Pomoć oko sitnih pitanja za kutiju...

Pomoć oko sitnih pitanja za kutiju...

Član
Imam novi projekat u toku "My Active Subwoofer 2" pa treba mi malo štručna pomoć oko nekih pitanja jer sada kutiju pokušavam praviti kvalitetnije a i prvi put koristim medijapan 18mm pa ne smijem puno griješiti a želim izvući max što je moguće od komponenti. Radi se o bass refleks kutiji koja će imati unutrašnje pregrade zbog više elemenata koje će biti smješteni u njoj. Trenutno većinu komponenti imam pa čekam mdf da stigne i da se polako bacim na sklapanje :D
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1. Pregrada koja bude predviđena za woofera da li se treba izlakirati iznutra? Ili je damping dovoljan da se samo odradi, a da sve spojeve u ćoškovima samo dobro zamažem tutkalom da dihtuju?

2. U slučaju da pregrada gdje je woofer ima sa strane napravljene rupe kao za ručke ili za provedene žice iz te pregrade u drugu da li je dovoljno tutkalo da se samo dobro namaže na ta mjesta da se izbjegnu šupljine ili ima kakva bolja solucija za dihtovanje takvih slučajeva?

3. Kutija će imati trokutaste portove napravljene od mdf-a (slično slot portu samo drugog oblika). Interesuje me da li njih iznutra trebam prelakirati čime da port ima bolju efikasnost? Ujedno ako bi ih želio npr. obojiti u crno kako ide postupak farbanja mdf-a (boja je radi estetike da se ne vidi boja mdf-a kada se malo bliže zaviri u portove :D)

4. Prilikom tapaciranja mdf-a da li se sa vana treba šta šmirglati da površina postane hrapava i koje ljepilo se koristi za tapaciranje kutija kod nas?

5. Sa navedenih slika da li se radi o kablu od 35mm2 ili ne jer mi nikako nije jasna debljina? Izolacija je vrlo dobro napravljena ali mi kablo u poređenju sa drugim na slici ne izgleda mnogo deblje. U radnji je cijena 1m/7KM. I koliko kablo od 35mm2 dužine 5m može da podrži Wrms?
http://img834.imageshack.us/img834/6859/r5j7.png
http://img834.imageshack.us/img834/6859/r5j7.png
http://img856.imageshack.us/img856/747/2mmv.png
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hvala svima unaprijed. Nadam se da ću do Maja završiti projekat pa će svako moći vidjeti i video pravljenja :D Pozz
 
Član
zavisi koliko je "gusto" kablo, ja imam ofc kaba i obični kabal za kućnu uporabu, ofc je 35m2, a ovaj drugi je 25, a istog su promjera provdnika...
35 kvadrata ide ~700rms na tu dužinu
Ja sma koristio neostik ljepilo, namažeš, čekaš por minuta i lijepi. Ništa šmirglanje...
Rupe za kablove i slično možeš zatvorit silikonom da ti ne "šišti" zrak kroz rupe.
Možeš lakirat, sve je to plus, za dihtovanje možeš koristit također silikon ili drvofix, ja sam koristio ovaj neostik i ne trebaju šarafi uopšte, bezveze sam stavljo. Probo sam odvojit stranicu i počelo je cijepat MDF, znači jačeg ljepila nisam vidio ;)
 
Član
Hvala zlajaaa. Ovo pokriva većinu pitanja koje sam postavio. De mi samo reci šta se koristi za unutrašnje lakiranje mdf-a?Jel obični lak za drvo ili ima nešto drugo i u koliko slojeva bi bilo dovoljno? Ako ću već portove iznutra da lakiram volio bi onda i sve komore pogotovo gdje će ići woofer.Hvala unaprijed.
 
Član
Ne koristim ništa, dovoljno je gladak mdf sam od sebe (moje mišljenje) a ti možeš par slojeva laka, ubaciš unutra i okrećeš kutiju da se razlije... To su sve sitnice, dobre su, ali za mene lično nepotrebne i neuočive za uho ;)
 
Član
Medijapan nije dovoljno gladak, poželjno je lakiranje, ko hoce ljudski da uradi :)

Imaš lak za čamce u par slojeva s njim možeš s tim da medijapan dosta boje upija moras nekolko premaza ici

Il uzmeš nitro temeljni pređeš jedanput i onda šmirglaš bude prilično glatko, ako hoćeš još veću glatkocu uzemeš nitro završni lak pa pređeš s njim oba su ti po 8-9 KM po kutij
 
Član
Hvala na odgovorima. Baš ću ovih dana otići da pogledam šta mi je na raspolaganju od hemije pa dok mdf dođe skontat ću šta dalje :D
 
Član
Medijapan nije dovoljno gladak, poželjno je lakiranje, ko hoce ljudski da uradi :)

Imaš lak za čamce u par slojeva s njim možeš s tim da medijapan dosta boje upija moras nekolko premaza ici

Il uzmeš nitro temeljni pređeš jedanput i onda šmirglaš bude prilično glatko, ako hoćeš još veću glatkocu uzemeš nitro završni lak pa pređeš s njim oba su ti po 8-9 KM po kutij


Nije gladak onaj u boji drveta, ali onaj presvučeni jeste... na njega sam mislio ;)
 
Član
Ja uzimam sirovi mdf 18mm. Danas sam pitao za lak i ima ovaj za čamce tako da ću sa njim unutrašnjost odraditi. Ostalo mi još da vidim materijal za tapaciranje i ljepilo za njega. Priprema je pola posla :D mada imam još kamaru nekih sitnica da riješim prije nego što krene veliko sklapanje kutije ali dobro je za sada. Ide sve po planu :D
 
Član
Ovaj moj plan mi stolar baš remeti mdf još nije gotov :( Jedino dobro je što sam lak nabavio. Tapacirung je još u potražnji.

Nego da ujedno iskoristim da pitam nešto sa teoretskog aspekta :D Po nekim računanjima dobijem totalnu zapreminu pregrade woofera (slobodnog zraka u pregradi i u portovima, bez woofera) 35.3l (Po PDF specifikacijama minimala za ovaj moj woofer je 35.4l bass refleks) Ako sada odbijem zapreminu slobodnog zraka u portovima (0,9l) imam 34,2l i ako od toga još oduzmem woofer displacement (3,3l) dobijem 30,9l zapremine zraka koji bi imao woofer bez zraka portova.

Ja ne pravim kutiju da izvučem max od woofera jer nije koncept SPL, ali me interesuje koliko procentualno ja npr. gubim na jačini od ovih 4l što mi fali za min specifikacije woofera? Bolje rečeno ja se sa zapreminom ne nalazim između minimuma i preporučenog nego ja idem ispod min pa me sada brine kako će se to na woofer odraziti? Da li ću prije imati cliping, da li ću npr. kada 60% pojačam volume samo zrak čuti iz kutije a ne bass itd. Hvala unaprijed :D
 
Super Moderator
pa kod mene je slucaj da kad treba malo jaci bass da odsvira samo zrak cujes iz kutije i woofer nikako nema kontrolu kad ga gledas, pocnu se gubiti tonovi i pomjeranje woofera vise nije pravilno.. pa nemoj to da ti se desi, jako je ruzno i iritira :D
 
Član
Da to me baš interesovalo šta se dešava. Nego de mi reci koliko je tebi kutija u minusu sa zapreminom i na koliko volume 1-100% ti krene ta distorzija? Ja zbog nedostatka prostora a i praktičnosti nošenja ne mogu da pravim veće dimenzije jer kutija će sadržati više pregrada u sebi. Ako kada budem želio ipak da imam samo bass napravit ću sebi jednu veću kutiju pa mogu woofer prebacivati u nju. Hvala na odgovoru ;)
 
Super Moderator
Nemam pojma drug vjeruj nisam je pravio nego takvu kupio sa aero portom, A u njoj je pioneer 307 na nekih 400+ rms. Jedino kad budem kuci pa da izmjerim dimenzije kutije i da ti napisem. Pa meni krene vec na nekih 60% ako mi je gain na pojacalu na 12 sati (otprilike pola), i bass boost na +6 (ima 0, 6 i 12) tako da ne mogu pravilno iskoristiti ni pola potencijala setupa koji imam.. A cim woofer nema kontrolu i pocnu te smetnje pocne da smrdi i koliko ja znam kad sviraju bez kontrole to ne valja tako da ne pojacavam puno bas zbog kutije. Kad pocnu te smetnje i onako sam probavo zacepiti port, woofer pocne raditi kako treba ima kontrolu i odsvira te tonove kako treba al je ta kutija premala da bi bila skroz zatvorena
Nisam ja neki ekspert sto se tice muzike i racunanja ovog onog al imam uho za prepoznat sta fino svira sta ne i u cemu je problem. Al dobro se skontaj da ti se ovo isto ne desi :)
 
Član
Lijepo objašnjeno hvala :D U mom slučaju je pioneer 306c tako da kada sve sklopim znat ću dokle mogu da volume pojačavam jer u slučaju da zatvorim kutiju dođem u neke sretnje vrijednosti kutije ako pravim closed box. Najviše me interesovalo kako se woofer ponaša ako je premala kutija jer na netu nisam mogao nigdje naći lijepo objašnjen primjer :) Ja znam da neću moći max izvući ovom pregradom za woofer ali mislim da će mi sasvim dovoljno biti za neke srednje jačine :D
 
Član
@Davor_. Da bilo je i planirano da odradim damping kada sve napravim. De usput ako je neko iz Tuzle neka mi kaže:

1. Gdje kod stationa ima neka radnja za štofove? Rekoše mi u mom gradu ima kod njih da se uzme crni tanji itison baš za tapaciranje kutija. Ili ako ko zna još koju lokaciju neka spomene da odem pogledati.
Meni treba ovako nešto po debljini: http://thumbs4.ebaystatic.com/d/l225/m/mYEGu6GmKzzYqMtRB5hBZOA.jpg

2. Imal sonofil gdje da se nabavi u Tuzli ili mogu običnu vatu uzet što ovi koriste za auto sjedišta kada ih presvlače?
 
Top