini specifikacija i imaš bass refleks. Pozz
 
Član
tako ce mi i biti postoo nije neko bas pojacaloo jako puno... imam negdje oko 240rms a wufer je 400 tako da cu probati i jedno i drugo pa viditii sta bolje zvuci... hvala ti drug.. pozz
 
Član
Bliže se finalni koraci mog projekta tako da mi treba posljednji put pomoć. Problematika je oko tapaciranja. Pošto do sada nikada nisam radio volio bi da mi date koji savjet više ili me ispravite ako sam u kojem koraku pogriješio, kako bi to ispalo koliko toliko dobro.

Ljepilo: http://i.imgur.com/s8MYNFG.jpg
Materijal: http://i.imgur.com/TbT3Gro.jpg

Planirano je bilo od jednog komada izvršiti komplet tapaciranje sa time da će se zadnja stranica naknadno pretapacirati jer treba kutija da se otvara od pozadi.

Ovo su neke osnovne stvari kojih bi se pridržavao:
1. Sve površine koje će se lijepiti fino očistiti.
2. Ljepilo se maže na obadvije površine (kutiju i materijal) te se ostavlja da se malo osuši.
[Na uputama Neostika piše 7-10min pa ako ko može da mi potvrdi jel ovo tačno ili može i brže?]
3. Materijal prilikom ljepljenja rukom izvlačiti od ćoškova prema unutrašnjosti. Može se koristiti i plastični valjak da se zrak istjera.
4. Nov skalper poželjan zbog preciznog sječenja.
5. Sve vanjske otvore u kutiji začepiti iznutra da se ne bi ljepilom isprljali.
6. Kada se stranica zaljepi, nju okrenuti na zemlju ili nekim predmetom vršiti pritisak na nju.
[Koliko dugo se čeka da se ljepilo u ovom slučaju zaljepi da bi se moglo preći na sljedeću stranicu?]

Ako ko ima još kakav savjet dobro bi mi došlo. Hvala svima unaprijed :D Pozz
 
Član
Riješio sam tapaciranje kutije tako da nema potrebe pomoć. Za prvi put zadovoljan sam kako izgeda. Ostalo još da sklopim sve i biće video :D
 
Član
Ima i previše :D Slikao sam sve redom kako se radi pa će biti do vikenda video gotov. Tako da još malo strpljenja :D
 
Top