Pomoc oko JTD 1.9 8v low air quantity

Pomoc oko JTD 1.9 8v low air quantity

Član
Pozdrav,
Potrebna mi je pomoc oko Stila Jtd 1.9 8v. 2002god 186 000km
Kada je vanjska temperatura iznad 9°C i kada naglo dam puni gas, dodje do 3000-3500 obrtaja izbaci mi gresku Engine fault P0191 Fuel Rail Pressure Sensor, auto predje u safe mode, nema turba, nema snage sve dok ne stanem, iskljucim kontakt i ponovo ga upalim.
Zimi pri nizim temperaturama mi se nikad to ne desava, mogu da ga stiscem kako i koliko god hocu.
Taj mi se problem desava vec godinama i sad mi je dosadio i hocu da ga rijesim.
Kopcanjem na dijagnostiku evo sta sam nasao:
Maf senzor na usisu zraka ocitava 10 puta nize vrjednosti od pozeljnih.
Na leru:

Actual air quantity ~30mg
Desired air quantity 300mg

Evo sta sam sve na njemu radio i nista se ne mjenja:

-Ociscen Egr i rad OK--na 90°C otvara do 35-40% a na leru 1%
- Kupljen nov Maf senzor Bosch- isti kao original
- Provjern zupcasti remen ---nije preskocio
- Sve cijevi, filter zraka, kuciste provjereno sve cisto, nigdje nema zacepljenja.
-Na turbu sa nosaca odsarafljen westgate, pomjeran rukom gore -dole, nista se ne mjenja.

Auto radi normalno, vuce rekao bih normalno mada bi mogao bolje i da ne prelazi vise u taj safe mode, ne dimi osim ako mu zadam pun gas al ni tad nista alarmantno, potrosnja ok, zadnjih 2500km --5,2l, ne trosi ulje u 15 000km decu-decu i po mozda potrosi.
Molim sa savjete onih koji se razumiju u ove motore.
 
Član
Pa spoji na dijagnostiku, snimaj parametre. Kada uleti u safe mode, uporediti parametre vezane za pritisak goriva i sl.
Mozda je do senzora pritiska, regulatora...
 
Poslednja izmena:
Član
trebao bih to pokusati...ali zasto uzima tako malo zraka?
Actual air quantity ~30mg
Desired air quantity 300mg
 
Član

To sam i ja danas nesto kontao da pokusam na kratko da blokiram egr i onda da prikopcam dijagnostiku.
Jer ako uzima 30 umjesto 300mg zraka preko MAFa, a radi lijepo (mada malo ko da vise trese na leru), onda ostatak zraka mora odnekud da uzima..ili preko EGRa za koji na dijagnostoci pise otvoren 1% kad je na leru ili preko onog gumenog crijeva sto ide iz bloka motora u usisnu granu
 
Mozda si uzeo pogresan MAF,nema sanse da moze uzimati 30mg,jedino ako je crkao skroz.Ili ti je instalacija u prekidu negdje.
 
Član
Mozda si uzeo pogresan MAF,nema sanse da moze uzimati 30mg,jedino ako je crkao skroz.Ili ti je instalacija u prekidu negdje.
MAF je isti kao original Bosch i kod i sve je isto...bas sam pri kupovini obratio paznju.
Moguce da je struja uprekidu negdje. Kad izvadim MAF iz lezista i puhnem u njega, vrjednosti se na dijagnostici povecavaju, znaci da radi i da ocitava kako treba.
Ne razumijem.
Jel moguce da je do ventila? Da se nisu kad pokrivili ili da ne lijezu kako treba?
Nisam vozio nikada auto na mjerenje komptesije, kazu da je a stilu malo zeznuto da se povade ubrizgivaci.
Mislim da bi se culo da ventili ne lijezu i uspustaju kompresiju..ne znam..auto ide ok..nista anormalno
 
Ma nije to,tesko je razvaliti JTD.Da su ventili losi ne bi ni upalio.Pogledaj da ti nije puklo crijevo izmedju turba i maf senzora.
 
Član
Ma nije to,tesko je razvaliti JTD.Da su ventili losi ne bi ni upalio.Pogledaj da ti nije puklo crijevo izmedju turba i maf senzora.
Nije nigdje puklo crijevo, otvarao sam i kuciste filtera da se nije kad filter raspao pa komadi bloiraju protok. Ne.
Sve je cisto i uredno, nema pukotina, sve šelne provjerene, sto se toga tice, sve je ok.
 
Top